Právě když jsme si mysleli, že jaro je již opravdu zde a chladné a zejména mrazivé dny a noci jsou za námi, snad každý zahrádkář v tyto dny zjišťuje, jaké škody napáchaly mrazy, které opět nečekaně přišly. Díky extrémně teplému brzkému jaru, kdy padal jeden teplotní rekord za druhým, se již mnoho rostlin nacházelo v růstovém stádiu, které by odpovídalo spíše pozdnímu květnu. Nyní, s příchodem mrazů a mnohdy i sněhové nadílky, dostaly naše milované rostliny pořádně zabrat a mnohé z nich jsou poškozené. Zde je několik tipů a rad, jak minimalizovat škody a podpořit zotavení rostlin poškozených pozdními jarními mrazy.
Ve chvíli, kdy teploty klesnou pod bod mrazu, hovoříme o mrazovém poškození. Někdy je poškození mrazem na rostlině patrné téměř okamžitě, ale u některých rostlin, zejména u dřevin, může trvat několik měsíců, než se poškození projeví. Čerstvě narašené a nakvetlé dřeviny i trvalky namrznou, výrazně zasaženy jsou i teplomilné druhy zeleniny. Dojde k výraznému poškození listů, květů a mladých plodů a letošní úroda a potěšení z bohatých květů je v nedohlednu.
Citlivé rostliny mají díky mrazu popálené listy, které hnědnou, sesychají, opadávají nebo jsou zdeformované. Bohužel se to mnohdy nevyhne ani stálezeleným mrazuvzdorným rostlinám jako jsou bobkovišně, břečťan nebo rododendrony. Listy některých rostlin, typicky bohyšek, vypadají po poškození mrazem jakoby nasáklé vodou, nejprve se zbarví do tmavě zelené barvy a posléze zčernají. Mrazové poškození se často týká také jehličnanů, jejichž rašící pupeny nebo mladé letorosty hnědnou nebo červenají a sklesle se ohýbají směrem k zemi.
Péče o rostliny poškozené mrazem
Mrazové poškození může vést zejména u citlivých rostlin k jejich odumření, většina zahradních rostlin si však s takovýmto poškozením sama poradí a časem zregeneruje. V tomto případě platí, že bude nutná zejména naše trpělivost, příliš brzký nebo hluboký zásah by našem rostlinám více uškodil, nežli prospěl. K péči o poškozené rostliny během pozdních jarních mrazů je nutné přistupovat jinak nežli k poškození během zimního období, kdy je vhodné takto poškozené části rostlin během jara odstranit a podpořit jejich růst vhodným hnojivem. Mnoho rostlin je překvapivě odolných a může se dobře a samo omladit ze spících pupenů na úrovni půdy nebo pod ní. Což vyžaduje čas, takže zotavení může být vidět až na začátku léta. Pokud se však ani v polovině léta neobjeví známky nového růstu, s rostlinou se budete muset pravděpodobně rozloučit.
Rozsah poškození rostlin závisí na několika faktorech, zejména na teplotě, druhu rostliny, expozici a fázi růstu. Než se pustíte do jakéhokoliv prořezávání či odstraňování poškozených částí, počkejte alespoň pár týdnů, to zda rostliny přežily, se s jistotou dozvíte až za několik měsíců.
Rostliny, které se zdají být pouze povadlé a po východu slunce a během dne se vždy vzpamatují (typicky denivky, rododendrony), by měly být v pořádku. Počítejte však s tím, že i později v sezóně se mohou objevovat např. zakrnělé listy a rostliny nebudou ve 100% stavu.
U rostlin, které mrazem ztratily všechny nové listy, může být obnova velmi obtížná a náročná a tyto rostliny budou vyžadovat pravidelnou zálivku. Rostliny proto hluboce zalévejte dle potřeby klidně i dvakrát týdně (pozor, aby nedošlo k přemokření) a ujistěte se, že jsou rostliny dostatečně zamulčované.
Přestože by se to mohlo zdát lákavé, rostliny a zejména dřeviny, nyní neprořezávejte. Rostliny jsou v této chvíli ve velkém stresu a potřebují čas na zotavení, hluboké prořezávání by mohlo v této chvíli vést k nežádoucímu nadměrnému růstu a vysilování. Některým rostlinám, zejména stromům, proto před silným řezem dopřejte alespoň rok. Mrtvé listy můžete opatrně odstranit, ale pro jejich obnovu to není nezbytné. V případě potřeby můžete také po několika týdnech (pokud již nehrozí další mrazy a na rostlině se objevuje nový růst) provést jemný selektivní řez, kdy odstraníte např. poškozené nebo uschlé vrcholové části.
Oproti dřevinám mohou trvalky, zejména ty citlivé jako jsou bohyšky, rodgersie, některé čechravy, rdesna a jiné, vykazovat známky vážného poškození. V jejich případě se nemusíte obávat a provést hluboký zpětný řez. Sice to chvíli potrvá, ale trvalky s největší pravděpodobností znovu brzy obrazí. I u nich bude důležitá následná péče v podobě zvýšené zálivky, hnojení nyní rovněž odložte.
Neztrácejte proto naději! Příroda je velmi mocná, a tak se můžete každý den těšit na to, jak matka příroda využívá nečekané změny k vytvoření nových příležitostí.
Comments are closed.