Dřišťály jsou oblíbené nenáročné okrasné keře, které mohou být opadavé, poloopadavé a stálezelené. Existuje mnoho krásných druhů a kultivarů, které se liší výškou vzrůstu i barvou listů. Vyšší druhy dřišťálů jsou oblíbené pro vytvořní živého plotu, který je díky hustotě větví s dlouhými ostny téměř nepropustnou bariérou. Skvěle se hodí také do skupinových výsadeb keřů, krásně vyniknou i jako solitéry. V dnešním článku se zaměříme na stálezelené druhy dřišťálů, které nejlépe prospívají na polostinných až slunných stanovištích s propustnou půdou.

Dřišťál Juliin (Berberis julianae)

Dřišťál Juliin patří mezi vyšší druhy stálezelených dřišťálů, dorůstá výšky až 2,5 metrů a skvěle se tak hodí do živých stříhaných i volně rostoucích plotů. Má podlouhlé, až 8 cm dlouhé výrazně trnité lesklé listy, které se na podzim mohou zabravovat do červena. V květnu a červnu kvete žlutými květy, které jsou uspořádány ve svazečcích a dozrávají v podlouhlé modročerné plody. Nejlépe se mu daří na chráněných polostinných stanovištích. Dobře snáší sucho, mrazuvdorný je do -17°C.

Dřišťál bělolistý (Berberis candidula)

Dřišťál bělolistý kvete během května drobnými zlatožlutými květy, které na podzim dozrávají v modré bobule. Má husté výhony, které rostou obloukovitě do převisu. Je spíše pomalu rostoucí a dospělá rostlina dosahuje výšky 50 cm až 1 metru. Vytváří opravdu hustý, symetrický keř, vhodný i jako půdopokryvný keř. Preferuje polostinná chráněná stanoviště se sušší propustnou půdou. V porovnání oproti jiným dřišťálům je tento druh více otužilý – mrazuvzdorný je do -26°C.

Reklama

Dřišťál zimostrázový (Berberis buxifolia)

Mezi nižší druhy patří dřišťál zimostrázový, který nejčastěji dorůstá 50 cm a vytváří rozkladitý, hustý keř. Květy jsou žluté až oranžovožluté, listy světle zelené. Na půdu je zcela nenáročný, jediné, co nesnese jsou přemokřené půdy. Dařit se mu bude na slunci i v polostínu. Je plně mrazuvdorný do -29°C. Díky svému nižšímu vzrůstu se výborně hodí např. jako podsadba stromů. Nejpěstovanějším kultivarem je Berberis buxifolia ‚Nana‘.

Dřišťál Frikartův (Berberis frikartii)

Dekorativní, tmavě zelené, lesklé listy tohoto dřišťálu se na podzim barví do červena. Světle žluté, zářivé květy se objevují již koncem dubna. Dorůstá výšky 1,2 – 1,5 metru a šířky 2 metrů. Ideální pro živé ploty v polostinných až slunných částech zahrady. Mrazuvzdorný do – 30°C. Nejčastěji se pěstují kultivary Berberis frikartii ‚Telstar‘ a Berberis frikartii ‚Amstelveen‘.

Dřišťál bradavičnatý (Berberis verruculosa)

Jedná se o druh stálezeleného dřišťálu s drobnými listy, který dorůstá až 1,8 metru. Je spíše pomalu rostoucí, i přesto se hodí do živých plotů nebo olemování cest. Květy jsou zlatožluté a objevují se během května. Přestože je mrazuvzdorný do -17°C, může občas namrzat. Díky své výborné regenerační schopnosti však na jaře velmi dobře obráží. Dřišťálu bradavičnatému se bude nejlépe dařit na slunném, teplejším a chráněném místě.

Reklama

Comments are closed.