Muchovník, který je nazýván také indiánská nebo aljašská borůvka, je v současné době jednou z nejoblíbenějších dřevin zahradních architektů. Je to velmi nenáročný keř nebo malý strom, který na jaře nádherně kvete bílými květy, v létě na něm dozrávají chutné plody podobné borůvkám a na podzim se jeho listy barví do nádherných barev. Co víc, je plně mrazuvzdorný a dokonce i jeho květy jsou na rozdíl od jiných ovocných dřevin odolné mrazu, takže spolehlivě plodí každou sezónu.
Muchovník v zahradě
Muchovník (Amelanchier) se nejčastěji pěstuje jako vícekmenný keř se vzdušnou korunou, který dle druhu standardně dorůstá přibližně čtyř až pěti metrové výšky. Je tak ideální dřevinou i do malých zahrad a přestože je opadavý, skvěle se hodí i do živého plotu. Krásně působí jako solitéra v trvalkovém záhonu i v trávníku, vynikne i v popředí vysokých okrasných dřevin. Můžete ho podsadit např. šantou, nižšími druhy ozdobných trav, jako je Rákosník japonský nebo Metlice trsnatá ‚Pálava‘, buxusy, kakosty nebo třeba jahodníky.
Muchovník lze také velmi úspěšně pěstovat v nádobách, je však třeba vybrat méně bujné, nižší druhy, které mohou zkrášlit váš balkon nebo terasu. Vhodný je např. Muchovník olšolistý ‚Obelisk‘ (Amelanchier alnifolia ‚Obelisk‘) nebo Muchovník vejčitý ‚Helvetia‘ (Amelanchier ovalis ‚Helvetia‘), zakrslý muchovník, který roste jen do výšky 1–2 metrů. Mezi osvědčené a oblíbené druhy muchovníků na zahrady patří Muchovník Lamarkův ‚Ballerina‘ (Amelanchier lamarckii ‚Ballerina‘) a Muchovník olšolistý ‚Smoky‘ (Amelanchier alnifolia ‚Smoky‘).
Pěstování muchovníku
Muchovník je opravdu velmi nenáročný na pěstování, spokojí se s téměř jakoukoliv půdou. Upřednostňuje slunná stanoviště a kyselejší, dobře propustnou a mírně vlhkou půdu. Při výsadbě je vhodné do výsadbové jámy přidat hnojivo s řízeným uvolňováním živin (například Osmocote), případně vyzrálý kompost nebo hnůj. Dobře zakořeněné rostliny zvládají občasné přísušky, během horkých letních dnů je ale třeba muchovníkům dopřát pravidelnou zálivku. Vhodné je proto muchovník zamulčovat kůrou alespoň v 5 cm vrstvě, snáze tak udržíme požadovanou vlhkost a zároveň zabráníme růstu plevele. Tyto dřeviny jsou plně mrazuvzdorné až do -35°C, zimní ochrana tedy není nutná.
Řez muchovníku
Muchovník velmi dobře snáší tvarovací i zmlazovací řez, který je nejvhodnější provádět na jaře, ještě před rašením. Pěstujeme-li muchovník jako keř, hned první rok zkrátíme jeho výhony zhruba o dvě třetiny jejich délky, podpoříme tak jeho rozvětvení. Pokud se muchovník i přesto dostatečně nerozvětví, je tento řez možné zopakovat i v následujícím roce. Další roky není nutné výhony zkracovat, řez provádíme pouze pokud chceme muchovník udržet v požadované výšce a tvaru. Pokud keř přestane plodit (zpravidla kolem 8. roku), je čas pro zmlazovací řez, kdy vyřezáme třetinu nejstarších větví ve spodní části keře.
Pokud chceme muchovník pěstovat jako strom s holým kmenem, od nejsilnějšího kmene odřízneme všechny postranní větve až do výšky 1 metru nad zemí.
1 Comment
Pingback: Neobyčejně krásná krásnoplodka | Moderní zahrada