Třásněnky jsou častým savým škůdcem na venkovních i pokojových rostlinách, které sice nejsou tak známé jako jiní škůdci, ovšem i ony mohou napáchat značné škody. Ty způsobují zejména tím, že se živí rostlinnou šťávou, čímž ničí rostlinná pletiva nejen listů, ale také květů, mladých plodů a výhonků. Navíc jsou přenašeči nebezpečných viróz, jako je například bronzovitost rajčat. Napadají zeleninu, okrasné pokojové i venkovní rostliny, dřeviny i zemědělské plodiny. Nejčastěji mají v hledáčku rajčata, jablka, okurky, saláty, jahody, mečíky, kosatce, pivoňky, růže, orchideje ale třeba i ptačí zob. Třásněnky jsou nejvíce přitahovány modrou, bílou a žlutou barvou, takže květiny v těchto odstínech bývají před třásněnkami více v ohrožení.
Jak poznat napadení třásněnkou
Třásněnky jsou drobný savý hmyz, který v dospělosti měří pouze 1 až 1,5 mm. Třásněnky jsou charakteristické svým dlouhým tělem tmavě hnědé, černé nebo žluté barvy, dvěma páry úzkých křídel s dlouhými třásněmi a tykadly.
Velmi rychle se množí a mnohdy bývají odhaleny až když probíhá vážné zamoření a napadení rostlin. Vzhledem k tomu, jak jsou třásněnky malinké, je velice těžké je včas odhalit, navíc se většinou skrývají v kůře, na spodní straně listů, pod opadanými listy nebo uvnitř pupenů.
Mnoho z příznaků napadení třásněnkami jsou podobné jako u jiných škůdců a chorob. Mezi ty nejčastější a nejtipičtější však patří tmavé kapky trusu, které za sebou zanechávají a v kombinaci s tečkovanými, vybělenými, vrásčitými či jinak deformovanými listy, květy, plody nebo výhonky je téměř jisté, že se jedná o třásněnky.
Můžete také zkusit rostlinou zatřást. Když jsou třásněnky vyrušeny, vyskočí nebo odletí, ale jelikož to nejsou zdatní letci, nedoletí daleko. Třásněnky je díky malé velikosti těžké odhalit pouhým okem, pokud tedy máte podezření na jejich přítomnost, vezměte si na pomoc bílý papír a přidržte jej pod postiženou částí rostliny. Jemně zatřeste, abyste vypudili hmyz na papír, kde je na světlejším pozadí snadněji vidět. Ke snadnější identifikaci vám pomůže lupa.
Jak se zbavit třásněnky
Zejména při napadení pokojových rostlin a rostlin ve sklenících je ideální použití modrých lepových desek. Jedná se o pasivní pomocný prostředek na ochranu rostlin, který je určený k signalizaci výskytu a snižování populační hustoty létajících škůdců. Modrá barva lepové desky přitahuje třásněnky, které se následně nalepí v nevysychavém lepu.
Na zahradě je vhodnější využít speciální postřiky na savé škůdce, proti třásněnkám se osvědčil bylinkový koncentrát AGRO NATURA Rock Effect a postřikové insekticidy na savý a žravý hmyz Karate se Zeon technologií 5 CS a NeemAzal T/S.
Unikátní koncentrát na bázi přírodních látek s insekticidními účinky AGRO NATURA Rock Effect je postřik na přírodní bázi pro zdravé pěstování. Účinně redukuje parazity, hubí škůdce rostlin a zároveň chrání rostliny proti houbovému onemocnění známému jako padlí. Účinně hubí třásněnky, mšice, molice, svilušky, červce – puklice – včetně jejich přezimujících stádií. Je vhodný i pro ekologické zemědělství, ochranná lhůta je pouze jeden den.
Jedním z nejoblíbenějších přípravků na hubení třásněnek a mšic je Karate se Zeon technologií 5CS. Jedná se o nesystemický insekticid proti širokému spektru žravého a savého hmyzu jako jsou mšice, mandelinka bramborová, houbomilka česneková, molice, bělásek, svilušky a kněžice. Tento insekticid se vyznačuje rychlou likvidační účinností a dlouhým reziduálním působením. Je světlostabilní, což umožňuje jeho použití proti rozvlekle nastupujícím škůdcům. Dráždivé účinky vyvolávají neklid hmyzu a nutí i skrytě žijící druhy ke kontaktu s účinnou látkou. Má repelentní účinek.
Dalším účinným přípravkem proti třásněnkám je NeemAzal T/S, postřikový insekticid proti volně žijícím savým a žravým škůdcům, který je účinný rovněž na mšice, smutnice nebo zavíječ zimostrázový. Přípravek z výtažku tropické rostliny Azadirachta indica hubí žravý a savý hmyz tak, že proniká do listů a je dále distribuován v celé rostlině. Škůdce, který saje nebo žere rostlinu, se přípravkem infikuje a uhyne.
Další přípravky proti mšicím najdete na www.pasti.cz.
Comments are closed.