Není nad čerstvé bylinky a zejména ty, které si sami vypěstujeme. Většina bylinek je nenáročná na pěstování, a tak je můžeme mít kdykoliv po ruce, ať už při venkovním grilování, vaření, nebo přípravě teplých i osvěžujících nápojů. Navíc má spousta bylinek krásné květy, proto pokud necháte vykvést alespoň jejich část, mohou se stát krásnou ozdobou vašich truhlíků, ale i trvalkových záhonů.

Pěstování bylinek v truhlíku

Pro pěstování bylinek jsou ideální samozavlažovací truhlíky, a to zejména pro bylinky, které potřebují vydatnější nebo pravidelnou zálivku. Suchomilné bylinky pak můžete pěstovat v hliněných květináčích, kde se jim bude dařit lépe. Díky jejich poréznosti totiž nedochází tak jednoduše k přemokření substrátu, což suchomilné bylinky uvítají. 

V truhlíku můžete pěstovat více druhů bylinek, vždy však vybírejte druhy se stejnými nároky na světlo a závlahu. Nezapomeňte na drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku, která zamezí přemokření zeminy a případnému uhnívání kořenů. Bylinky můžete vysadit do speciálního substrátu určeného přímo pro výsadbu bylinek, nebo můžete smíchat zeminu, písek a trochu kvalitního kompostu. K přihnojování jsou vhodná hnojiva speciálně určená pro bylinky. 

Bylinky pravidelně sklízejte, i když je zrovna nevyužijete. Můžete si je usušit nebo jednoduše zamrazit. Lístky bylinek neodštipujte, ale stříhejte celé výhonky tak, aby na výhonku vždy zbyla nějaká kolínka ze kterých vyrůstají listy a postranní výhonky, rostlina tak snáze obrazí. Pouze pravidelným střihem si udrží svůj pěkný kompaktní tvar. 

Oblíbené kombinace bylinek v truhlíku

  • Středomořskou atmosféru si na vašem balkoně nebo terase jednoduše vytvoříte kombinací rozmarýnu, šalvěje a drobnějšího kultivaru levandule. Tomuto bylinkovému truhlíku se bude nejlépe dařit na slunném místě, všechny bylinky jsou vytrvalé a mrazuvzdorné. Příští rok je pouze jemně sestřihněte, abyste zachovali jejich kompaktní tvar. 
  • Na slunce se také hodí kombinace šalvěje, červenolisté bazalky a rozmarýnu. Bazalka červenolistá (Ocimum basilicum ‚Purple‘) je velkolistá odrůda bazalky s tmavě vínovými listy, která je tak nejen výborná pro použití v kuchyni, ale je také velice dekorativní.
  • Do stínu je ideální kombinace kopru, pažitky, petržele a libečku. Pažitku zakoupenou v zahradnictví můžete jednoduše rozdělit a získat tak více rostlin. Navíc je stejně jako libeček mrazuvzdorná, takže vám vydrží i do další sezony.

Jak si udělat bylinkovou zahrádku

Při zakládání bylinkového záhonu je zásadní výběr správného stanoviště. Většina nejoblíbenějších bylinek, zejména pak ty středomořské, jako je rozmarýn, levandule, šalvěj nebo třeba tymián nejlépe prospívají na slunném stanovišti. Mátě a meduňce se lépe daří v polostínu, do světlého stínu můžete vysadit např. kopr, pažitku, petržel nebo a libeček. Ideální je, pokud bylinkovou zahrádku umístíte poblíž domu nebo terasy tak, abyste měli čerstvé bylinky vždy po ruce. Půda většině trvalek vyhovuje dobře propustná, humózní, písčitohlinitá.

Při výsadbě bylinek do záhonu dejte pozor na rozpínavé bylinky jako je meduňka nebo máta. Rostou opravdu bujně a již v prvním roce se šíří podzemními oddenky a pokud jim při výsadbě nevymezíte prostor, mohou se lehce stát plevelem, kterého se budete pracně zbavovat. Proto je v rámci výsadby na bylinkovou zahrádku umístěte do bariéry, která zabrání šíření oddenků. Ideální je např. květináč nebo kbelík s vyřezaným dnem. Na záhonu můžete bylinky vysadit i ve společnosti jiných trvalek a letniček, velmi dobře si rozumí i se zeleninou. Např. bazalka vysazená u rajčat nejenže zlepšuje vůni i chuť rajčat, ale pomáhá jim odolat škůdcům, včetně mravenců.

Exotické bylinky na zahradě

Kromě tradičních bylinek a koření můžete pěstovat také exotické bylinky, kterým se v našich podmínkách bude rovněž dobře dařit. Vyzkoušejte např. koriandr setý, thajskou bazalku, wasabii japonskou, limetu kafrovou, citronovou trávu (voňatka citronová), nebo různé druhy máty (banánová, zázvorová, citronová..).

Nejčastější otázky o pěstování bylinek

Jaké bylinky jsou trvalky

Většina oblíbených bylinek jsou trvalky, proto není nutné je každý rok znovu vysazovat. Patří mezi ně např. rozmarýn, máta, oregano, meduňka, pažitka, tymián, levandule, šalvěj, medvědí česnek, estragon. Mezi jednoleté a dvouleté bylinky pak patří bazalka, kopr, koriandr, kadeřavá petrželka.

Jaké bylinky spolu kombinovat

Většinu bylinek můžeme volně kombinovat, ovšem do jednoho truhlíku vždy vysazujeme bylinky se stejnými nároky na světlo a zálivku. Můžete se řídit obecným pravidlem, že bylinkám s velkými listy se lépe daří na polostinných stanovištích s vlhčí půdou, naopak středozemní bylinky uvítají slunné stanoviště se sušší půdou. Oblíbené kombinace bylinek najdete výše tomto článku.

Kdy vysévat bylinky

Ideální dobou pro výsev bylinek v interiéru je únor až březen. S výsevem přímo na záhon počkejte do dubna. Při výsevu bylinek jako je např. bazalka, majoránka nebo pažitka nezapomeňte, že klíčícím semínkům je nutné zabezpečit dostatečnou vzdušnou vlhkost. Výsevní misky proto zakryjte průhlednými krytkami nebo fólií a umístěte je na teplé místo. Jakmile semínka vyklíčí, odstraňte průhledné krytky a přeneste výsevní misky na světlé místo.

Které bylinky jsou mrazuvzdorné

Mrazuvzdorné bylinky, tedy bylinky, které přežijí zimu venku, jsou výbornou volbou, pokud nechcete bylinky každý rok vysévat nebo kupovat nové sazenice. Mrazuvzdorné je např. dobromysl obecná (oregano), šalvěj lékařská, meduňka lékařská, pažitka, máta peprná, tymián, libeček, saturejka horská, levandule i některé odrůdy rozmarýnu.

Comments are closed.

Exit mobile version