Pokud přemýšlíte, co zasadit na slunečné místo, ať už na zahradě, nebo na balkoně, máme pro Vás pár tipů. Každý zkušenější zahradník ví, že respektování základních požadavků na stanoviště, je základem úspěšného pěstování jakékoliv rostliny. Zatímco některé rostliny by přímé slunce snášely jen velmi špatně, existuje mnoho krásných a nenáročných rostlin, které slunce milují. Připravili jsme pro vás přehled trvalek, okrasných travin i dřevin, které budou na slunci prospívat a s jejichž údržbou nebudete mít moc práce.
Trvalky na slunce
Výběr trvalek pro slunná stanoviště je opravdu široký. Navíc mnoho z nich patří mezi nejdéle kvetoucí trvalky, které vyžadují minimum péče a nejsou náročné na zálivku. Při jejich výsadbě myslete na základní pravidla tvorby záhonů. Do zadních partií záhonu umisťujte vyšší rostliny, dopředu rostliny nízké. Respektujte šířku rostlin v dospělosti tak, aby měly rostliny dostatek místa a vzájemně si nekonkurovaly. Trvalky (zejména ty nižší) nejlépe vyniknou, pokud je vysazujete ve skupině alespoň po pěti kusech.
Mezi nejoblíbenější trvalky na slunce patří třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), svíčkovec (Gaura), denivka (Hemerocallis), šanta (Nepeta), levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), rozchodník nachový (Sedum telephium), mateřídouška (Thymus serpyllum), lupina (Lupinus), plamenka latnatá (Phlox paniculata), šalvěj hajní (Salvia nemorosa), kosmatec (Delosperma), netřesk (Sempervivum), rozrazil klasnatý (Veronica spicata), řebříček (Achillea), záplevák (Helenium), sporýš argentinský (Verbena bonariensis).
Okrasné trávy na slunce
Okrasné trávy by neměly chybět na žádné zahradě. Jsou skvělým doplňkem pro trvalky i okrasné dřeviny, se kterými vytváří krásný kontrast a do zahrady přináší vzdušnost, dynamiku i barvy. Ať už vysadíte okrasné trávy jako solitéry nebo po více kusech do skupin, získáte tak krásnou jemnou texturu nejen během hlavní sezóny, ale i během podzimního a zimního období.
Pro slunečná stanoviště je ideální např. dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), imperata válcovitá (Imperata cylindrica), kostřava (Festuca), metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), proso prutnaté (Panicum virgatum ), kavyl (Stipa), ostřice (Carex), ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), pampová tráva (Cortaderia selloana), třtina ostrokvětá (Calamagrostis acutiflora).
Okrasné keře na slunce
Většina okrasných keřů, které jsou vhodné na slunečná stanoviště, krásně kvetou a mnoho z nich nás potěší také na podzim, kdy se jejich listy zbarví do nádherných odstínů oranžové, červené a žluté. Pokud hledáte nenáročné dřeviny, chybu určitě neuděláte, pokud se rozhodnete pro jeden z následujících keřů.
Muchovník lamarkův (Amelanchier lamarckii), motýlí keř – komule davidova (Buddleja davidii), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), svída bílá (Cornus alba), tavolník japonský (Spiraea japonica), mochna křovitá (Potentilla fruticosa), zlatice (Forsythia), tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius), vajgélie (Weigela), ibišek (Hibiscus), kalina (Viburnum), keřové růže (Rosa).
Co pěstovat na balkoně na slunci
Na slunném balkoně nebo terase můžete pěstovat mnoho krásných balkonovek a letniček, které Vás svými květy budou těšit celou sezónu. Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.
Comments are closed.