Mavuň červená (Centranthus ruber) je zcela nenáročná a soběstačná trvalka, která patří mezi ty nejdéle kvetoucí trvalky vůbec. Začíná kvést červenými, růžovými nebo bílými květy již během května a kvete až do prvních podzimních mrazů. Navíc je velmi odolná suchu, je dobře odolná chorobám i škůdcům včetně slimáků a je velkým lákadlem pro motýly.
Mavuň červená v zahradě
Mavuně vytváří 60 až 90 cm vzpřímeně rostoucí vysoké větvené trsy s modro-zelenými listy, které působí dojmem menšího keříku. Bohatě kvetou již od května a průběžně nakvétají celou sezónu až do zámrazu.
Nejčastěji se mavuně díky své houževnatosti vysazují na okraje zídek, do svahů, štěrkových záhonů a do skalek nebo do smíšených trvalkových záhonů s dobře propustnou půdou. Mnohdy jsou mavuně vidět, jak spokojeně rostou ve štěrbinách dlažby, kam se samy vysemenily. Díky absolutní nenáročnosti jsou ideální na zahrady chat a chalup i pro začínající zahrádkáře. Mavuně můžete pěstovat také jako nádobové rostliny v květináčích na terase.
Jaké rostliny se hodí k mavuním?
Na záhonu můžete mavuně kombinovat s rostlinami s podobnými nároky na pěstování. Velmi pěkně vypadají vysazené společně se šalvějí hajní, pryšcem mandloňovitým, řebříčky, kontryhelem, šantou, okrasnými česneky, růžemi, levandulí nebo bílými třapatkovkami. Krásně vyniknou i ve společnosti okrasných travin jako je např. kavyl péřovitý nebo proso prutnaté.
Nejkrásnější odrůdy mavuní
- Mavuň červená ‚Coccineus‘ (Centranthus ruber ‚Coccineus‘) – červené až sytě růžové květy, výška 60 až 90 cm, šířka cca 60 – 100 cm
- Mavuň červená ‚Albus‘ (Centranthus ruber ‚Albus‘) – bílé květy, výška 60 až 90 cm, šířka cca 60 – 100 cm
Jak pěstovat mavuň
Jediné, co mavuně potřebují k vitálnímu růstu a bohatému kvetení, je správné stanoviště. Mavuně proto vysaďte na slunné nebo mírně přistíněné místo s dobře propustnou půdou. Nejlépe se jim bude dařit v na živiny chudých půdách, ale dobře prospívají v podstatě v jakékoliv půdě, kromě zamokřených půd. V půdách bohatších na živiny rostou do větší výšky, ovšem trsy mají tendenci se rozklesávat.
Během sezóny můžete průběžně odstraňovat odkvetlé květy, nebo je nechat dozrát do semínek, ze kterých se velmi snadno množí. V případě potřeby chraňte mavuně během zimy před přílišnou vlhkostí a na jaře po mrazech jen celý trs seřízněte, zdřevnatělé větvičky můžete ponechat.
Comments are closed.