Jen málo okrasných keřů se svými květy dokáže vyrovnat dechberoucím květům hortnezií. I proto se hortenzie již mnoho let těší stále větší a větší oblibě zahrádkářů a majitelů zahrad, pro mnohé z nich se pěstování různých druhů a odrůd těchto nádherných keřů stala skutečnou vášní. Vzhledem ke svému keřovitému, hustému a relativně vysokému růstu některých odrůd, jsou hortenzie také vhodnou volbou pro živý plot. Hortenzie jsou sice opadavé, ale většina jejich nádherných obrovských květů na keři vydrží od léta až do nadcházejícího jara, než je seříznete. Pokud tedy od živého plotu nepotřebujete pohledovou clonu po celý rok, rozhodně vyzkoušejte živý plot z hortenzií!
Jaké hortenzie zvolit pro živý plot?
Existuje kolem 90 druhů hortenzií, ale mezi nejčastěji u nás pěstované druhy patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) a popínavá hortenzie řapíkatá (Hyndrangea petiolaris). Hortenzie velkolisté patří sice k nejoblíbenějším hortenziím, ovšem zpravidla jsou nižšího vzrůstu a jejich pěstování bývá problematičtější. Oproti tomu hortenzie latnaté a stromečkovité jsou nenáročné na pěstování, každoročně spolehlivě kvetou a mohou dosahovat výšky přes tři metry.
Při rozhodování, jaký druh hortenzie použít pro váš živý plot, zvažte zejména výšku a šířku hortenzie v dospělosti, tedy to, zda máte na zahradě dostatek prostoru, dále vzdálenost výsadby a podmínky stanoviště (zejména světelné podmínky a typ půdy).
Hortenzie latnaté pro živý plot
Hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) mají krásné kuželovité květy, které bývají na začátku sezóny bílé a až 30 cm velké, v pozdním létě se květy většiny odrůd začínají zabarvovat do růžova až červena. Na pěstování jsou nenáročné, spolehlivě kvetou každý rok a nemají velké nároky na stanoviště ani na půdu. Nejlépe se jim daří na slunných až polostinných stanovištích v živné, dobře propustné vlhké půdě. Do živého plotu je vhodná např. hortenzie latnatá ‚Grandiflora‘, hortenzie latnatá ‚Limelight‘, hortenzie latnatá ‚Fraise Melba‘ (‚Renba‘), hortenzie latnatá ‚Phantom‘, hortenzie latnatá ‚Pink Diamond‘ a hortenzie latnatá ‚Unique‘.
Hortenzie stromečkovité pro živý plot
Na rozdíl od latnatých hortenzií mají hortenzie stromečkovité kulovité květy a bývají o něco nižší. Nároky na pěstování mají velmi podobné jako hortenzie latnaté, jen jsou o něco náročnější na zálivku, zejména během horkých letních dnů. Po mnohá léta je mezi hortenziemi stromečkovitými jasným favoritem bíle kvetoucí hortenzie stromečkovitá ‚Annabelle‘ a její vylepšená verze ‚Strong Anabelle‘, která byla vyšlechtěna tak, aby měla větší květy a silnější stonky, které lépe unesou váhu květů, které mají tendenci po delších deštích polehávat. Pokud preferujete růžové květy, můžete vyzkoušet Pink Anabelle‘, která je ovšem o něco nižší. Další stromečkovitou hortenzií, která se zejména díky své výšce hodí do živého plotu, je hortenzie stromečkovitá ‚Grandiflora‘, která v dospělosti dorůstá až 3 metrů, nejčastěji však dosahuje výšky 2 metry a vytváří rozložitý keř.
Výsadba živého plotu z hortenzií
Ideální dobou pro výsadbu hortenzií je jaro a podzim. Při výsadbě jsou rozhodující zejména nároky na stanoviště, půdu a dostatek prostoru. Před samotnou výsadbou květináč se zakoupenou rostlinou na chvíli ponoříme do vody, jelikož zejména nově vysazené hortenzie potřebují dostatek vody. Připravíme si jámu, která by měla být přibližně dvakrát větší, než je kořenový bal rostliny a pokud je to nutné, půdu vylepšíme. Příliš lehké půdy obohatíme o kompost, půdy těžké a jílovité odlehčíme přidáním písku. Jámu důkladně prokypříme rycími vidlemi. Rostlinu vložíme do přichystané jámy a tu zasypeme tak, že rostlina bude na úrovni půdy, případně o něco hlouběji. Nakonec půdu utužíme tak, že půdu opatrně ušlapeme a rostlinu zalijeme, nejlépe dešťovou vodou. Pokud si půda po zalití sedne, je potřeba zeminu doplnit.
Jak daleko od sebe sázet hortenzie?
Hortenzie, stejně jako ostatní rostliny, potřebují pro svůj vitální růst dostatek prostoru. Před výsadbou je tedy nutné naplánovat vzdálenost výsadby, protože pokud hortenzie zasadíte příliš blízko u sebe, může u rozrostlých dospělých rostlin docházet k problémům s nedostatečným provzdušňováním, které může vést například k šíření a rozvoji plísňových chorob. Pokud naopak hortenzie vysadíte příliš daleko od sebe, nedosáhnete zapojeného vzhledu bez mezer mezi jednotlivými rostlinami, který je u živého plotu tak žádoucí. Při rozhodování o vzdálenosti výsadby je tedy třeba brát v potaz velikost, které hortenzie dosáhnou v dospělosti. Pokud např. určitá hortenzie dosahuje v dospělosti šířky 1,5 metru, můžete je od sebe vysadit tak, že středy rostlin od sebe budou právě ve vzdálenosti 1,5 metru, v dospělosti se tak rostliny budou téměř dotýkat. Pokud je vysadíte o něco blíže, docílíte tak většího zapojení. Při nákupu rostlin se pěstitele nebo prodejce na doporučený rozestup raději zeptejte.
Comments are closed.