Stále častěji se v českých zahradách setkáváme se svíčkovci, nenáročnými trvalkami, které patří mezi ty opravdu nejdéle kvetoucí. Svíčkovec, neboli gaura pochází z prérií a borových lesů Texasu, a je proto tolerantní vůči občasnému přísušku. Vyznačuje se dlouhými tenkými výhonky, které jsou obsypané drobnými něžnými kvítky. Ty se objevují v červenci a za příznivého počasí mohou zdobit zahradu až do konce podzimu, do příchodu prvních mrazů.

Svíčkovce v zahradě

Tyto trsovitě rostoucí rostliny jsou charakteristické jemnou vzdušnou strukturou. Velmi dobře se uplatní ve smíšeném trvalkovém záhonu po boku okrasných trav a dalších v létě kvetoucích trvalek jako je např. třapatkovka, řebříček nebo šalvěj hajní. Je ideální rostlinou pro štěrkové záhony a jako předsadba keřů. Nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě alespoň pěti kusů, je však krásný i jako solitéra. Nižší kompaktnější kultivary jsou vhodné i pro pěstování v nádobách na terase nebo balkonech.

Pěstování svíčkovce

Svíčkovcům se nejlépe daří na slunném stanovišti v dobře propustné, hlinitopísčité až písčité půdě, v těžších jílovitých půdách jim zahnívají kořeny. Na živnějších půdách sice dorůstají větší výšky, ovšem v takovýchto podmínkách mají stonky tendenci k přepadávání. Svíčkovce jsou spíše suchomilné rostliny, nesnáší přemokření, proto zálivku volíme dle aktuálního počasí. Délka a bohatost kvetení se odvíjí od množství živin v půdě, proto je vhodné svíčkovce občas přihnojovat běžnými hnojivy na podporu kvetení.
Během sezóny není nutné provádět řez, pokud však chceme rostlinu udržet v kompaktnějším tvaru, je možné přerůstající stvoly během léta zkrátit. Ty znovu a hustěji obrostou a opět nakvetou. Na jaře provedeme hluboký zpětný řez na 3 – 5 cm. Při pěstování v nádobách dbáme na pravidelnou zálivku a přísun živin.

Reklama

Přezimování svíčkovců

Svíčkovce bohužel ne vždy spolehlivě přezimovávají, v horských a chladnějších oblastech jsou proto pěstovány spíše jako jednoleté rostliny, v teplejších oblastech se dožívají tří až pěti let. Většina svíčkovců totiž není zcela odolná vůči mrazu, je proto vhodné je přes zimu zakrýt listím a chvojím, případně je zamulčovat vyšší vrstvou vyzrálého kompostu. Přestože se jedná spíše o krátkověkou trvalku, při dozrání se dobře přesévá.

Obecně platí, že bílé odrůdy svíčkovců se zelenými listy mohou na vhodném stanovišti zimovat bez větších problémů, naopak rostliny s růžovými květy a panašovanými listy zimují o něco hůře, nebo vůbec.

Osvědčené kultivary svíčkovců

Jednotlivé kultivary se liší zejména barvou květů a výškou, při jejich výběru bychom měli dbát zejména na jejich mrazuvzdornost. Níže naleznete výběr osvědčených kultivarů, které jsou v našich podmínkách schopny přezimovat.

  • Gaura lindheimeri ‚Gambit Compact Pink‘  – nižší kompaktní kultivar vhodný do nádob, růžové květy, výška 30 cm
  • Gaura lindheimeri ‚Siskiyou Pink‘ – bílé, růžově mramorované květy, výška  40 cm
  • Gaura lindheimeri ‘Whirling Butterflies’ – bílé květy, výška 80 cm
  • Gaura lindheimeri ‘Geyser Pink’ – růžové květy, výška 80 cm
  • Gaura lindheimeri ‘Gambit Rose’ – výrazně růžové květy, výška 40 cm

Množení svíčkovců

Svíčkovce se sice řadí ke krátkověkým trvalkám, zato se velmi často množí samovýsevem. Další možností množení svíčkovců je množení pomocí řízků, které odebíráme nejlépe na jaře.

Reklama

Comments are closed.