Po skončení vánočních svátků začíná mnoho z nás netrpělivě vyhlížet první známky jara, i když za okny stále ještě panuje zimní klid. Přestože je příroda ještě zahalena do chladného zimního pláště, v zahradnictvích a květinářstvích se začíná odhalovat kouzlo předpěstovaných rychlených cibulovin. Tyto malé poklady nám přináší příslib jara, a to i v době, kdy venku stále ještě panují hluboké mrazy a zahrada je zakryta sněhovou peřinou. Na první vyrašené výhonky jarních cibulovin, které jsme na podzim vysadili na záhon, si budeme muset ještě pár měsíců počkat, z nádherných květů rychlených cibulovin se však můžeme těšit již nyní!
Druhy rychlených cibulovin
Nabídka rychlených cibulovin bývá opravdu široká, a tak můžete vybírat z rychlených tulipánů (Tulipa), narcisů (Narcissus), hyacintů (Hyacinthus), modřenců (Muscari) nebo třeba krokusů (Crocus). Kromě těchto klasických jarních cibulovin můžete vyzkoušet i méně známé, pestrobarevné druhy, jako jsou například řebčíky (Fritillaria) a zakrslé kosatce (Iris reticulata).
Rychlené cibuloviny jsou k dostání v jemných pastelových i výrazných zářivých barvách. Stačí si jen vybrat podle Vašeho vkusu a nálady! Každopádně se můžete spolehnout, že rozmanité barvy a odrůdy těchto poslů jara vnesou do vašeho domova živost a pestrost. Každá z jarních cibulovin sebou přináší atmosféru radosti a svěžesti, která je pro jaro tak charakteristická.
Tip: Pro svěží, klidný vzhled můžete zvolit například kombinaci hyacintů a krémově bílých narcisů, které navíc i krásně voní. Preferovali byste více barev? Pak zvolte tulipány v zářivě růžové, oranžové nebo žluté barvě. Hrajte si nejen s barvami a jejich kombinacemi, ale také s výškou rostlin, vytvoříte tak atraktivní aranžmá.
Péče o rychlené cibuloviny
Pro pěstování rychlených jarních cibulovin není třeba žádná zvláštní zahradnická zručnost a jejich velkou výhodou je, že poměrně rychle vykvetou. Tyto cibule jsou dodávány s jedním nebo více květy, již vypěstovanými v květináčích, což znamená, že se nemusíte obávat, že by nevykvetly. Stačí je jednoduše zasadit do pěkného květináče a poté se týdny těšit z úchvatného pohledu na jejich nádherné květy.
K tomu, aby začaly kvést, potřebují rychlené cibuloviny jen trochu vody a dostatek slunečního světla. Nejlepší je cibuloviny umístit na okenní parapet nebo na stůl či jiné místo v domě, kde budou mít dostatek světla, vyhněte se však přímému slunci. Čím chladnější stanoviště budou mít, tím déle vydrží kvést, pozor však na mráz. Rychlené cibuloviny tak můžete umístit také např. do chladné světlé chodby, zimní zahrady, na verandu, do chladné ložnice nebo mezi okna.
Venku mohou být rychlené cibuloviny pouze v případě, že nemrzne. Proto jakmile začne mrznout, přeneste je na chráněné místo do interiéru. Rychlené cibuloviny pravidelně, ale přiměřeně zalévejte. Dávejte pozor, abyste je nepřelili, jinak by jim mohly začít uhnívat kořeny. Hnojení není nutné, jelikož cibulky jarních cibulovin již obsahují všechny živiny, které ke zdárnému vývoji potřebují.
Co s rychlenými cibulovinami po odkvětu
Rychlené cibuloviny po odkvětu rozhodně nevyhazujte, to by byla velká škoda! Jakmile pominou mrazy, vysaďte odkvetlé cibuloviny ven na zahradu. Cibulky můžete klasicky vysadit nejen do záhonu mezi trvalky a jiné okrasné rostliny, ale také do trávníku. V trávníku vypadají velmi pěkně např. krokusy, botanické tulipány, narcisy i ladoňky. Musíte však počítat s tím, že si tím zkomplikujete sekání trávníku, jelikož listy již odkvetlých cibulovin budete moci posekat až ve chvíli kdy zežloutnou a zatáhnou. Jen tak umožníte cibulovinám uložit si potřebné zásoby živin na příští rok.
Tip: Při výsadbě cibulovin do záhonu i do trávníku můžete použít speciální košíky na cibuloviny, které cibule ochrání před hlodavci.
Comments are closed.