Každá zahrada je jedinečným koutem, kde se můžeme spojit s přírodou a těšit se z krásy rostlin, květů a zeleně. Jak známo, že to nejcennější, co na zahradě máme, je půda, které bychom měli věnovat odpovídající péči a chránit ji. K základním praktikám patří její mulčování, které ochrání půdu i půdní život zejména během období sucha a horka a zároveň účinně potlačuje růst plevelů. K mulčování, tedy pokrytí povrchu půdy vrstvou vhodného materiálu je možné použít různé mulčovací materiály, které závisí zejména na lokalitě i koncepci výsadby. Poradíme Vám, jak a čím mulčovat zahradu, tak abyste svou půdu ochránili před horkem a nežádoucími plevely a zároveň v ní udrželi vlhkost a vodu.

Proč mulčovat zahradu

Jak již bylo zmíněno v úvodu, největším benefitem mulče je jeho schopnost snížit odpar vody z povrchu půdy, a tím i potřebu zavlažování. Pokud je povrch půdy zakrytý, dochází k pomalejšímu vysychání půdy a zároveň se v jejích spodních částech déle udržuje zbytková vlhkost. To oceníme zejména během horkých a suchých období, která jsou díky klimatickým změnám rok co rok znatelnější a trápí mnoho zahrádkářů. 

Mulčování má také významný ochranný účinek pro tolik důležitý půdní život a půdní organismy, které mají zásadní vliv na kvalitu půdy. Chrání také kořeny rostlin tím, že zajišťuje vyrovnanou teplotu, chrání nejen před horkem, ale také před mrazem. Nezanedbatelným přínosem je rovněž ochrana před nežádoucím plevelem, jelikož semena plevelů, které na zamulčovaný záhon přinese např. vítr sice mohou vyklíčit, ovšem vrstva mulče zabrání jejich zakořenění. 

Jaké jsou druhy mulče

Mulče dělíme na organické (mulčovací kůra, listí, kompost, posečená tráva, sláma..) a minerální (štěrk, kamínky). Obecně platí, že pro stinná stanoviště je vhodnější organický mulč, pro suchá a horká stanoviště pak mulč minerální, který je ideální zejména pro prérijní, stepní nebo středomořskou výsadbu. Stinným místům zahrady, která jsou charakteristická spíše lesním typem výsadby by minerální mulč nevyhovoval. 

Při použití organického mulče jako je mulčovací kůra, štěpka a sláma, je třeba mít na paměti, že při jeho rozkladu dochází k úbytku dusíku z půdy. Před jeho použitím je tedy vhodné rostliny nejprve přihnojit, zabráníte tak případnému nedostatku živin. Ideální je aplikovat např. hrst rohové moučky nebo organického hnojiva na 1 metr čtvereční.

Co použít jako mulč

Všechny druhy mulče mají své výhody a nevýhody a vybírat bychom ho měli zejména s ohledem na podmínky stanoviště a druh výsadby.

  • Mulčovací kůra – vhodná pro dřeviny, stínomilné trvalky a kyselomilné rostliny. Vrstva by měla být 5 až 8 cm silná. Nevýhodou je změna pH půdy na kyselé.
  • Štěrk, kamínky – vhodné pro slunomilné trvalky a okrasné traviny, vrstva by měla být 5 až 8 cm silná. Výhodou je dlouhá životnost díky tomu, že se na rozdíl od organického mulče nerozkládá.
  • Listí – vhodné pro mulčování dřevin, vrstva by měla být 8 až 10 cm silná.
  • Zralý kompost – vhodný pro trvalkové záhony, záhony se suchomilnými trvalkami i pro mulčování okraje porostu dřevin. Vrstva by měla být přibližně 7 cm silná. Výhodou kompostu je, že je zároveň zdrojem tolik potřebných živin.
  • Čerstvě posekaná tráva – vhodná pro rajčata, cukety, dýně a jiné rostliny náročné na živiny. Tráva postupně tleje a vrací tak živiny zpět do půdy, stačí jen 1 až 2 cm silná vrstva.
  • Předsušená tráva – vhodná pro zeleninové záhony a záhony s bobulovinami, rovněž pro trvalky. Stačí jen 2 až 5 cm silná vrstva.
  • Sláma – vhodná zejména pro jahody a okurky
  • Mulčovací textilie – vhodná pouze pro zeleninové záhony

Nejčastější otázky ohledně mulčování

Jak správně mulčovat?

Mulčování začíná správným výběrem mulče dle stanoviště a druhu výsadby (viz výše). Dle druhu dodržujte i doporučenou výšku mulče. Ještě nedávno bylo standardní mulčovat až 10 cm vysokou vrstvou mulčovací kůry, nyní se však odborníci přiklání k názoru, že je vhodnější vrstva o poloviční výšce. Obecně platí, že lehký a vzdušný mulč může mít vyšší vrstvu, těžší mulč, jako je např. posekaná tráva, vrstvu nižší. Mulčování je vhodné provádět na jaře a na podzim. Klíčící a mladé rostliny však nemulčujte, použití mulče je možné až v době, kdy je rostlina alespoň 10 cm vysoká. 

Co použít místo mulčovací kůry?

Výběr náhrady místo mulčovací kůry závisí na stanovišti a typu výsadby. Místo mulčovací kůry na horkých a suchých místech s teplomilnými trvalkami můžeme využít minerální mulč jako je štěrk nebo kamínky, pro stinná místa s typicky lesní výsadbou je vhodnější použití organického mulče.

Jakou vrstvu mulčovací kůry?

Kůrový mulč je vhodný zejména pro mulčování stinných záhonů a dřevin, a to ve vrstvě silné 5 až 8 cm. Pokud používáte speciální mulčovací kůru na trvalky a růže, která je jemnější nežli klasická mulčovací kůra, také postačí vrstva silná cca 6 až 8 cm. Dříve bylo obvyklé mulčovat kůrou vrstvou silnou 10 cm, ovšem to mnohdy vedlo k rozvoji plísní a hub, takže v současné době se odborníci shodují na použití nižší vrstvy, která nezadržuje nadbytečné vlhko. Před mulčováním kůrou nezapomeňte rostliny přihnojit např. rohovou moučkou, rozkladem mulčovací kůry totiž dochází k úbytku dusíku z půdy.

Čím mulčovat stromy a keře?

Dřeviny je vhodné mulčovat mulčovací kůrou, pouze pro polokeře a slunomilné dřeviny je vhodnější použít minerální mulč jako štěrk nebo kamínky. Díky tomu, že mulčovací kůra svým rozkladem mění pH půdy na kyselé, je ideální zejména pro kyselomilné rostliny jako jsou 

rododendrony, azalky, kamélie, hortenzie, bobkovišně, japonské javory nebo vřesy. K mulčování stromů je rovněž vhodná štěpka z listnatých stromů a čerstvě posekaná tráva v tenké vrstvě. Při mulčování dřevin dbejte na to, aby mulč nebyl přihrnutý až ke kmeni. Zabráníte tak zavlečení různých patoegenů, jeho zhutnění a nežádoucího podmáčení.

Jak mulčovat záhon?

Nově oseté záhony, nebo záhony s mladými rostlinami není vhodné mulčovat. Mulčujte až záhony s rostlinami, které jsou alespoň 10 cm vysoké. Z půdy nejprve odstraňte veškerý plevel a půdu zkypřete. Kolem rostlin rozprostřete vhodný mulčovací materiál, ne však do jejich bezprostřední blízkosti. Klasická mulčovací kůra je vhodná pro mulčování stinných záhonů, dřevin a kyselomilných rostlin. Pro suchomilné trvalky na slunných stanovištích je nejlepší minerální mulč, tedy štěrk nebo kamínky. Zeleninové záhony můžete mulčovat předsušenou posekanou trávou, čerstvě posekaná tráva je vhodná pro rostliny náročné na živiny (cukety, rajčata, dýně..), sláma pak zejména pro jahody a okurky.

Jaký mulč k růžím?

Pro mulčování růží není klasická mulčovací kůra vhodná. K dostání je však speciální mulčovací kůra pro růže a trvalky, která je narozdíl od té klasické drobnější. Doporučuje se 6 až 8 cm silná vrstva. Pro mulčování růží je také vhodný kompost a tráva v přibližně 5 cm silné vrstvě, a to zejména pro mulčování růží vysazených na jílovitých půdách. Mnoho pěstitelů růží nedá dopustit také na vyzrálý koňský hnůj. Hnůj však musí být minimálně 2 roky starý, protože čerstvý hnůj by mohl spálit kořeny růží.

Comments are closed.

Exit mobile version