Smutnice jsou drobné černé mušky podobné komárům s průhlednými křídly a dlouhými nožkami, které se pro mnoho pěstitelů pokojových i jiných interiérových rostlin stávají nepříjemným problémem. Nejčastěji si smutnice přineseme domů v substrátu s nově zakoupenou rostlinou, nebo po přesazení rostliny do nového substrátu, který byl smutnicemi infikovaný. Poletování mušek v interiéru může být velmi otravné, navíc smutnice poškozují rostliny zejména tím, že jejich larvy ukryté v půdě se živí jejich kořínky. Tím dochází k oslabení rostlin a v některých případech i k jejich úhynu. Larvy smutnic mohou být také přenašeči fytopatogenních hub, které mohou způsobit hnilobu a další choroby rostlin. Poradíme Vám, jak se smutnic rychle a jednoduše zbavit.
Přítomnosti smutnic si nejprve nemusíme vůbec všimnout. Dospělé samičky kladou do substrátu vajíčka, ze kterých se vylíhnou malé bílé larvy, které jsou pouhým okem neviditelné. Při jejich přemnožení, ke kterému může lehce dojít, jelikož jedna samička je schopná naklást až 200 vajíček, pak dochází k oslabení a poškození rostliny. Larvy se totiž živí kořínky a tkáněmi rostlin. Ohrožené jsou tak zejména mladé rostliny a rostliny s nadměrně vlhkým substrátem, který je ideálním prostředím pro množení smutnic.
Jak se zbavit smutnic
Pro boj se smutnicemi je možné využít různé prostředky. Smutnice se však nejčastěji vyskytují na pokojových rostlinách nebo ve skleníku, proto je jejich likvidace chemickými insekticidními postřiky zpravidla nežádoucí. Pro likvidaci smutnic proto využijte raději biologické metody, jako jsou parazitické hlístice. Je také možné snížit zálivku rostliny na minimum a pokrýt substrát jemným akvarijním pískem. Do suchého substrátu totiž smutnice nemohou klást vajíčka.
Hlístice proti smutnicím
Mezi nejúčinnější biologické přípravky proti smutnicím patří parazitické hlístice rodu Steinernema feltiae, které se prodávají pod obchodním názvem Nemaplus. Hlístice na larvách parazitují a všechny larvy v půdě takto ekologicky a jednoduše zlikvidují. V praxi je ověřeno, že Nemaplus funguje také proti krtonožkám. Tento přípravek se aplikuje přímo do napadené zeminy, tj. do květináčů nebo do půdy skleníku, kterou chceme ochránit. Obsah balení stačí rozpustit ve 2 až 5 litrech vody, dobře promíchat a vzniklou suspenzi rovnoměrně rozlít na infikovaný substrát. Aplikace parazitických hlístic je nejvhodnější brzy ráno nebo pozdě večer, kdy jsou teploty nižší.
Lepové pasti
Smutnice přitahuje vlhký substrát a žlutá barva. Proto se na jejich odchyt používají žluté lepové pasti. Do substrátu v květináči se jednoduše zapíchne lepová šipka. Žlutá barva mušky magicky přitáhne, přilepí se na past a již neodlétnou, ani nenakladou vajíčka. Vyzkoušejte např. osvědčené lepové šipky FloraBand, které jsou účinnou ochranou rostlin nejen proti smutnicím, ale i dalším druhům škůdců jako jsou molice, třásněnky, vrtalky, vrtule třešňové nebo nosatci. Jsou určené k ochraně ovocných a okrasných rostlin, zeleniny a skleníkových kultur. Neobsahují žádnou lákavou nebo účinnou látku.
Hnojivo proti smutnicím
Jako prevence proti smutnicím se osvědčilo kapalné hnojivo Floria. Je určené pro pokojové rostliny a vyniká trojím efektem. Jednak poskytuje rostlinám všechny potřebné živiny, omezuje výskyt smutnic a navíc omezuje tvorbu plísní na povrchu substrátu. Po jeho aplikaci dojde k úplnému vypuzení smutnic z interiéru, zpravidla stačí 4 aplikace. Bonusem je jeho jemné pomerančové aroma, které příjemně provoní vaši domácnost. Aplikace je velmi jednoduchá – stačí rozmíchat jedno víčko hnojiva ve 2 litrech vody a aplikovat přímo na substrát.
Přípravky proti smutnicím najdete na www.pasti.cz.
Comments are closed.