Cesmíny jsou stálezelené nebo opadavé keře a stromy, které jsou známé zejména jako symbol vánočních svátků. Díky svým atraktivním červeným plodům jsou oblíbenou součástí vánočních dekorací a adventních věnců. Jsou to rovněž ceněné okrasné keře, které jsou dekorativní celý rok a navíc nejsou náročné na pěstování. Ovšem pozor, plody cesmíny jsou jedovaté, proto se příliš nehodí do zahrad s malými dětmi.
Cesmína v zahradě
Zejména stálezelené druhy cesmín jsou ideální jako keře pro živý plot. Mají celoročně atraktivní lesklé listy, rostou hustě, dobře se tvarují a navíc odrůdy s ostrými zubatými listy slouží jako přirozená bariéra nejen proti zvěři, ale i proti jiným nezvaným návštěvníkům. V našich podmínkách dorůstají nejčastěji kolem 5 metrů, takže bez problémů zajistí tolik žádané soukromí. Cesmíny jsou však krásné i jako solitéry, na zahradě se uplatní i ve skupinových výsadbách. Během května a června kvetou nenápadnými bílými květy, později se na samičích rostlinách vytváří červené plody, které poskytují ptákům potravu a nám krásnou podívanou během podzimního a zimního období i materiál pro vánoční dekorace.
Vybrané druhy cesmín
Rod cesmín zahrnuje kolem 500 až 600 druhů, které rostou po celém světě. U nás je pravděpodobně nejrozšířenějším a nejoblíbenějším druhem cesmína ostrolistá.
Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)
Cesmína ostrolistá je též nazývaná jako cesmína obecná. Historie tohoto druhu u nás sahá do roku 1880, kdy byl první exemplář vysazen v zámeckém parku na Sychrově. Tento stálezelený keř nebo strom dosahuje většinou 4 – 5 metrů, ale může dorůst až 8 metrové výšky. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a většinou mají ostré zoubky.
Mezi oblíbené kultivary patří např. panašovaná cesmína Ilex aquifolium ‚Argentea Marginata‘ (samičí odrůda, ostře zoubkaté listy jsou uprostřed tmavě zelené a na okraji krémově bílé), Ilex aquifolium ‚Nellie R. Stevens‘ (samičí ale částečně samosprašná – nepotřebuje tedy opylovače, celosvětově nejběžnější odrůda, listy jsou tmavě zelené a mohou ale nemusí být zoubkaté, možné pěstovat i jako strom), Ilex aquifolium ‚Silver Queen‘ (samčí kultivar – plody nevytváří, je však vhodným opylovačem, ostře zoubkaté listy jsou uprostřed tmavě zelené a na okraji krémově bílé, možné pěstovat i jako strom), Ilex aquifolium ‚Bacciflava‘ (neobvyklé, nápadně žluté plody, zelené listy, samičí odrůda).
Cesmína modrá (Ilex meserveae)
Dalším zajímavým druhem jsou tzv. modré cesmíny. Jak jejich název napovídá, listy jsou tmavě zelené až modrozelené. Mezi oblíbené kultivary patří Ilex meserveae ‚Blue Princess‘ (rychlerostoucí samičí keř, modrozelené listy s nádechem do vínova jsou jemně zoubkaté), nejoblíbenější modrá cesmína Ilex meserveae ‚BLUE PRINCE®‘ (nižší samčí keř, který netvoří plody, ideální opylovač pro ‚Blue Princess‘) nebo Ilex meserveae ‚Golden Girl‘ (samičí keř, jasně zelené listy jsou zoubkaté nebo mírně zvlněné, žluté plody).
Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata)
Typickou vánoční rostlinou Severní Ameriky je cesmína přeslenitá, která se u nás téměř nepěstuje a k vidění je spíše v botanických zahradách a parcích. Zato umělé větvičky obsypané sytě červenými plody, jejichž předlohou byla právě cesmína přeslenitá, jsou oblíbeným materiálem pro výrobu vánočních dekorací. Narozdíl od známější cesmíny ostrolisté je opadavá, její listy jsou světle zelené bez zoubků a jsou podlouhlého tvaru.
Další druhy cesmín
Mezi další druhy cesmín, které se u nás úspěšně pěstují patří cesmína altaklarenská (Ilex x altaclerensis), cesmína Koehneova (Ilex x koehneana), nebo např. cesmína Maximowiczova (Ilex maximowicziana).
Pěstování cesmíny
Cesmínám se nejlépe daří na slunném až polostinném stanovišti s dobře propustnou, vlhkou půdou. K druhu půdy jsou velmi tolerantní, nejlépe však budou prosperovat v kyselejších, živných půdách. Zejména ve vyšších polohách je pro cesmíny vhodné vybrat stanoviště, které bude chráněné před větrem o ostrým zimním sluncem.
Mějte na paměti, že cesmíny jsou dvoudomé rostliny, což znamená, že k tomu, aby měla cesmína plody, je zapotřebí samčí i samičí rostliny. Nemusíte je však vysazovat bezprostředně vedle sebe, stačí, když budou ve vzdálenosti cca 20 m. Existují však i samosprašné odrůdy (např. Ilex aquifolium ‚Nellie R. Stevens‘), které opylovače nepotřebují.
Řez cesmíny
Cesmíny nevyžadují pravidelný řez, chceteli zachovat kompaktní tvar, můžete cesmínu na jaře ještě před rašením zastřihnout, podpoříte tak její růst. Tvarovací řez se provádí v polovině léta, kdy se stříhají pouze konce větví.
Comments are closed.