Slimáci jsou běžní obyvatelé našich zahrad, kteří mají rádi vlhké a mírné klima. Nejvíce aktivní jsou na jaře, ale za příznivých podmínek se objevují i v létě a na podzim. Jejich přítomnost lze snadno rozpoznat podle okousaných listů rostlin, slizových stop a bílých vajíček v půdě.

I když jsou slimáci důležitou součástí ekosystému – například díky tomu, že konzumují odumřelé rostliny a další organické zbytky, čímž přispívají k rozkladu a návratu živin do půdy – patří mezi nejběžnější škůdce v zahradách. To je dáno především jejich stravovacími návyky a schopností rychle se množit. V dnešním článku vám poradíme, jak účinně bojovat se slimáky a ochránit tak svou zahradu.

Slimáci na zahradě

Slimáci se živí opravdu širokou škálou jak užitkových, tak okrasných rostlin. V hledáčku mají zejména mladé rostliny a sazeničky, které jsou nejvíce zranitelné. Okusem může dojít ke značnému poškození rostliny, zpomalení jejího růstu i odumírání. Vykousané díry rovněž snižují estetickou hodnotu rostlin a mohou vést k jejich deformaci. Slimáci okusují nejen listy, ale také plody užitkových rostlin jako jsou jahody, rajčata nebo okurky.

Mezi nejoblíbenější rostliny slimáků patří zvonek (Campanula), ostrožka (Delphinium), bohyška (Hosta), denivka (Hemerocallis), jiřinka (Dahlia), plicník (Pulmonaria), lupina (Lupinus), jahody, bazalka, fazole, zelí a salát. Obecně platí, že slimáci preferují zejména mladé, křehké a šťavnaté listy sazenic, proto je takovéto sazenice nutné chránit např. předpěstováním na chráněném místě v interiéru, ve skleníku, nebo alespoň ve vyvýšeném záhonu, kam mají slimáci přeci jen znesnadněný přístup.

Jak se zbavit slimáků v zahradě

Mechanické metody

Jednou z nejjednodušších metod je ruční sběr slimáků. Vydejte se do zahrady brzy ráno nebo večer, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Použijte rukavice a kbelík s mýdlovou vodou, do které budete slimáky vhazovat. Tento způsob je sice časově náročný, ale velmi účinný, zvláště pokud máte malou zahradu.

Na slimáky můžete také nastražit speciální past na slimáky. Jedná se o plastovou nádobu, do které nalijete pivo, nebo  teplou vodu s droždím. Slimáci, kteří jsou lákáni vůní, vlezou dovnitř a utopí se. Další možností je desková past. Po zahradě položte vlhké desky nebo kousky kartonu. Slimáci se pod ně rádi schovávají, a tak ideálně během ranních hodin desky nadzvednete a slimáky snadno seberete.

Fyzické bariéry

Použití hrubého mulče, jako jsou drcené skořápky ořechů nebo štěrk, může slimákům znesnadnit pohyb a snížit tak jejich výskyt. Účinné mohou být rovněž bariérové pásy, které umístíte kolem záhonů. Je známo, že slimáci nemají rádi kontakt s mědí. Umístěte proto měděné pásky kolem okrajů záhonů nebo květináčů. Další možností je obsypání záhonů cestičkou z písku, jejíž překonání není pro slimáky nic příjemného. Pokud jsou ovšem slimáci opravdu hladoví, mnohdy překonávají i takovouto běžně účinnou bariéru. Vyzkoušet můžete také různé plastové bariéry a zábrany proti slimákům, které jsou sice účinné, ale praktické pouze pokud potřebujete ochránit menší množství rostlin.

Přírodní přípravky

Zejména při přemnožení slimáků, nebo v případě, že potřebujete před slimáky ochránit velkou plochu zahrady, je vhodné použít přírodní přípravky proti slimákům. Mezi nejoblíbenější patří Granule proti slimákům Vitrol, které jsou určené k hubení slimáků, plzáků a hlemýžďů při pěstování rostlin ve venkovních prostorách a sklenících. Jako účinná látka je ve Vitrolu použit difosforečnan železitý, který je bezpečný pro domácí zvířata, ježky a ptáky. Po čase se rozloží na fosforečnanové ionty a ionty železa, které se přirozeně vyskytují v přírodě, a zahradě tak poslouží jako hnojivo. Vitrol je tak účinným i šetrným přípravkem bez toxických látek, který je možné použít také v rámci ekologického zemědělství.

Alternativou jsou granule Neudorff Ferramol. Jedná se o vysoce účinné ekologické granule proti všem druhům slimáků a plzáků na zelenině, jahodách nebo okrasných rostlinách.  Účinnou látkou je fosforečnan železitý, tedy sloučenina železa a fosforu, která se vyskytuje i ve volné přírodě. Slimáci mají po požití granulí pocit sytosti, přestávají žrát rostliny a následně hynou.

Hlístice

Pro hubení slimáků se osvědčily hlístice proti slimákům Nemaslug 2.0. Jedná se o  novou vylepšenou generaci oblíbených parazitických hlístic Phasmarhabditis californica, které napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Napadený slimák přestane do 3 až 5 dnů žrát a během 7–21 dnů po aplikaci hyne. Tento biologický přípravek je vhodný pro použití na orné půdě, v zelenině, okrasných rostlinách a zahradách, ve sklenících i na otevřených plochách.

Kompletní nabídku přípravků na slimáky najdete ve specializovaném obchodě Pasti.cz.

Comments are closed.