Mravenci jsou bezpochyby úžasní tvorové, kteří žijí ve velkých, složitých a dokonale organizovaných společenstvích. Jsou neuvěřitelně pracovití a jsou schopni unést náklad až stonásobně těžký, než je jejich váha. Jsou také velice prospěšní jakožto přirození predátoři lovící jiný hmyz a zahradní škůdce, provzdušňují půdu, obohacují ji o živiny, šíří semena rostlin a pomáhají při opylování některých rostlin. Na druhou stranu nám ale dokáží pořádně znepříjemnit život, zejména pokud se objeví ve velkém množství a napáchat spoustu škod na zahradě i v domácnosti. Poradíme Vám, jak se mravenců zbavit bez chemie i za pomoci osvědčených chemických přípravků.

Jak se zbavit mravenců na zahradě

Mravenci mohou být na zahradě užiteční a nápomocní s její údržbou. Na druhou stranu však po zahradě roznáší mšice, se kterými mají symbiotický vztah a mnohdy si také staví hnízda kolem kořenů rostlin. To může bránit jejich vitálnímu růstu a činí je tak zranitelnějšími vůči škůdcům i chorobám. Pokud se tedy mravenci na zahradě přemnoží, je nutné proti nim zasáhnout.

Můžete vyzkoušet klasické “babské rady” jako je nasypání prosa k mraveništi, nalít vařící vodu přímo z konvice do mraveniště, připravit návnadu z kyseliny borité, cukru a vody, nebo zkusit hašené vápno. Vápno je přírodní dezinfekce a zároveň hnojivo, kterým můžete na jaře posypat zahradu, jen se setím budete muset počkat 2 týdny, aby se Vám nespálily sazeničky. Takovýto postup můžete použít i ve skleníku a v jeho okolí. Pokud bojujete s mravenci ve skleníku, osvědčilo se například vytvoření bariéry z kajenského pepře, postřiku z obyčejného 8% octu a vody v poměru 1:1, nebo nasypání soli k prasklinám mezi zdí a podlahou, kudy mravenci pronikají do skleníku.

Velmi účinným přípravkem je Loxiran sprej proti mravencům, který využívá kombinace rostlinných olejů s přírodním pyrethrinem z květů kopretiny růžové. Neobsahuje žádné pyretroidy ani jiné syntetické látky, a je tak ideálním pomocníkem k odstranění mravenců v obytných prostorách, na terasách, balkonech i na zahradách. Tímto roztokem je třeba důkladně postříkat mravenčí stezky. Ještě intenzivněji je třeba ošetřit různé možné skrýše a škvíry.  Ve venkovním prostoru se přípravek stříká přímo do mravenišť nebo do škvír a štěrbin na místa napadená mravenci. Účinek je okamžitý a přetrvává dlouhou dobu.

Jak se zbavit mravenců v interiéru

Osvědčeným postupem, jak se zbavit mravenců v interiéru, je nejprve zjistit, kudy se dovnitř dostávají a poté vyhubit mravence, kteří jsou již uvnitř. Zejména v kuchyni bychom měli zvolit jen nechemické způsoby a zapomenout bychom měli samozřejmě i na jedy. Můžete proto zkusit smíchat práškový cukr se sodou, která mravence zahubí. Touto směsí posypte poličky ve špajzu, kuchyňské skříňky a vstupní místa jako jsou rohy okenních parapetů nebo podlaha před prahem. Tuto směs můžete nastražit také k mravenčímu hnízdu na zahradě. Dále můžete použít dětský pudr, který mravence jednak odpuzuje a zároveň je zabíjí. Jako odpuzovače mravenců velmi dobře fungují esenciální oleje z tea tree, hřebíčku, máty nebo pomeranče, které se smíchají s vodou a alkoholem.

Nejúčinnějším prostředkem v boji proti mravencům v interiéru, ale rovněž na terasách a balkonech je tzv. mravenčí bufet. Jedná se o návnadovou dózu, která obsahuje přírodní insekticid, který je vhodný umístit do bezprostřední blízkosti mraveniště, nebo přímo na mravenčí stezky. Narozdíl od jiných přípravků, jako jsou např. oblíbené spreje, mravenčí bufet mravence nezabíjí ihned. Působí dlouhodobě a mravencům tak umožní dopravit jed do hnízda a během několika dní tak vyhubí celou mravenčí kolonii. 

Dalším velmi účinným prostředkem je IMIDASECT ANTS Gelová nástraha proti mravencům, který účinkuje pozřením i kontaktně na larvy i dospělé mravence všech druhů. Gel obsahuje potravní atraktanty, které mravence lákají. Dělnice donášejí gel do hnízd a distribuují jej mezi ostatní příslušníky kolonie. Ideální je pro použití v obytných prostorách a zejména v kuchyních, využívá se také v potravinářských provozovnách, ve výrobnách, kuchyních veřejného stravování, restauracích apod. Ve vnitřních prostorách se gel umisťuje ve formě kapek nebo tenkých linek na místa, kde se mravenci vyskytují, tj. do blízkosti cestiček mravenců, do blízkosti míst, kde vyhledávají potravu a vodu, kde pronikají do místností, nebo do blízkosti vchodů do mravenčích hnízd. 

Více informací na www.pasti.cz

Promotion

Comments are closed.