Klimatické změny jsou stále znatelnější a tak dlouhá a suchá léta provázená nedostatkem vody již nejsou ničím neobvyklým. Mnoho majitelů zahrad tak hledá způsob, jak mít krásnou a zároveň nenáročnou zahradu, kterou by během horkých letních dnů nemuseli každodenně zalévat a ušetřili tak nejen svůj čas, ale i finance. Jaké rostliny odolné suchu tedy vybrat? Přinášíme vám přehled trvalek, okrasných trav, stromů i keřů, které si velmi dobře poradí se suchem.

Na zahradu zvolte zejména rostliny nenáročné na vláhu, tedy rostliny přirozeně suchomilné. Ideální je, pokud jsou nenáročné na pěstování, dobře zvládnou horké dny, sucho i občasné zamokření a zároveň jsou v našich podmínkách mrazuvzdorné. Pamatujte, že čím rozmanitější vaše zahrada bude, tím snadněji a rychleji docílíte přirozené rovnováhy. Získáte tak zelenou, bohatě kvetoucí, úrodnou zahradu, která vám přinese spoustu radosti.

Mnoho rostlin, které jsou odolné suchu, pochází ze středomoří a jeho okolí. Najdeme však také některé původní rostliny, kterým se přirozeně daří např. na suchých okrajích lesů. Jedná se zejména o vyšlechtěné kultivary původních rostlin s vylepšenými vlastnostmi. 

Reklama

Trvalky odolné suchu

Naštěstí existuje spousta krásných trvalek, které si bez problémů poradí se suchem. Při výsadbě suchomilných, zejména středomořských trvalek myslete na drenáž, jelikož špatně snáší stálé zamokření.

Mezi nejoblíbenější trvalky, které jsou odolné suchu patří třapatkovka nachová (Echinacea purpurea, dříve nazývána třapatka nachová), rozchodníky (Sedum), netřesky (Sempervivum), rozchodníkovce (Hylotelephium, velmi pěkný je např. rozchodníkovec ‚Herbstfreude‘ nebo rozchodníkovec ‚Matrona‘), hvězdnice pyrenejská (Aster pyreanaeus), verbena, sporýš argentinský (Verbena bonariensis), kakost krvavý (Geranium sanguineum), šalvěj hajní (Salvia nemorosa), šanta (Nepeta x faassenii), mavuň červená (Centranthus ruber), bělotrn modrý (Echinops ritro), máčka alpská (Eryngium alpinum), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), kakost krvavý (Geranium sanguineum), baptisie jižní (Baptisia australis) nebo oblíbené koření dobromysl obecná – oregano (Origanum vulgare), které můžete pěstovat jako bylinku i jako okrasnou kvetoucí trvalku. 

Z dalších bylinek a aromatických léčivek, které dobře snáší sucho můžeme jmenovat oblíbenou levanduli  úzkolistou (Lavandula angustifolia), šalvěj lékařskou (Salvia officinalis) nebo tymián (Thymus vulgaris). Velkou parádu na záhoně, i tom trvalkovém udělá zavinutka podvojná (Monarda didyma), též nazývaná jako monarda.

Okrasné trávy odolné suchu

Okrasné trávy hrají nezastupitelnou roli v každé zahradě. Přináší do ní vzdušnost, barvu a vytváří krásné kontrasty s dalšími rostlinami. Některé druhy preferují mírně vlhkou půdu, ale obecně jsou velmi dobře přizpůsobivé. Sucho nejlépe zvládá např. dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), kostřavy (Festuca), ostřice (Carex), proso prutnaté (Panicum virgatum), kavyl (Stipa), třeslice prostřední (Briza media) nebo ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens).

Dřeviny odolné suchu

Vhodně vybraný strom je nedílnou součástí každé zahrady, i té malé. Stromy vytváří kostru zahrady, rámují výhledy a průhledy, poskytují nám stín, odstiňují nežádoucí objekty a výhledy a zároveň pomáhají začleňovat stavby do prostředí. Navíc poskytují úkryt ptactvu a jiným živočichům, eliminují hluk a tlumí nárazy větru. 

Výběr dřevin pro vaši zahradu je vhodné důkladně zvážit. Narozdíl od trvalek a letniček se jedná o dlouhodobou investici a proto dřeviny vždy vybírejte zejména podle jejich požadavků na stanoviště (půda, světlo, zálivka, klima) a konečné velikosti v dospělosti. Ušetříte si tak mnoho práce s nelehkým a mnohdy již nemožným přesazováním, nebo příliš vysokými nároky na vaši péči.

Mezi stromy odolné suchu patří např. javor šedý (Acer griseum), javor babyka (Acer campestre), ambroň západní (Liquidambar styraciflua), jeřáb (Sorbus), zmarlika čínská (Cercis chinensis), dřín obecný (Cornus mas), kdouloň obecná (Cydonia oblonga) nebo habr obecný (Carpinus betulus).

Existuje také mnoho okrasných keřů, které jsou proti suchu přirozeně odolné. Zkuste např.  muchovník Lamarkův (Amelanchier lamarckii, také nazýván jako indiánská borůvka), svída bílá a svída krvavá (Cornus sanguinea a Cornus alba), bez černý (Sambucus nigra), komule Davidova (Buddleja davidii, syn. motýlí keř), hlohyně (Pyracantha), ruj vlasatá (Cotinus coggygria), dřišťál (Berberis), líska obecná (Corylus avellana), dřín obecný (Cornus mas), ořechokřídlec clandonský (Caryopteris clandonensis), brslen křídlatý a brslen evropský (Euonymus alatus a Euonymus europaeus), růže svraskalá a růže sivá (Rosa rugosa a Rosa glauca), tamaryšek malokvětý (Tamarix parviflora), drmek obecný (Vitex agnus castus) nebo meruzalka zlatá (Ribes aureum).

Reklama

Comments are closed.