Balkonovým zahradám se dostává stále větší a větší pozornosti, jak ostatně dokazují i poslední ročníky prestižní výstavy Chelsea Flower Show. Zahradní architekti se tak již nezaměřují pouze na tvorbu klasických zahrad, ale stále častěji se věnují i návrhům balkonových zahrad a zahrad na terasách. Inspirujte se s námi a vytvořte i ze svého balkonu oázu zeleně a místo k příjemné relaxaci! Uvidíte, že i na takto malém prostoru můžete pěstovat nejen balkonovky, ale i trvalky, dřeviny, ovoce i zeleninu a dodat tak tomuto prostoru zcela nový rozměr.
Pokud je Váš balkon místo, které je více šedé než zelené, na kterém netrávíte tolik času a využíváte ho spíše k sušení prádla a uskladnění nepotřebných věcí, je na čase to změnit! I na takto malé ploše si můžete vytvořit vlastní kousek zeleně a další obytný prostor, kam se budete rádi ubírat k relaxaci. Máme pro vás pár nápadů, jak vytvořit vysněný zelený prostor i na pár metrech čtverečních, ať už ve městě, na předměstí nebo na venkově. Přeneste přírodu k sobě domů a proměňte svůj balkon v místo, které si zamilujete.
Jak udělat zahradu na balkoně?
Při zakládání zahrady na balkoně nejprve zvažte zejména prostorové možnosti a podmínky (zejména délka slunečního svitu a síla větru), které na vašem balkoně panují. Vše si předem dobře rozmyslete a naplánujte, klidně si můžete udělat jednoduchý plánek, kam si pro lepší představu vše zakreslíte.
Naplánujte sezení, podlahu a další balkonové doplňky
Začněte výběrem pohodlného sezení, které by na žádném balkoně nemělo chybět. Pro malé balkony jsou ideální skládací židle a stolek, které v případě potřeby jednoduše složíte. Pokud máte větší balkon nebo terasu, určitě uvítáte pohodlné křesílko nebo dokonce venkovní sedačku. Velmi praktické jsou lavice a křesílka s úložným prostorem, do kterého můžete uskladnit např. zahradní nářadí, prázdné květináče nebo zbytky substrátů.
Úprava podlahy balkonu může také pozitivně ovlivnit a zútulnit atmosféru balkonu, v současné době najdete opravdu širokou nabídku podlahových systémů pro balkony, ať už ze dřeva nebo dřevo plastu, které si snadno nainstalujete sami.
Mezi další oblíbené balkonové prvky patří např. gril nebo minijezírko, které snadno vytvoříte např. z většího plastového květináče. Pokud je Váš balkon po většinu dne vystaven žáru slunce, v létě určitě uvítáte možnost zastínění. Zvolit můžete klasický slunečník, výsuvné markýzy nebo screenové rolety.
Nezapomeňte také na osvětlení balkonu, které během teplých letní nocí vykouzlí příjemnou atmosféru. Velmi oblíbené a dekorativní jsou venkovní solární řetězy a světýlka, na podlahu můžete umístit stylovou lucernu se svíčkou, nebo přímo do nádob s rostlinami zapíchnout solární lampičky. Volte teplé světlo v přirozeném odstínu, barevná světla by mohla působit příliš rušivě a jak se lidově říká “cirkusácky”.
Jak a čím osázet balkon
Klasické balkonové rostliny a letničky jako jsou např. petúnie, pelargonie nebo begónie vynikají zejména dlouhou dobou kvetení, kdy bez ustání kvetou v podstatě po celou sezónu. Byla by však škoda se omezovat pouze na ně, zejména pokud byste rádi docílili pocitu opravdové zahrady. Společně s balkonovkami tak vysaďte i okrasné trávy, které jsou skvělým doprovodem pro ostatní rostliny, ale velmi pěkně vypadají i jako solitéry. Vysaďte také trvalky, zejména ty nejdéle kvetoucí jako je např. šalvěj hajní (Salvia nemorosa), svíčkovec (Gaura), třapatkovka nachová (Echinacea Purpurea) nebo rozchodník nachový (Sedum telephium). V květináčích skvěle vypadají také trvalky ozdobné listem, jako jsou dlužichy, bohyšky nebo pomněnkovce. Máte-li větší balkon nebo terasu, určitě si najděte místo také pro dřeviny, zejména pak pro kompaktní nízké odrůdy jako je např. komule (motýlí keř – Buddleja davidii Butterfly Candy Lavender), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata ‚Bulk‘ Early Sensation) nebo šeřík (Syringa meyeri ‚Palibin‘). Ze stálezelených dřevin jsou vhodné zakrslé konifery, buxusy nebo nízké odrůdy bobkovišní. Pokud balkonovou zahradu osázíte nejen klasickými balkonovkami, ale i travinami, trvalkami a kompaktními dřevinami, bude působit přirozenějším a divočejším dojmem.
Při výběru rostlin vždy berte v potaz jejich nároky, zejména na světlo a případně i na jejich odolnost vůči větru.
Jedlá zahrada na balkoně
Na balkonových zahradách a terasách je možné pěstovat také spoustu druhů bylinek, ovoce i zeleniny. Některým rostlinám se lépe daří v květináčích na chráněném místě, a tak jsou pro pěstování na balkonech naprosto ideální. Vysaďte si tak své oblíbené bylinky jako je např. rozmarýn, tymián, pažitka nebo bazalka. Uvidíte, že čerstvým bylinkám, které budete mít vždy po ruce se nic nevyrovná. Při výběru ovoce vsaďte na nižší odrůdy jako jsou kanadské borůvky ‚Liberty‘, miniaturní jabloně a hrušně, převislé a lesní jahody, maliny a ostružiny. Ze zeleniny jsou asi nejoblíbenější rajčata, okurky, různé druhy salátů, ředkvičky, papriky a hrášek.
Comments are closed.