Přestože je většina zahrádkářů zvyklá vysazovat nové trvalky a další zahradní rostliny zejména na jaře, právě podzim je ideální dobou pro výsadbu nových trvalek a zakládání nových trvalkových záhonů. Půda je na podzim stále teplá a díky vyššímu úhrnu srážek také vlhká, teploty jsou nižší a počasí přeci jen stálejší nežli na jaře, kdy v posledních letech dochází k prudkým teplotním výkyvům, které rostlinám, zejména těm nově vysazeným příliš neprospívají. Nově vysazené trvalky během podzimu zakoření ještě před příchodem zimy a na jaře v nové sezóně jsou již připraveny k růstu v plné síle.
Kdy nejlépe sázet trvalky
Trvalky můžete začít sázet již v druhé polovině srpna, vždy záleží na aktuálním počasí. Pokud je počasí stále velmi teplé, trvalky raději vysazujte až během září a října. Vzhledem k mírnému počasí posledních let na podzim i v zimě, můžete trvalky sázet i během listopadu, obvykle přibližně do jeho půlky, dokud nepřijdou první mrazy a půda nezmrzne.
Jaké trvalky sázet na podzim
Na podzim můžete sázet jakékoliv trvalky i bylinky, které jsou dostatečně mrazuvzdorné. Koncem léta a začátkem podzimu bývá nabídka v zahradnictvích široká, proto můžete vybírat z nespočtu krásných trvalek. Trvalky vždy vybírejte s ohledem na jejich požadavky a podmínky jejich budoucího stanoviště, zejména s ohledem na nároky na půdu, závlahu a světlo.
Vsaďte zejména na osvědčené druhy a kultivary, které jsou nenáročné na pěstování, v posledních letech jsou díky stále teplejšímu jaru i létu velmi oblíbené suchomilné trvalky, které si snadno poradí jak se suchem, tak s vedry. Při zakládání nového trvalkového záhonu vybírejte rostliny tak, aby byl atraktivní po celou sezónu, pokuste se tedy nakombinovat trvalky kvetoucí na jaře, v létě i na podzim. Pro rozkvetlý záhon během brzkého jara, kdy většina trvalek ještě nekvete, vysázejte mezi trvalky jarní cibuloviny jako jsou narcisy, modřence, tulipány, hyacinty a další. Během zimy oceníte stálezelené trvalky, velmi pěkný efekt během tohoto období vytváří uschlá stébla okrasných travin.
Jak vysadit trvalky
Při výsadbě trvalek je zásadní důkladná příprava stanoviště.
- Půdu zbavte všeho plevelu, včetně jeho kořenů. Čím pečlivěji provedete tento krok, tím méně problémů budete mít s plevelem v budoucnu.
- Půdu důkladně prokypřete rycími vidlemi.
- Většina trvalek preferuje půdu bohatou na humus, proto je vhodné před výsadbou zapracovat do půdy kompost nebo pomalu rozpustné hnojivo.
- Pokud máte půdu, která je příliš lehká, můžete ji vylepšit přidáním kompostu a kvalitní ornice. Zvýšíte tak její schopnost udržet živiny i vláhu. Naopak, pokud je půda těžká a jílovitá, můžete ji odlehčit přidáním písku, štěrku nebo kompostu.
- Na připravený záhon rozmístěte kontejnery s rostlinami. Při výsadbě mějte na paměti, že rostliny by neměly být příliš těsně u sebe ani příliš daleko. Dodržujte doporučené vzdálenosti mezi rostlinami, které se odvíjí od jejich šířky v dospělosti.
- Před výsadbou ponořte kontejnery s rostlinami na chvíli do vody.
- Trvalky vysazujte postupně, začínejte od zadní části záhonu.
- Rostlinu umístěte do výsadbové jámy, která je o něco větší než kořenový bal rostliny, a poté ji opatrně zatlačte do zeminy. Udržujte stejnou hloubku jako v původním kontejneru.
- Trvalkový záhon zamulčujte vhodným mulčem (mulčovací kůra, štěrk..).
- Po dokončení výsadby rostliny důkladně zalijte a za suchého počasí trvalky zalévejte tak, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená.
Foto: redakce, Flower Council of Holland
Comments are closed.