Jako většina na jaře kvetoucích cibulovin, i česnek sicilský se vysazuje během podzimu, je tedy ideální čas, zkusit něco nového! Tato u nás nepříliš známá vytrvalá cibulovina, známá také jako středomořské zvony, je opravdu atraktivní dlouholetá bylina se zvonkovitými květy, které jsou doslova magnetem pro motýly, včely i čmeláky. Desítky květů se objevují během května a června, zpočátku rostou vzhůru a po rozkvětu se jemné zvonky otáčejí směrem dolů. I po odkvětu jsou sicilské česneky velmi dekorativní díky semenným tobolkám, které můžeme využít do sušených aranžmá.
Česnek sicilský na zahradě
Česnek sicilský (Allium siculum) dorůstá 60 až 120 cm a jeho elegantní květy na dlouhém stvolu do zahrady přináší dynamiku a barvy. Nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě alespoň 3 – 5 cibulích, ve společnosti ostatních cibulovin, zejména tulipánů a mezi ostatními vyššími suchomilnými rostlinami v trvalkovém záhonu.
Pěstování česneku sicilského
Nejvhodnějším stanovištěm je slunné nebo mírně zastíněné místo s dobře propustnpu půdou. Česnek nemá rád přemokření, proto je při výsadbě vhodné vytvořit drenážní vrstvu pomocí písku. Hloubka sázení i vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami by měla být patnáct až dvacet centimetrů. Velkou výhodou česneku sicilského je odolnost cibulek, které na rozdíl od jiných cibulovin můžeme v půdě ponechat přes zimu, nejlépe zakryté chvojím. Po několika letech však česnekům prospěje, když je z půdy vyjmeme a rozsadíme. Na zálivku není česnek sicilský nijak náročný, velmi dobře snáší sucho.
Comments are closed.