Snad každý majitel trávníku občas objeví nějaký ten plevel, který se stává problémem zejména z estetického hlediska. Pro jednoho zahradníka může zaplevelený trávník představovat vítané zpestření travní plochy a možnost, jak podpořit biologickou diverzitu, avšak pro ty, kteří na své zahradě pěstují okrasný trávník, se stává plevel nezvaným hostem a přemýšlí, jak se ho nejefektivněji zbavit. Pokud byste si i vy přáli mít krásný udržovaný trávník, poradíme vám, jak s plevelem zatočit.
Ačkoli je termín „plevel“ subjektivní, za plevel jsou považovány veškeré invazivní rostliny rostoucí tam, kde nechcete. V zahradách se s ním setkáváme nejen v trávníku, ale také na okrasných a užitkových záhonech. Tam se dá jeho výskyt účinně eliminovat použitím vhodného mulče, avšak travní plochu takto ochránit nelze. Typickým příkladem plevele, který se v trávníku vyskytuje je jetel plazivý, pampeliška- smetanka lékařská, pýr plazivý, jitrocel a různé druhy hrubolistých travin. Tyto rostliny lehce odolávají i pravidelnému sekání, snadno se šíří semeny nebo plazivými oddenky a velmi rychle se uchytí tam, kde tráva roste nerovnoměrně nebo tam, kde se jí jednoduše nedaří.
Plevel v trávníku obvykle nepředstavuje problém – pokud se vyskytuje v omezeném množství, ale mnohdy se stává, že se rychle šířící druhy, jako je např. výše zmíněný jetel, začne nekontrolovatelně šířit. I v tomto případě platí, že prevence je základ. Věnujte tedy svému trávníku péči a mějte na paměti, že zbavit se přemnoženého plevele v trávníku bude v budoucnu vyžadovat čas a mnohdy i značné úsilí. Trávník proto pravidelně kontrolujte a plevel včas odstraňte, aby nedošlo k jeho dalšímu šíření. Zdravý a silný trávník se snáze ubrání invazi nežádoucích konkurenčních rostlin.
Pravidelná péče o trávník a fyzické odstraňování nežádoucích rostlin je tím nejlepším prvním krokem v boji s plevelem. Neměli byste opomenout zejména pravidelné hnojení, provzdušňování a vertikutaci trávníku, jeho sekání, na jaře a na podzim věnujte pozornost holým místům, které je třeba dosít. Zejména během suchého léta nesekejte trávník příliš nízko, mohlo by dojít k jeho oslabení a tvorbě holých míst, kde se s oblibou usazuje plevel.
Pokud se však již plevel v trávníku nadměrně rozmnožil a jeho ruční odstranění již v podstatě není možné nebo neefektivní, můžete využít různé přípravky na hubení plevele v trávníku. Použití takovýchto přípravků je nejúčinnější během jara a léta, kdy plevel nejbujněji roste. Před aplikací si vždy pozorně přečtěte pokyny a dodržujte je, jen tak budete mít jistotu, že přípravek aplikujete bezpečně a účinně. Pokud máte nově založený trávník, mějte na paměti, že nově založené trávníky by měly být ošetřovány až po cca 6 měsících od zasetí nebo položení trávníku tak, aby nedošlo k jeho případnému poškození.
Jedním z nejúčinnějších a nejprodávanějších přípravků proti pleveli v trávníku je Bofix. Jedná se o selektivní postřikový herbicid ve formě mikronizované suspoemulze k hubení odolných dvouděložných plevelů jako jsou např. pampelišky, a to jak v okrasných a účelových trávnicích, tak travách na semeno. Hubí pouze dvouděložné plevele, a tak trávníku nijak neublíží. Jeho použití je velmi jednoduché. Požadované množství přípravku se naředí vodou a aplikuje postřikem na trávník, nejdříve 2 dny po sečení. Po postřiku je nutné trávník nesekat 2 až 14 dní, podle odolnosti plevele, který hubíme. Většině plevelů stačí 5 dní, ale například svlačec rolní nebo pampeliška (smetanka lékařská) potřebují 14 dnů, aby se přípravek dostal do všech kořenů a rostlinu zahubil. 100 ml tohoto přípravku vystačí na 250 m2 trávníku.
Kompletní nabídku přípravků proti plevelům najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.
Comments are closed.