S klesajícími podzimními teplotami nastává čas připravit zahradu na zimu. Právě teď je ten pravý čas udělat na zahradě pořádek a připravit ji na nadcházející zimu. Vynaložené úsilí se vám na jaře několikanásobně vrátí a mnohdy i ušetří práci během jara, kdy většina zahrádkářů neví, kam dřív skočit. Příroda se sice již pomalu ukládá ke spánku a může se zdát, že se toho nyní na zahradách již moc neděje, ale nenechte se zmást. Zejména nově vysazené stromy, keře a trvalky stále ještě pilně zapouští své kořeny a stejně tak půdní živočichové a mikrobi stále zpracovávají organický materiál na tolik potřebné živiny. Přinášíme vám stručný návod jak zazimovat zahradu, aby se vaše zahrada na jaře probudila do celé své krásy a vše opět krásně rostlo a kvetlo.

Trvalky a okrasné trávy před zimou

Jednou z největších chyb, kterou dělá stále mnoho zahrádkářů, je sestřihnutí všech trvalek a travin před zimou. Odumřelé listy a suché květy některých trvalek sice mnohdy nemusí působit příliš esteticky, ale trvalkám i travinám napomohou lépe přezimovat, chrání přezimující listové růžice před namrznutím, a to zejména během delších holomrazů. Proto je vhodné je na zahradě pochat a provést až jarní řez. Na podzim sestřiháváme pouze trvalky, které byly napadeny škůdci nebo chorobami a dále odstraňujeme poškozené nebo deformované listy. 

Vyšší okrasné trávy se na zimu svazují do snopů, uschlá květenství na rostlině můžete ponechat, i přes zimu na zahradě vypadají dekorativně, obzvlášť pokud jsou pokryté sněhovým popraškem. Traviny tak ochráníte jak před vymrznutím, tak před zahníváním kořenů za vlhkých zimních dnů. Choulostivějším trvalkám a trávám vytvořte zimní ochranu například za pomoci chvojí a vrstvy listí nebo mulčovací kůry, kterou k rostlinám přihrnete.

Mrazuvzdorným druhům pěstovaných v nádobách vytvoříme izolační vrstvu a umístíme je na chráněné místo, nejlépe k jižně orientované zdi pod střechou. Více o zazimování rostlin v nádobách naleznete v samostatném článku zde.

Dřeviny před zimou

Před zimou je nutné keřům i stromům, obzvláště pak těm stálezeleným a neopadavým, dopřát hojnou zálivku. Ochráníte je před vyschnutím, které se na jaře často nesprávně vyhodnocuje jako poškození mrazem. Rostlina by v žádném případě neměla vyschnout před zamrznutím země a za bezmrazých zimních dnů je rovněž zaléváme. 
Z dřevin déle před zimou odstraňte všechny zlomené nebo jinak poškozené větve. Nově vysazeným nebo choulostivým dřevinám vytvořte zimní ochranu např. z chvojí, netkané textilie nebo mulčovací kůry, textilii nebo jutu můžete použít i na horní část dřevin.

Péče o trávník před zimou

Trávník je vhodné během října provzdušnit a aplikovat na něj speciální podzimní hnojivo. To obsahuje vyšší podíl draslíku pro podporu vyzrávání listových pletiv a omezí jeho růst, trávník tak snadněji přečká zimu a na jaře se opět brzy obnoví. Z trávníku pravidelně shrabáváme spadané listí, které mnohdy vede k rozvoji houbových chorob. Trávník by před zimou neměl zůstat přerostlý, jelikož vysoká neposekaná tráva v zimě zvyšuje riziko plísní. Trávník tedy posečeme ještě než napadne první sníh, a to na výšku 3 – 4 cm. Pokud bychom trávník posekali níže, hrozilo by jeho vymrznutí.

Comments are closed.

Exit mobile version