Navrhnout trvalkový záhon, který potěší oko i ducha ve všech ročních obdobích, vyžaduje zkušenost a znalost rostlin. Hlavním klíčem k úspěchu je správný výběr rostlin pro daný typ stanoviště. Pokud naplníme tento předpoklad, máme záruku, že měsíc od měsíce, dokonce i den ode dne, budeme moct obdivovat nový půvab záhonu. A to i během zimního období, kdy nás sice nepotěší svými květy, zato dá vyniknout efektním strukturám rostlin.
Velmi dobrý způsob, který nám nabízí univerzálnost prověřených rostlinných kombinací je využití konceptu tzv. smíšeného trvalkového záhonu, jehož kořeny najdeme v Německu, kde byla v 90. letech vytvořena první trvalková směs s názvem Silbersommer.
Od té doby bylo rozvinuto mnoho dalších konceptů smíšených trvalkových výsadeb, které u nás v současnosti nabízí např. trvalkovezahony.cz. Můžete si tak vybrat ze širokého sortimentu připravených záhonů s ohledem na podmínky vašeho stanoviště i typ zahrady. Každý záhon byl pečlivě sestaven odborníky z hlediska sortimentu, vhodného stanoviště i počtu jednotlivých taxonů. Výsledný efekt působí přirozeně, spíše divoce a nedbale elegantně, což nám dává pocit blízkosti přírody v našich zahradách. Díky trvalkám s jejich různorodou výškou, strukturou, dobou květenství a širokou barevnou škálou si tak na zahradě dokážeme jednoduše vytvořit tu správnou atmosféru.
Plánování smíšeného trvalkového záhonu
Každý smíšený trvalkový záhon je potřeba důkladně naplánovat. Začneme určením typu půdy, zohledněním intenzity světla, vlhkosti půdy a v neposlední řadě určíme funkci, kterou má záhon plnit. Jinak bude vypadat záhon lemující terasu, chodník, oplocení, užitkovou zahradu či záhon vytvořený uprostřed trávníku. Podle umístění záhonu vybíráme rostliny s vhodnou vzrostnou výškou. Platí pravidlo, že čím dále je záhon od místa pozorování, tím by měly být rostliny vyšší a v početnějších skupinách. Trvalkovému záhonu sluší lemování mlatovými cestičkami, nebo travnatou plochou, záhony vytváří vhodnou kulisu před oplocením, stavbou a vytváří příjemné okolí zahradních altánků či laviček.
Příprava stanoviště pro trvalkový záhon
Trvalky vysazujeme do rozmrzlé půdy, v období od března do konce října. Základním předpokladem pro správný růst je kvalitní půda, prokypřená a zbavená plevele. Její kvalitu zvýšíme příměsí kompostu, jílovitou půdu můžeme promíchat s patřičnou dávkou štěrku různé frakce, aby byla více propustná a prodyšná.
Osazovací plán smíšeného trvalkového záhonu
Smíšený trvalkový záhon by měl vypadat přirozeně a zároveň lehce divoce, není tedy potřeba držet se striktního osazovacího plánu. Nicméně je vhodné znát základní principy rozmisťování rostlin, které nám mohou být nápomocné. Trvalky se rozdělují z hlediska funkce na:
Solitérní trvalky – různé druhy vysokých okrasných trav, ale i mohutné kvetoucí trvalky jako agastache, baptisie, sadec nebo zavinutky – jsou nejvýraznější a nejmohutnější. Své plné výšky dosáhnou o něco později v průběhu sezóny. Tvoří horní patro záhonu, jejich místo je v pozadí nebo na středu záhonu, zaujímají cca 5–15% plochy výsadby. Sadíme je zejména do střední a zadní části záhonu.
Půdopokryvné trvalky – jsou nejnižší, tvoří spodní patro vegetace a osazujeme je na okraje záhonů nebo jako výplň prázdných míst po odkvětu jarních cibulovin. Zaujímají 30 až 50 % výsadby. Mezi nejznámější druhy patří kakosty, mochny, pupalky nebo třeba tymián.
Skupinové trvalky – tvoří střední patro záhonu, vysazujeme je po 3 a více kusech. Obvykle jsou v trvalkových směsích nejvíce zastoupeny, proto tvary a barvy jejich květů určují vzhled celého záhonu. K oblíbeným skupinovým trvalkám patří třapatky, astry, levandule, rozrazil, rozchodník či krásnoočko.
Vtroušené trvalky – slouží jako „výplň“ záhonu, dokud nedorostou ostatní druhy. Kvetou krátce a samy se přesévají, je možné je vynechat. Typickým příkladem je svíčkovec, sporýš, kokarda nebo také len.
Náš tip
Sazenice v kontejnerech, které obdržíte od trvalkovezahony.cz jsou označeny barevnými štítky, podle kterých snadno poznáte, o jakou funkční skupinu se jedná a jaká je tedy jejich ideální pozice v záhonu.
Výsadba trvalkového záhonu
Při výsadbě smíšeného trvalkového záhonu je potřeba myslet zejména na vzrostnou výšku trvalek v dospělosti, jejich texturu a strukturu. Dodržujeme rozestup mezi rostlinami cca 30–35 cm, což odpovídá hustotě 7-9 trvalek na 1 m2.
Kontejnery s balem nejprve důkladně prolejeme vodou, poté rozmístíme po stanovišti. Až když jsou všechny rostliny rozmístěné, vyjmeme baly z kontejnerů a sázecí lopatkou je umístíme do předem vykopaných jamek. Přihrneme zeminou a vydatně zalijeme. Poté zasypeme mulčem, ideálně kamenným granulátem 8/16 ve výšce vrstvy 5–8 cm. Mulč pomáhá udržovat vlhkost a brání růstu plevelů.
Při sázení smíšeného trvalkového záhonu také nezapomeneme na cibuloviny. Ty nás po dlouhé zimě jako první odmění svými krásnými květy, zatímco většina trvalek se v tuto dobu teprve klube ze země. Cibuloviny sázíme do větších skupin. Tím dosáhneme výraznějšího barevného efektu.
Jak kombinovat trvalky
Rostliny kombinujeme s ohledem na jejich dobu kvetení. Každá trvalka kvete v průměru 3 až 6 týdnů, v době květu se tedy prolínají. Tento aspekt je dobré promyslet již při samotném plánování záhonu. Správnou volbou trvalek docílíme, že záhon bude kvést od brzkého jara až do konce podzimu.
Připravené smíšené trvalkové záhony
Pokud si na návrh smíšeného trvalkového záhonu netroufnete sami, můžete využít již vyzkoušených připravených záhonů, které si můžete objednat na trvalkovezahony.cz. Níže představujeme jejich tři nejoblíbenější trvalkové záhony, každý pro jiný typ stanoviště.
Sen letní noci – Nejoblíbenější záhon na slunce. Druhově bohatá, středně vysoká trvalková směs, ve které se prolínají tóny fialové, modré a bílé připomínající letní noční oblohu. Pro velký počet aromatických rostlin jako je mateřídouška, levandule a šalvěj lékařská, čistec a ožanka je tato směs přírodní lékárnou a zároveň rájem motýlů. Záhon je atraktivní především v druhé polovině léta a na podzim, kdy kontrastují sytě růžové tóny třapatek, hvězdnic a rozchodníků se zlátnoucími stébly prosa a dochanu.
Ohnivé flamenco – Patrovitá směs vyššího vzrůstu, bohatá na květy v intenzivně červených tónech, vhodná pro polostinná stanoviště. Ohnivé rdesno, červánkové lilie nebo divoké třapatky v kombinaci s ležérně vzhlížejícími travinami nenechají jediného pozorovatele bez povšimnutí. Chcete-li záhon, který má v sobě náboj a divokost, pak je to vaše jasná volba.
Zlatý labyrint – Stálozelená trvalková směs do stínu a polostínu nižšího vzrůstu. Panašované bělavé a žlutozelené listy bohyšek v kombinaci s ostřicí, bikou chlupatou a kopytníkem promění záhon v hustý, zelený, okrasný koberec s bohatou texturou i strukturou. O podzimní aspekty se postará solitérní bezkolenec modrý. Krásně zbarvené květy od března do dubna zajistí množství jarních cibulovin od kandíku “Pagoda”, přes narcisy, šafrán až po zářící sněženky.
Pokud se potřebujete odstínit od zvědavých pohledů sousedů, můžete sáhnout po živém trvalkovém plotu, například Purpurový paravan nebo Zářivě žlutý závoj. V případě, že nemáte zahradu, a přesto byste trvalky rádi pěstovali na své terase nebo balkóně, pak jsou pro vás určené minizáhony na terasu. Jsou koncipované pro truhlíky o délce 80 – 100 cm a hloubce alespoň 30 cm, případně jiná malá stanoviště o rozměru 1 m.
České trvalkové záhony
Za projektem trvalkovezahony.cz stojí paní Teresa Suchánková a její láska k trvalkám.
“Při řešení naší vlastní zahrady jsme zjistili, že profesionální zahradnické firmy se orientují především na trávníky a na cizokrajné druhy okrasných rostlin. Pěstování trvalek má u nás sice dlouhou tradici, ale není tolik firem, které je nabízejí. Chybělo nám odborné poradenství i ucelenější nabídka trvalek na trhu. Inspirovali jsme se zejména v Německu, kde se nabízejí již vyzkoušené připravené trvalkové směsi pro různé typy stanovišť. Trvalkové nadšení nás vtáhlo natolik, že jsme problematiku do hloubky nastudovali a začali vytvářet záhony přátelům a známým a v loňském roce jsme otevřeli e-shop s nabídkou pro ty, kdo si netroufají sami vytvořit esteticky zdařilý záhon. Sazenice kupujeme od prověřených pěstitelů ze Středočeského kraje, a jsou tedy nejen krásné, ale i vhodné do našich podmínek a odolné proti chorobám a škůdcům.“
Comments are closed.