Šanty již dlouhou dobu patří mezi oblíbené zahradní trvalky. Vynikají dlouhou dobou kvetení, jsou odolné a nenáročné a velmi dobře se kombinují s dalšími rostlinami. Navíc jejich levandulově modré až fialové květy lákají velké množství hmyzu, listy jsou aromatické a existuje mnoho krásných druhů, hybridů a kultivarů rovněž s bílými i růžovými květy. Vybírat tak můžeme z nízkých i vysokých šant, které můžeme na zahradě dle potřeby kombinovat i snadno množit.

Šanta a její druhy

Šanta (Nepeta) je rod zahrnující přibližně 250 druhů aromatických trvalek i jednoletých rostlin z čeledi hluchavkovitých. Na zahradách se nejčastěji setkáváme s šantou zkříženou (Nepeta ×faasenii), šantou kočičí (Nepeta cataria), šantou hroznovitou (Nepeta racemosa), šantou sibiřskou (Nepeta sibirica), šantou velkokvětou (Nepeta grandiflora) a šantou žilnatou (Nepeta nervosa). Šanty tvoří atraktivní trsy se vzpřímenými stonky, které jsou bohatě pokryty modrými, fialovými, růžovými nebo bílými květy. Dle odrůdy začínají kvést již koncem dubna a po seříznutí opětovně nakvétají v podstatě až do prvních mrazů. Šanty jsou také známé tím, že jsou velkým lákadlem pro kočky (zejména šanty kočičí), ne všechny šanty však obsahují silice, které je vábí.

Šanta v zahradě

Šanta patří mezi nejoblíbenější zahradní rostliny díky snadnému pěstování i univerzálnímu využití. Nejčastěji se vysazuje do smíšených trvalkových záhonů, do skalek a jako lem záhonů a zahradních cest. Skvěle se hodí do přírodních, štěrkových, venkovských i moderních městských zahrad. Díky minimálním požadavkům na péči je šanta ideální trvalkou na zahrady u chat a chalup. Nízké šanty jsou často využívané také jako půdopokryvné rostliny. Šanty je možné pěstovat také jako nádobové rostliny v květináčích na balkonech a terasách.

Reklama

Jaké rostliny se hodí k šantám?

Šantám to na záhoně sluší ve společnosti růžových nebo červených růží, třapatkovky nachové, šalvěje hajní, třapatky zářivé, kontryhele, agastache, kakostů, čistce vlantého, rozchodníkovců a okrasných travin jako je např. metlice trsnatá “Pálava”, kavyl péřovitý nebo ostřice.

Nejkrásnější odrůdy šanty

  • Šanta ‚Kit Cat‘ – (Nepeta x faassenii ‚Kit Cat‘) – nízká šanta, výška 20 – 30 cm, modro-fialové květy, tvoří úhledné kompaktní trsy
  • Šanta ‚Six Hills Giant‘ (Nepeta x faassenii ‚Six Hills Giant‘) – výška až 90 cm, bujný růst, fialovo-modré květy
  • Šanta ‚Walker’s Low‘ (Nepeta racemosa ‚Walker’s Low‘) – anglická odrůda oceněná několika prestižními cenami, výška až 80 cm, fialové květy
  • Šanta hroznovitá ‚Auslese‘ (Nepeta racemosa ‚Auslese‘) – výška 40 cm, modré květy
  • Šanta hroznovitá ‚Snowflake‘ (Nepeta racemosa ‚Snowflake‘) – bíle kvetoucí šanta, výška 20 – 30 cm
  • Šanta ‚Dawn to Dusk‘ (Nepeta grandiflora ‚Dawn to Dusk‘) – růžově kvetoucí šanta, výška 90 až 110 cm, květy jsou světle růžovo-fialové s purpurovými kalichy, keřovitá, vzpřímeně rostoucí s robustními stonky

Pěstování šanty

Pěstování šanty je velmi snadné. Nejkrásněji kvete na slunných stanovištích s přímým sluncem, dobře snáší i polostín. Půdu preferuje dobře propustnou a odvodněnou, mírně vlhkou, lehkou a spíše chudou na živiny, jakékoli pH reakce. Šanty jsou velmi dobře odolné suchu, proto jim postačí zálivka jednou týdně, přihnojování není nutné. Vyšší druhy by však neměly zcela vyschnout. Po odkvětu odstraňte květní stonky, šanta brzy vykvete znovu a pokvete až do podzimu. Pokud je rostlina po hlavním kvetení polehlá, můžete ji bez obav zkrátit na polovinu, brzy spolehlivě naraší a snáze si udrží kompaktní tvar. Na zimu speciální ochranu nepotřebuje, šanty jsou spolehlivě mrazuvzdorné, brzy na jaře stačí celý trs seříznout nízko u země. Snadno se množí dělením trsů dospělých rostlin na podzim, případně brzy na jaře.

Reklama

Comments are closed.