V našich klimatických podmínkách jsou rostliny kvetoucí v zimě spíše raritou, přesto se jich pár najde. Patří mezi ně například jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), nízký opadavý keř, který bez opory roste poléhavě a z dálky připomíná zlatý déšť. Květy se objevují ještě před olistěním zpravidla od prosince do března a během těchto měsíců, kdy většina kvetoucích dřevin spí hlubokým zimním spánkem, svými žlutými květy rozzáří každou zahradu.
Jasmín nahokvětý v zahradě
Přestože je jasmín nahokvětý přirozeně poléhavá dřevina dosahující 1 – 1,5 metru, pokud je vyvázán k opoře, může dorůst až do třímetrové výšky. V zahradě se tedy uplatní jako půdopokryvná, nebo popínavá rostlina. Při jeho umístění do zahrady je však nutné myslet na to, že jasmín nahokvětý roste poměrně agresivně, proto ho umisťujeme na stanoviště, kde potřebujeme pokrýt větší plochy a nebude nám vadit jeho expanzivní chování. Jasmín se totiž velmi rychle rozrůstá do šířky za pomoci na zemi ležících větviček, které zakořeňují a mohl by tak vytlačit méně průbojné rostliny v jeho sousedství.
Pokud chcete pěstovat jasmín nahokvětý jako popínavou rostlinu, vysaďte ho ke slunné zdi nebo plotu. Sám se po zdi sice nebude pnout, můžete mu však vytvořit oporu např. v podobě mříže pro popínavé rostliny a dle potřeby ho vyvazovat jak horizontálně, tak vertikálně. Jasmín vypadá velmi pěkně také bez opory na okraji nízké zídky nebo vyvýšeného záhonu, přes jehož okraj budou větve jasmínu efektně přepadávat a vytvoří tak vodopád žlutých květů.
Pěstování jasmínu nahokvětého
Jediné, co jasmín nahokvětý potřebuje k bohatému kvetení je dostatek slunce, vysazujeme ho proto na slunná, maximálně polostinná stanoviště. Ve stínu kvete jen velmi málo nebo vůbec. Na půdu vybíravý není a dobře snáší i těžké jílovité půdy. Nejlépe však prospívá v propustné, na živiny bohaté hlinitopísčité půdě. Po odkvětu se doporučuje keře jasmínu zkrátit o jednu třetinu, podpoří se tím bohaté kvetení v příští sezóně.
Comments are closed.