Každý milovník hortenzií ví, že místo pro další hortenzii se jistě najde. Vzhledem k tomu, že hortenzie patří mezi dražší rostliny, jejich množení je ideální cestou, jak získat nové exempláře do vaší sbírky. Co víc, množení hortenzií není nijak náročné a zvládne ho opravdu každý.

Jak množit hortenzie

Hortenzie se nejlépe množí řízky, které odebíráme ideálně během července. Jejich odběr je možný i během jarních a letních měsíců, většina pěstitelů však sází právě na červenec. Takto jednoduše je možné množit hortenzie velkokvěté, latnaté i stromečkovité.

Postup množení hortenzií

  1. Připravíme si pěstební substrát. Ten by měl být lehký a ne příliš výživný, proto smícháme 1:1 písek s rašelinou nebo 1:1 písek s perlitem.  V zahradnictví také můžeme zakoupit substrát určený přímo na množení.
  2. Připravený substrát umístíme do menšího plastového květináče a zalijeme.
  3. Z mateřské rostliny odebereme v ranních hodinách, kdy je ještě dostatek rosy, řízek. Vybereme vrcholový, mladý a čerstvý nedřevnatý výhon, ideálně nekvetoucí. Řízek odebereme pomocí ostrého nože nebo zahradnických nůžek, které předem vydezinfikujeme, a to tak, aby na stonku byly 2 – 3 páry listů.
  4. Abychom snížili odpar a napomohli úspěšnému zakořenění, odstraníme spodní listy a ponecháme pouze listy vrcholové (stačí 2 listy). Pokud je již na výhonu květ, opatrně ho vyštípneme. 
  5. Řízek následně šikmo (cca pod úhlem 45 °) seřízneme tak, aby na stonku zbyly 3 očka. Řez provádíme těsně pod třetím očkem.
  6. Pokud jsou zbylé listy velké, odřízneme jejich horní polovinu, menší listy ponecháme celé.
  7. Pokud chceme podpořit zakořenění, řeznou plochu řízku můžeme namočit do stimulátoru růstu.
  8. Řízek umístíme šikmo do substrátu, řeznou plochou dolů. Abychom řízek neponičili a nesetřeli stimulátor růstu, můžeme si cca 5 cm hlubokou jamku připravit např. pomocí hůlky nebo klacíku. Substrát k řízku přihrneme a jemně přitlačíme ze všech stran.
  9. Substrát udržujte stále vlhký, ne však přemokřený. K udržení požadované vlhkosti a teploty je vhodné řízek přikrýt např. sklenicí, nebo umístit do mini pařeniště na světlé, ne však slunné místo s teplotou ideálně 18 – 20 °C. Jednou za čas kryt odstraňte a skleník vyvětrejte.
  10. Po měsíci až měsíci a půl řízek hortenzie zakoření, vytvoří nové listy a je připravený pro přesazení do většího květináče nebo přímo na záhon do kyselého substrátu. Zakořeněný řízek přesazujte opatrně, mladé kořeny jsou velmi křehké.
Reklama

Comments are closed.