Šalvěje hajní (Salvia nemorosa) patří bezesporu mezi nejoblíbenější okrasné šalvěje. Vynikají dlouhou dobou kvetení, jsou nenáročné na pěstování, odolné suchu, zahradním škůdcům i chorobám. Navíc je milují včely, motýli i další užitečný hmyz, a tak se za poslední roky staly jedněmi z nejoblíbenějších trvalek nejen v našich zahradách, ale i v rámci výsadby ve veřejném prostoru.
Šalvěje hajní jsou naší domácí trvalkou, která se přirozeně vyskytuje zejména v teplejších oblastech na dobře propustných, ne příliš výživných půdách suchých luk a skalnatých svahů. Obvykle dosahují výšky 30 až 80 cm, mají vzpřímené rovnoměrně olistěné stonky, na kterých vykvétají dlouhá květenství tvořená malými hluchavkovitými květy. Patří mezi raně kvetoucí trvalky, které zpravidla vykvétají již koncem května až začátkem června. Kvetou přibližně měsíc a půl fialovými, růžovými nebo bílými květy a koncem prázdnin samy částečně remontují (znovu nakvétají).
Šalvěje hajní v zahradě
Šalvěje hajní přináší krásnou barvu i texturu již během pozdního jara a svými drobnými, leč hustými květy vytváří působivý kontrast s ostatními trvalkami a okrasnými trávami. Nejlépe vyniknou vysazené alespoň po třech kusech a díky své nenáročnosti a odolnosti k suchu se výborně hodí i na zahrady u chat a chalup, ale stejně tak se stanou hvězdou moderních zahrad. Díky dlouhé době kvetení jsou ideální trvalkou pro pěstování v nádobách na terasách i balkonech. Výborně se kombinují s růžemi, žlutými řebříčky, denivkami, rozchodníky, třapatkami i třapatkovkami, mavuněmi a zápleváky.
Nejkrásnější odrůdy šalvěje hajní
V současné době je nabídka šalvějí hajní opravdu široká a díky jejich velké oblibě jsou kromě klasických fialových až modrofialových odrůd k dostání i krásné růžové a bílé odrůdy.
- Šalvěj hajní ‚Amethyst‘ (Salvia nemorosa ‚Amethyst‘) – levandulově růžové květy, výška 60 cm, kvete od května do září, považována za nejlepší růžově kvetoucí odrůdu, prestižní ocenění RHS.
- Šalvěj hajní ‚Caradonna‘ (Salvia nemorosa ‚Caradonna‘) – mnohonásobně oceněná, modrofialové květy, tmavě fialové stonky, výška 60 cm, kvete od května do září.
- Šalvěj hajní ‚Ostfriesland‘ (Salvia nemorosa ‚Ostfriesland‘) – starší a dodnes nejrozšířenější odrůda fialové šalvěje, výška 50 cm, kvete od května do září, ceněná pro kompaktní tvar.
- Šalvěj hajní ‚Schneehügel‘ (Salvia nemorosa ‚Schneehügel‘) – bíle kvetoucí, výška 40 cm, označována také jako ‚Snow Hill‘ nebo ‚Adrian‘. Menší šalvěj kompaktního tvaru.
Jak pěstovat šalvěj hajní
Pěstování šalvěje hajní je zcela nenáročné. Jako u každé rostliny je však pro vitální růst a bohaté kvetení nutné dodržet požadavky rostliny na vhodné stanoviště. Přestože šalvěje hajní porostou v téměř jakékoliv dobře propustné půdě, nejlépe se jim bude dařit na slunném stanovišti s hlinitopísčitou a sušší půdou. Šalvěje jsou velmi přizpůsobivé a tolerují i mírný polostín, jsou ideální rovněž pro výsadbu do štěrkových záhonů. Na mokrých a zamočených stanovištích se jí dařit nebude, uhnívají jí zde kořeny, proto je při výsadbě důležité myslet na vhodnou drenáž. Na zálivku je také velmi nenáročná a bez problémů si poradí i s vysokými teplotami a suchými dny, které poslední roky trápí mnoho zahrádkářů. Hnojení není nutné, jen ve velmi chudých půdách můžete použít hnojivo s postupným uvolňováním živin pro podporu růstu a kvetení. Na příliš živných či nadměrně zavlažovaných místech mají šalvěje tendenci polehávat a rozklesávat se. Šalvěje hajní bývají v našich podmínkách dostatečně mrazuvzdorné, proto zimní ochrana není nutná.
Kdy stříhat šalvěj hajní
Šalvěje hajní stříháme až brzy na jaře, kdy zbytky trsu odstraníme těsně nad zemí. Dáme pozor, abychom neponičili nově narašené výhony, resp. přízemní růžici. Zajistíme tak kompaktní a hustý tvar rostliny. Šalvěje hajní stříháme také po prvním kvetení. Odstraníme buď pouze odkvetlá květenství, nebo můžeme seříznout celou rostlinu těsně nad zemí. Šalvěj znovu rychle obroste a koncem léta remontuje dalším kvetením.
Jak množit šalvěj hajní
Šalvěje hajní se dají snadno množit dělením trsů starších, ne však přestárlých rostlin (ideálně dvouletých). Vhodnou dobou pro dělení šalvějí je jaro (zpravidla duben), kdy dospělou rostlinu opatrně vyjmeme ze země a trs rozdělíme ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami na menší části.
Další možností, jak množit šalvěje hajní je řízkování. Vhodnou dobou pro odběr řízků je květen, případně v druhé polovině léta, kdy rostlina po seříznutí vytváří nové výhonky. Řízek by měl být 7 až 10 cm dlouhý, spodní listy se odstraní a ponechá se jen několik vrcholových. Takto připravené řízky se řízkují buď v čistém perlitu nebo speciálním množitelském substrátu. Kořeny by se měly vytvořit za 2 až 3 týdny, kdy je možné rostlinu přesadit do větší nádoby nebo do země.
Comments are closed.