Hortenzie patří k nejoblíbenějším rostlinám našich zahrad a není se co divit. Tak nádherné květy, jako hortenzie má jen velmi málo rostlin, navíc se nabízí v nepřeberném množství kultivarů i barev. Mezi nejoblíbenější patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Jak hortenzie, ať už na zahradě nebo v květináči, zazimovat, abychom se z jejich nádherných květů mohli těšit i příští rok?
Zazimování hortenzií velkolistých
Nejnáročnější na přezimování jsou hortenzie velkolisté, jelikož jejich květy se tvoří z vrcholových pupenů, které přes zimu nesmí zmrznout. Rostlině je nutné vytvořit zimní ochranu přihrnutím lehkého substrátu a listí ke středu rostliny. Jako ochranu můžeme použít také mulčovací kůru.
Kritické je však zejména období konce zimy, kdy může dojít k tomu, že během teplých slunných dnů rostlina předčasně vyraší a vrcholové květní pupeny během mrazivých nocí namrznou a rostlina tak nepokvete vůbec nebo jen velmi málo. Kromě kořenů je pak potřeba ochránit i nadzemní část hortenzie tak, že ji opatrně svážeme i s uschlým květenstvím (menší kompaktní rostliny není třeba svazovat) a přikryjeme ji bílou netkanou textilií nebo stínící tkaninou, neprodyšné fólie nejsou vhodné. Další možností, jak vrcholové pupeny ochránit je ohrádka z pletiva, kterou umístíme kolem hortenzie a vyplníme ji listím tak, aby byly pupeny zakryté.
Velkou chybou by byl podzimní řez, který neprovádíme u žádného druhu hortenzií. Přes zimu je vhodné suchá květenství na rostlině ponechat, společně s přemrzlými větvičkami je odstraníme až na jaře. U hortenzií velkolistých platí pravidlo, že výhony zakončené květenstvím neodstraňujeme!
Ve studených horských oblastech však během silných mrazů nemusí některým kultivarům stačit ani takováto ochrana. Proto je vhodné zde pěstovat spíše staré osvědčené kultivary, které bývají odolnější vůči mrazům. Myslete na to, že mrazuvzdornost se u jednotlivých kultivarů může velmi lišit, existují hortenzie velkolisté, které jsou mrazuvzdorné až do -30°C, některé jen do -15°C. Takovéto hortenzie by pravděpodobně tuhou zimu na horách nezvládly ani s výše popsanou ochranou a bylo by nutné je vyndat ze země, umístit do květináče a přenést je do chladné místnosti jako je např. garáž a zeminu přes zimu udržovat mírně vlhkou.
Vyzkoušet můžete také poměrně nové odrůdy hortenzií, které byly vyšlechtěny tak, že kvetou na starém i novém dřevě. Pokud tedy hortenzie během zimy omrzne, vykvete i z nových výhonů. Jedná se o hortenzie ze sérií Endless Summer, Forever & Ever nebo You & Me.
Zazimování hortenzií latnatých a stromečkovitých
Hortenzie latnaté i stromečkovité přezimovávají velmi dobře i bez větší zimní ochrany, jejich květy se totiž tvoří na novém dřevě, tedy v tom samém roce, kdy kvetou. Pokud by se přes zimu přeci jen některé části rostliny poničily nebo pomrzly, na jaře je jednoduše seříznete a ani tak o záplavu květů nepřijdete. Pro zazimování postačí, pokud ke středu rostliny přihrnete mulčovací kůru nebo zeminu. Podzimní řez neprovádíme.
Zazimování hortenzií v květináčích
Hortenzie velkolisté se dají úspěšně pěstovat také v květináčích, na zimu ještě před prvními většími mrazy je ale musíme přenést do interiéru. Na rozdíl od jiných rostlin je možné je po opadání listů umístit do temné místnosti, například do garáže, nebo do sklepa, kde by mělo být kolem 5 – 10 °C. Můžete je rovněž zazimovat na světlých, ideálně polostinných místech bez přímých slunečních paprsků. Půda v květináči by nikdy neměla zcela vyschnout, udržujeme ji proto stále mírně vlhkou. Jakmile hortenzie obrazí, přeneseme ji na světlé, chráněné místo a po skončení mrazů ji můžeme opět přenést na balkon nebo terasu.
Pěstujete-li v květináčích hortenzie latnaté nebo stromečkovité, vytvořte jim zimní ochranu tak, že květináč obalíte bublinkovou fólií nebo netkanou textilií a přeneste je na chráněné místo, například ke zdi pod střechu. Více o zazimování rostlin v nádobách naleznete zde.
Comments are closed.