Pravidelná zálivka je zejména během horkých a suchých dnů nezbytná pro naprostou většinu rostlin. Zahradu však můžeme zalévat efektivně tak, abychom zaléváním netrávili hodiny a hodiny času a ušetřili jsme cennou vodu i nemalé finance. Jak a kdy tedy zalévat zahradu, aby bylo zalévání rostlin co nejefektivnější?

Jak často zalévat zahradu

Jednou z nejčastějších chyb v péči o rostliny na zahradě je příliš častá, mnohdy každodenní mírná zálivka. Rostliny si totiž díky tomuto způsobu zavlažování vytvoří pouze povrchové kořeny, které zleniví místo toho, aby po vodě pátraly ve větší hloubce, kde půda tak rychle nevysychá jako na povrchu. Zahradu proto zalévejte méně často, ale vydatně. Rostliny zapustí kořeny hlouběji, stanou se silnějšími, odolnějšími a snáze si sami poradí se suchem. Toto se však netýká nově vysazených rostlin, které zejména první dva týdny po výsadbě potřebují pro zakořenění opravdu hodně vody a vydatnější zálivku potřebují i během celé první sezóny.

Pokud nyní rostliny zaléváte často, budete je na nový hospodárnější způsob zalévání nejprve přivyknout. Postupně proto prodlužujte intervaly zalévání a dejte rostlinám čas, aby zapustily kořeny hlouběji. Naučte se také poznat, kdy je které rostliny potřeba zalévat. Potřeba zálivky u suchomilných a vlhkomilných rostlin je značně rozdílná, velkou roli hrají také podmínky daného stanoviště. U většiny rostlin jsou prvním znakem nedostatku vody povadlé listy. U některých rostlin to může být pouze obrana před silným sluncem, ale pokud jsou listy svěšené i později večer, je to jasný signál, že rostlina potřebuje zalít.

Kdy zalévat zahradu

Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer. Přesto je vhodnější zahradu zalévat v ranních hodinách, jelikož půda i části rostlin zůstávají při večerním zalévání déle mokré a stávají se tak ideálním prostředím pro nezvané plže a houbové choroby. Ideální dobou pro zalévání zahrady je také po kratším dešti – voda se zvlhčenou půdou snáze dostane ke kořenům a dochází jen k minimálnímu odparu vody.  

Jak dlouho zalévat zahradu a kolik vody rostliny potřebují

Spotřeba vody bývá u rostlin velmi rozdílná. Některé rostliny, jako je např. perovskie, mavuně nebo muchovník, potřebují jen minimální zálivku a jsou dobře odolné suchu. Oproti tomu žíznivé rostliny jako jsou typicky hortenzie, ale i trávník, se bez časté zálivky jednoduše neobejdou. Vodítkem pro to, jak dlouho zalévat zahradu, respektive kolik vody rostlina potřebuje, může být následné obecné doporučení: pro trvalky počítejte s 15 až 20 litry na m2, trávníku postačí 10 litrů, dřeviny budou samozřejmě potřebovat daleko větší zálivku. Vždy se však řiďte potřebami dané rostliny, aktuálními klimatickými podmínkami i podmínkami stanoviště. Pro odhad správné doby zalévání si stopněte, za jak dlouho hadicí naplníte nádobu požadovaným objemem (např. 15 litry). Pravděpodobně zjistíte, že rostliny je třeba zalévat více, resp. déle, než si myslíte.

Jak správně zalévat rostliny

Rostliny se snažte zalévat přímo ke kořenům, kropení seshora není zejména pro kvetoucí rostliny ideální. Některé rostliny jako jsou růže nebo podzimní hvězdnice jsou velmi náchylné na houbové choroby jako je padlí, proto je nikdy nezaléváme přes listy. Nepostradatelným pomocníkem při zalévání zahrady je hadice s nastavitelnou stříkací pistolí, kterou si snadno zregulujete průtok vody a zvolíte vhodný postřikovací režim. Na malé zahradě si vystačíme s 10 litrovou konví s kropítkem. Ať hadicí nebo konví, rostliny nikdy nezalévejte příliš silným proudem vody.

Tipy pro zalévání zahrady a hospodaření s vodou

  • Mulčujte půdu – mulč půdu ochlazuje a snižuje odpar vody, a tím i potřebu zavlažování.
  • Půdu okopávejte, kypřete  a odstraňujte z ní plevel – přerušíte tak kapiláry, které vytahují vodu z hlubších vrstev půdy a odvádí ji na povrch, kde se odpařuje. Půda tak snáze a déle udrží vlhkost. Odstraněný plevel nebude zbytečně odebírat vodu rostlinám.
  • Zachycujte dešťovou vodu – dešťová voda je pro zalévání rostlin nejvhodnější a zároveň ušetříte nemalé finance za vodu z vodovodu. Použijte sudy, nádrže nebo cisterny.
  • Při výběru rostlin se zaměřte na rostliny odolné suchu, které nebudete muset vůbec, nebo jen občas zalévat. Snažte se vybírat takové rostliny, které budou na daném stanovišti přirozeně prospívat.
  • Minimalizujte plochu trávníku – trávník je velmi náročný na závlahu i na péči, pokud tedy máte na zahradě velké plochy trávníku, přeměňte je raději na květnatou louku nebo trvalkový záhon se suchomilnými rostlinami.
  • Zalévejte méně často, ale správně!

Comments are closed.

Exit mobile version