Podzim sebou na zahradě přináší mnoho práce, kterou je třeba před zimou stihnout, aby vaše zahrada byla připravena jak na nadcházející zimní období i další sezónu v plné síle. Měli bychom se věnovat zejména podzimní péči o trávník, řezu dřevin, přípravě půdy, okrasným i užitkovým záhonů, výsadbě nových rostlin a cibulovin, zazimování rostlin a úklidu a péči o zahradní nářadí. Jak vidíte, je toho opravdu mnoho, a tak jsme pro Vás připravili stručný přehled těch nejdůležitějších prací, které je důležité udělat na zahradě ještě před zimou.

Podzimní péče o trávník

Abyste se i v příští sezóně mohli těšit z krásného, hustého a sytě zeleného trávníku, je nezbytné mu na podzim věnovat náležitou péči a připravit ho na nadcházející zimu. Péče o trávník totiž neustává ani s nástupem prvních chladných dnů. Je důležité pokračovat v pravidelném sekání trávníku i během podzimu, kdy postačí trávník posekat cca jednou za dva týdny. Na podzim, před příchodem prvních mrazů, je vhodné provést vertikutaci, která trávník provzdušní a odstraní z něj zbytky odumřelé hmoty i případný mech. Trávník na podzim pohnojte speciálním podzimním trávníkovým hnojivem s vyšším obsahem draslíku, které trávníku pomůže lépe přezimovat. Trávník bude odolnější proti vymrzání i houbovým chorobám. Z trávníku během podzimu nezapomeňte odstraňovat spadané listí.

Podzimní řez dřevin

Podzimní péče o dřeviny je stejně důležitá jako ta jarní. Během podzimu je vhodné odstranit zejména suché, poškozené, přerostlé, zkřížené nebo chorobami a škůdci napadené části stromů a keřů. Podzimní řez pomáhá dřevinám lépe přečkat zimní období a na jaře Vás za to odmění vitálním růstem, bohatým kvetením a hojnější úrodou. Nejlepší doba pro řez dřevin spadá obecně  do pozdního podzimu a začátku zimy, u ovocných stromů je zpravidla možný řez jak na podzim, tak na jaře. V rámci ovocných dřevin je podzimní řez je vhodný především pro peckoviny, jako jsou meruňky, třešně, slivoně nebo broskvoně. Při podzimním řezu dřevin myslete na zásadu „méně je více“, vyhnete se tak příliš hlubokému řezu, který by mohl dřeviny před zimou poškodit. Při řezu ovocných stromů je klíčový také správný úhel a místo řezu. Mělo by se řezat buď v místě větvení nebo v dostatečné vzdálenosti nad pupenem. Nezapomeňte ani na podzimní řez růží.

Reklama

Podzimní péče o půdu a záhony

Půda je to nejcennější, co na zahradě máme a proto bychom o ni měli náležitě pečovat. Klasickým podzimním rytím a kypřením půdy užitkových záhonů sice dochází k jejímu provzdušnění, na druhou stranu však může docházet k nežádoucímu vyplavování živin do hlubších vrstev půdy a jejímu přílišnému promrzání. Z tohoto důvodu se tak mnoho zahrádkářů přiklání k posklizňovému vysévání rostlin jako je např. vojtěška nebo řepka, které jsou považovány za zelené hnojivo. Ty půdu obohacují o dusík a po jejich zapravení do půdy také o organickou hmotu a živiny.

Stejně jako trávníku, i trvalkám a dřevinám na podzim dopřejte speciální podzimní hnojivo, které jim napomůže s úspěšným přezimováním. Na podzimní hnojivo pak nezapomeňte zejména u nově vysazených stromů a dřevin. Trvalky ani okrasné trávy se na podzim nestříhají, na podzim seřízněte pouze trvalky napadené padlím a jinými chorobami. Před zimou také všechny záhony důkladně zbavte plevele, usnadníte si tak spoustu práce na jaře.

Podzimní výsadba

Podzim je ideální dobou pro výsadbu mnoha rostlin. Podzimní počasí přináší nižší teploty a zvýšenou vlhkost vzduchu i půdy, což tvoří ideální podmínky pro nově vysazené rostliny. Na podzim tak můžete vysazovat trvalky, keře i stromy. Nově vysazeným rostlinám věnujte zvýšenou péči, dokud plně nezakoření. Pravidelně je zalévejte a rostliny po výsadbě zamulčujte vhodným mulčem. Napomůžete tak udržení vlhkosti v půdě a zároveň je ochráníte před mrazem během nadcházející zimy. Na podzim nezapomeňte vysadit jarní cibuloviny, které můžete během října až listopadu (dle aktuálního počasí) sázet jak do záhonů, tak do nádob.

Zazimování rostlin

Zpravidla koncem října by měly být přenosné rostliny pěstované v nádobách přeneseny na jejich zimní stanoviště. Před jejich zazimováním rostliny nejprve prohlédněte a zjistěte, zda nebyly napadeny chorobami nebo škůdci a rostliny případně ošetřete. Mrazuvzdorným rostlinám, které pěstujeme v nádobách, vytvoříme izolační vrstvu kolem nádoby, např. z juty, bublinkové folie nebo netkané textilie a umístíme je na chráněné místo, nejlépe k jižně orientované zdi pod střechou. Choulostivějším rostlinám na záhonech před zimou vytvořte zimní ochranu ze spadaného listí, chvojí, vrstvy kompostu, sena nebo slámy. Po prvních mrazících nebo ještě před jejich příchodem nezapomeňte vyndat hlízy jiřinek ze země a uskladnit je na suchém bezmrazém místě.

Podzimní úklid zahrady a nářadí

Před příchodem mrazů vyprázdněte vodu ze zásobníků samozavlažovacích truhlíků a nadále rostliny zalévejte pouze ze shora, aby nedocházelo k hromadění vody v zásobníku, která by mohla zamrznout a poškodit jak rostliny, tak truhlíky samotné. Vodu vypusťte také ze zahradních hadic a zavlažovacích systémů. Je důležité zajistit, aby byla odvedena veškerá voda tak, aby nedocházelo k zamrznutí a následnému poškození hadic a systémů. Stejně tak byste měli vypustit vodu ze zahradních sudů, a případně je uložit na chráněné místo.
Konec sezóny věnujte úklidu a údržbě zahradních nástrojů a techniky. Očistěte je od zbytků hlíny, rostlinných zbytků a jiných nečistot a uložte je na suchém místě. To vám pomůže prodloužit životnost jejich životnost a zároveň tak budou připravené k použití v nové sezóně.

Foto: redakce, Flower Council of Holland, Hornbach

Reklama

Comments are closed.