Na našich zahradách se setkáváme s různými formami života, od užitečných včel, čmeláků a ptáků až po méně vítané návštěvníky, jako jsou mšice, slimáci, molice a jiní zahradní škůdci. I když jsou někteří škůdci přínosní pro ekosystém zahrady, při jejich přemnožení může dojít k závažnému poškození rostlin. V dnešním článku si představíme nejběžnější zahradní škůdce a poradíme Vám, jak se jich účinně zbavit.

Mšice

Pravděpodobně nejrozšířenějším zahradním škůdcem jsou mšice, které typicky napadají růže, ibišky, bylinky, rybízy, papriky a mnoho dalších okrasných i užitkových rostlin. Jedná se o malé, nejčastěji zelené nebo černé škůdce, kteří se živí sáním rostlinných šťáv. To způsobuje zkroucení listů, sesychání a chřadnutí rostliny. Mšice navíc přenáší různé bakteriální, houbové i plísňové choroby, proto je nutné proti nim včas zasáhnout. Na mšice můžete nejprve vyzkoušet domácí přírodní postřiky, jako je nálev z kopřiv, česnekový postřik nebo postřik z esenciálních olejů. 

Pro rychlou a účinnou eliminace mšic můžete využít některé z ověřených prostředků, jako jsou postřiky Karate, Rock Effect a Neudosan AF. Před použitím těchto prostředků si však pečlivě přečtěte návod a mějte na paměti ochrannou dobu, zejména pokud plánujete aplikaci na ovocné stromy a keře.

Slimáci

Každý rok, zejména v období května, se mnoho zahrádkářů vydává do boje proti slimákům, kteří s chutí požírají šťavnaté listy okrasných i užitkových rostlin. Slimáky můžete ze zahrady odstranit ručním sběrem, ideálně po setmění, kdy jsou nejaktivnější, můžete také vyzkoušet různé bariéry jako je např. obsypání záhonů cestičkami z písku, nebo použít plastové bariéry. 

Velmi efektivní jsou speciální pasti na slimáky a plzáky, ve kterých se tito nenasytní škůdci utopí.  Jedná se o opravdu účinný a bezpečný způsob jak se zbavit slimáků bez chemie. Pokud potřebujete před slimáky ochránit větší plochu, vyzkoušejte  hlístice proti slimákům Nemaslug 2.0, které napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Napadený slimák přestane do 3 až 5 dnů žrát a během 7–21 dnů po aplikaci hyne. Dalším oblíbeným přípravkem jsou granule Vitrol, které jednoduše aplikujete rozhozem mezi rostliny, ať už na zahradě nebo ve skleníku. Granule účinně hubí slimáky, plzáky i hlemýždě.

Molice

Molice jsou další saví zahradní škůdci, kteří tvoří kolonie na spodních stranách listů. Jedná se o bílý drobný hmyz, který poznáte podle toho, že se na obou stranách listů rostlin tvoří bílé nitkovité skvrny a lepkavá medovice. Nejčastěji napadají okrasné rostliny jako jsou např. ibišky, gerbery nebo fuchsie, v oblibě mají také užitkové rostliny jako jsou rajčata a okurky.

Zbavit se molic není jednoduché. Jejich křídla jsou totiž pokryta jemnou voskovou vrstvou , takže jsou do značné míry rezistentní proti postřikům. Proti syntetickým postřikům si molice navíc snadno vytváří rezistenci, proto se v boji s molicemi nejvíce osvědčil postřik na bázi bylinek –  Natura Rock Effect, na přírodní bázi funguje také Neem Azal, který je účinný rovněž na další savé a žravé škůdce, jako jsou mšice, smutnice, svilušky nebo zavíječ zimostrázový.

Krtci

I přes svou důležitou roli v ekosystému mohou krtci na našich zahradách způsobit mnoho škod. Vytvářejí nevzhledné krtčince, poškozují kořenový systém rostlin, navíc krtčí tunely mohou sloužit jako cesty pro další škůdce. Mezi nejúčinnější metody, jak se zbavit krtka jsou tekuté odpuzovače krtků. Odpuzovač se jednoduše nalije do krtčí chodby, zápach se začne šířit chodbičkami a krtka vypudí. Vyzkoušejte např. Odpuzovač krtků GERANIOL

Dalšími oblíbenými prostředky jsou elektronické plašičky a akustické odpuzovače krtků, které jsou schopné ochránit prostor velký až několik set metrů čtverečních. Mezi nejlépe hodnocené patří Deramax-Dual, který odpuzuje krtky, hryzce, hraboše, ale i rejsky a hady v okruhu 40 metrů. Zajímavou alternativou je Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům, které nejen že Váš trávník ochrání před krtky, ale zároveň ho také dlouhodobě vyživí.

Mravenci

Mravenci jsou velmi užiteční a obdivuhodní živočichové, i přesto se však mohou stát nezvanými hosty našich zahrad a skleníků, zejména pokud se přemnoží. Mravenci si totiž mnohdy staví svá mraveniště v záhonech nebo přímo v jednotlivých rostlinách, zahradních nádobách i pod chodníky. Mraveniště pak mohou poškozovat kořeny rostlin a narušovat jejich vitální růst. Navíc mravenci po zahradě roznáší mšice, se kterými mají symbiotický vztah.

Při přemnožení mravenců můžete vyzkoušet klasické babské rady jako je nalití vařící vody do mraveniště, připravit návnadu z kyseliny borité, nasypání prosa k mraveništi, návnadu z cukru a vody, nebo zkusit hašené vápno. Účinným a ověřeným prostředkem je Loxiran sprej proti mravencům, který využívá kombinace rostlinných olejů s přírodním pyrethrinem z květů kopretiny růžové, který můžete použít jak na zahradě, tak v obytných prostorách, na terasách, i balkonech.

Lalokonosci

Lalokonosci jsou známí škůdci, kteří vykusují velké díry do listů rostlin, a to tak, že po jejich řádění mnohdy zbydou pouze holé stonky bez listů. V jejich hledáčku jsou nejčastěji rododendrony, ale i dalších okrasné i užitkových rostliny jako jsou azalky, bobkovišně, ibišky, bramboříky, begonie, kamélie, břečťany nebo jahodníky. Lalokonosci jsou přibližně 1 cm velcí černí brouci, proto můžete nejprve vyzkoušet ruční sběr. Ten však zpravidla nebývá stoprocentně účinný, proto je proti lalokonoscům vhodnější použít osvědčené přípravky proti lalokonoscům, mezi které patří speciální pasti na lalokonosce,  insekticidní přípravky i stále oblíbenější parazitické hlístice.

Kompletní nabídku přípravků proti zahradním škůdcům najdete ve specializovaném obchodě Pasti.cz.

Comments are closed.