Rozjasněte stinná místa teras, pergol nebo třeba balkónů orientovaných na sever krásnými letničkami a balkonovkami s barevnými květy a atraktivními listy. Výběr kvetoucích rostlin pro stín sice není tak široký, ale pokud zvolíte správné rostliny, které si s těmito náročnějšími podmínkami lehce poradí, uvidíte, že i ve stínu můžete mít atraktivně osázené truhlíky a květináče, které vám budou dělat radost celou sezónu.

Co vysadit do truhlíků ve stínu

Fuchsie

Jedny z nejoblíbenějších balkonovek do stínu jsou fuchsie. Existuje přes 100 druhů a nepočitatelně kultivarů, které se liší zejména tvarem a barvou jejich nádherných květů, které mohou být v různých odstínech fialové , červené nebo růžové. Mohou růst vzpřímeně nebo převisle, fuchsie magellanské jsou dokonce mrazuvzdorné. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku.

Begónie

Některé druhy begónií potřebují pro svůj vitální růst plné slunce, jiné naopak vyžadují světlý stín. Před jejich zakoupením tedy raději zkontrolujte informaci o stanovišti, která bývá uvedena na plastovém kontejneru. Begónie kvetou nepřetržitě až do prvních tuhých mrazů a navíc vynikají skvělou samočistící schopností, takže se nemusíte zabývat odstraňováním odkvetlých květů. Existují v řadě nádherných barev od bílé,  růžové, červené, žluté, oranžové i lososové.

Reklama

Lobelky

S begóniemi se velmi pěkně kombinují lobelky, které rovněž preferují stinná a polostinná stanoviště. Vynikají zejména bohatou záplavou drobných květů, které bez přestávky kvetou celou sezonu. Mohou být modré, fialové nebo bílé a do truhlíků se vysazují především jako doplňkové rostliny dalších letniček. V truhlících díky drobounkým květům zjemní kompozici, dodají barvu i vzdušnost.

Netýkavky

Netýkavkám se lidově říká také balzamíny, které můžete pěstovat ve stínu jak v truhlících a květináčích, tak na stinných záhonech. Vynikají rychlým růstem a bohatým kvetením, jediné co potřebují je výživný a dobře propustný substrát a bohatá zálivka. Nabídka je opravdu široká a můžete vybírat z mnoha krásných kultivarů s bílými, růžovými, fialovými, modrými i červenými květy, které díky samočistící schopnosti nebudete muset po odkvětu odstraňovat.

Okrasné africké kopřivy

Africké kopřivy (označované také jako pochvatec nebo koleus) se pěstují pro jejich vysoce dekorativní listy. Je možné je pěstovat jako pokojové rostliny i jako balkonovky, daří se jim také v letničkových záhonech. Měly je v oblibě už naše babičky a v současnosti zažívají velký návrat. Velmi snadno se totiž pěstují a jejich výjimečně pestrobarevné listy a vybarvení doslova rozzáří stinnou terasu, okenní parapet i balkon. Africké kopřivy je třeba pravidelně zalévat a udržovat substrát stále vlhký, ne však přemokřený a průběžně odstraňovat poupata květů, která by zbytečně vysilovala ozdobné listy. Dle druhu a odrůdy se listy vybarvují do 

zelené, krémové, růžové, červené, žluté, fialové a dokonce i hnědé, a to v mnoha kombinacích a kresbách. Můžete je pěstovat jako solitéry, v doprovodu jiných balkonovek, ale skvěle vypadá i více druhů afrických kopřiv sesazených v jedné nádobě.

Vrbina penízková 

Vrbina penízková je plazivá trvalka, která v truhlících a závěsných nádobách vytváří krásné a opravdu působivé převisy z malých zelených nebo žlutozelených listů. Během května až června vrbiny sice vykvétají drobnými žlutými květy, ale pro pěstování v nádobách se používají spíše jako doplňkové rostliny jiných, výrazněji kvetoucích letniček a balkonovek. Vrbiny vysazujte pouze do světlého stínu až polostínu a myslete na to, že vrbiny potřebují propustný a zejména vlhčí substrát. Na podzim je nevyhazujte, je to mrazuvzdorná trvalka, která se v zahradě uplatní jako půdopokryvná rostlina.

Trvalky do stínu

Kromě klasických letniček a balkonovek můžete do truhlíků ve stínu vysadit i stínomilné trvalky. Mezi ně patří např. poslední dobou více a více oblíbené čemeřice, dlužichy, bohyšky, čechravy, nebo třeba ostřice – dekorativní stálezelené okrasné traviny, která budou v truhlíku vypadat skvěle celý rok.

Reklama

Comments are closed.