Stálezelené půdopokryvné trvalky a dřeviny přináší do zahrady mnoho benefitů. Jsou atraktivní po celý rok, tedy i během zimního období, kdy je většina rostlin uložena k zimnímu spánku. Zároveň vyplňují prázdný prostor mezi vyššími rostlinami, zabraňují prorůstání plevele, jsou výbornou alternativou pro trávník v místech, kde se mu nedaří a na svažitých částech zahrady zabraňují erozi půdy. Naprostá většina z nich je téměř bezúdržbová a jsou proto skvělým prostředkem, jak snížit nároky na údržbu Vaší zahrady. Jako bonus do zahrady vnáší krásu a barvu po celý rok. Zde je náš výběr 15 osvědčených, nejkrásnějších stálezelených půdopokryvných rostlin.
Tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis)
Tlustonitník klasnatý je oblíbenou stálezelenou půdopokryvnou rostlinou, která pochází z východní Asie, zejména z Japonska a Číny. Tato rostlina je často využívána v zahradnických úpravách pro své dekorativní listy a schopnost rychle se rozrůstat a pokrýt půdu. Jedná se o nízkou – cca 25 cm vysokou, polštářovitě rostoucí trvalku s dekorativními, lesklými, tmavě zelenými listy. Během pozdního jara až začátkem léta kvete drobnými bílými květy. Preferuje polostinná až stinná stanoviště, je tak vhodný pro výsadbu pod stromy, v zastíněných záhonech nebo jako podrost keřů. Dobře snáší různé typy půd, ale nejlépe se mu daří ve vlhčí, propustné půdě, která je bohatá na humus.
Kakost krvavý (Geranium sanguineum)
Na slunných a polostinných stanovištích se bude krásně vyjímat kakost krvavý, který patří mezi nejdéle kvetoucí, zcela nenáročné trvalky. Tato 15 až 30 cm vysoká stálezelená trvalka je ceněná zejména pro své krásné purpurově růžové květy a úhledný kompaktní tvar. Má výrazně dělené, tmavé listy, které se na podzim zabarvují do sytě červené až vínové barvy. Kakost krvavý je velmi přizpůsobivý, a tak dobře zvládá období sucha i krátkodobé zamokření. Prospívá v téměř jakékoliv půdě, nejlépe se mu však daří v propustných půdách. Na zahradě se uplatní jako lem záhonů, i jako podsadba dřevin.
Barvínek menší (Vinca minor)
Barvínek je výbornou volbou pro ozelenění ploch, kde by většina ostatních rostlin strádala. Barvínek je totiž opravdový nezmar, a tak se mu daří v jakékoliv půdě, na slunci, v polostínu i ve stínu a přestože preferuje polosuchou až vlhkou půdu, velmi dobře snáší sucho. Vytváří hustý koberec z lesklých, tmavě zelených listů a kvete modro-fialovými, bílými nebo růžovými květy. Na zahradě ho můžete využít jako podrost stromů a keřů, nebo pro zakrytí nevzhledného svahu. Barvínek se rychle šíří svými dlouhými výhony, proto mu na zahradě vyčleňte dostatek místa, případně ho pravidelně usměrňujte řezem.
Čemeřice (Helleborus)
Další krásnou stálezelenou trvalkou jsou čemeřice, které pěstovaly již naše babičky a patří mezi vzáscnou skupinu trvalek, které kvetou během zimy. Dle druhu a odrůdy dosahují výšky 30 až 60 cm a liší se i svými květy, které mohou být růžové, bílé, zelené, fialové i růžové. Dekorativní jsou i svými velkými, dlanitě dělenými listy. Většina čemeřic je stálezelená, rostou keřovitě a tvoří shluky, které se postupem času rozrůstají. Čemeřice najdou uplatnění zejména na stinných částech zahrady a v lesních zahradách, ovšem pozor, všechny její části jsou toxické a mohou způsobit podráždění kůže. Nehodí se proto na zahrady s malými dětmi. Mezi nejoblíbenější čemeřice patří čemeřice černé (Helleborus niger) a čemeřice východní (Helleborus orientalis).
Iberka vždyzelená (Iberis sempervirens)
Tato okouzlující stálezelená skalnička je nízkou půdopokryvnou trvalkou, která dorůstá do výšky 20 až 30 centimetrů. Její tmavě zelené listy vytvářejí kompaktní polštáře, které na jaře rozkvetou do krásných bílých květů, kterými jsou doslova obsypány. V zahradě najde iberka široké uplatnění, a to nejen na skalkách. Výborně se hodí i pro osázení suchých zídek, štěrbin, okrajů záhonů a zahradních cest. Preferuje místa na plném slunci s dobře propustnou, sušší půdou. Je velmi odolná suchu a jediné, co nesnáší, je přemokření.
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
Jalovec polehlý je nízký jehličnatý keř dorůstající výšky jen 20 až 60 cm se schopností rozrůst se až do třímetrové šířky. Má zelené až modrozelené jehlice, které se v zimě barví do atraktivní červené až bronzové barvy. Jsou to pomalu rostoucí, ovšem opravdu dlouhověké půdopokryvné keře, které se s oblibou používají pro zpevnění svahů nebo jako podrost vyšších keřů. Nejlépe se jalovcům daří na plném slunci v dobře propustných, písčitých půdách.
Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei)
Brslen Fortuneův je rychlerostoucí keř, který může dle odrůdy dosahovat jen 20 cm, s vhodnou oporou ale i několika metrů. Stálezelené, vejčité listy se liší nejen svou velikostí, ale i barvou. Mohou být tmavě zelené i různě panašované. Brsleny nejlépe prospívají na slunných až polostinných stanovištích s propustnou vlhčí půdou. Tolerují širokou škálu půd s výjimkou těch trvale zamokřených a bažinatých.
Mateřídouška (Thymus)
Na zahradách najde pro své atraktivní květy uplatnění zejména stálezelená mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) a mateřídouška obecná, neboli tymián obecný (Thymus vulgaris). Jedná se o nízké aromatické rostliny s plazivými stonky, které se s oblibou využívají také v kuchyni. Během června až srpna bohatě vykvétají krásnými světle růžovými, purpurovými až fialovými drobnými květy, které lákají mnoho opylovačů i motýlů. Jsou ideální pro lemování záhonů a zahradních cest, na skalky, s oblibenou se vysazují mezi nášlapy do chodníčků. Mateřídoušky potřebují plné slunce a dobře odvodněné, sušší půdy.
Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
Zběhovec je naše domácí, všestranná půdopokryvná trvalka, která dorůstá 10 až 15 cm. Má podlouhlé, sytě zbarvené listy, které mohou být zelené až bronzové a purpurové barvy. Plazivě se rozrůstá a vytváří hustý koberec. Během května až června kvete modrými, modro-fialovými nebo růžovými květy hluchavkovitého tvaru. Zběhovec je ideální pro vyplnění mezer na záhonech, potlačení růstu plevele, zpevnění svahů a pokrytí míst, kde by jiné rostliny strádaly. Zběhovec je totiž absolutně nenáročný a lehce si poradí i se stinnými a vlhkými místy. Snáší téměř všechny půdy, pokud jsou vlhké a humózní.
Devaterník (Helianthemum)
Další stálezelenou trvalkou pro slunečná stanoviště je devaterník. Ten je atraktivní zejména svými drobnými květy v růžové, oranžové, červené, bílé a žluté barvě. Ty sice kvetou pouze jeden den, ale rostlina po dlouhé měsíce tvoří neustále nová a nová pouta, která postupně nakvétají. Ideálním stanovištěm je pro devaterník slunné místo s písčitou až kamenitou půdou, která je dobře odvodněná. Své uplatnění tak najde zejména na skalkách, kamenných zdech, suchých zídkách, v mezerách kamenného chodníčku nebo jako jeho lem.
Škornice červená (Epimedium rubrum)
Škornice je stálezelená dlouhověká trvalka, která se v zahradách uplatňuje zejména jako podrost stromů. Vyniká rychlým růstem a atraktivními srdčitými zelenými listy, které se na jaře a na podzim barví do červeno-měděné barvy s výraznou kresbou. Od dubna kvete pěknými korálově červenými květy s krémově bílým středem. Dosahuje výšky 30 cm a preferuje polostinná a stinná stanoviště se středně vlhkou, dobře odvodněnou půdou.
Kopytník evropský (Asarum europaeum)
Kopytník je poměrně rychle se rozrůstající půdopokryvná stálezelená trvalka, která se pěstuje především pro své lesklé, kožovité, tmavě zelené listy. Koncem jara vykvétá malými zvonkovitými květy bílé barvy. Běžně dorůstá jen 20 až 30 cm a je ideální volbou pro stinné oblasti zahrad, lesní zahrady, svahy a skalky i jako podsadba keřů a stromů, navíc snese občasný sešlap. Preferuje stinné až polostinné stanoviště s humózní, vlhkou půdou. Kopytník je jedovatý, proto se nehodí na zahrady s malými dětmi.
Čistec vlnatý (Stachys byzantina)
Čistec je spolehlivá a nenáročná trvalka, která se rychle rozrůstá a zároveň je velmi dobře odolná suchu. Vyniká stříbřitými až šedozelenými listy pokrytými bílými chloupky, které jsou jemné na dotek. Dosahuje výšky přibližně 40 cm a vytváří hustý porost. V období od června do konce srpna rozkvétají na vysokých stoncích fialovo-růžové květy. Ideální pro okraje záhonů, skalky a suché zídky. K vitálnímu růstu potřebuje slunné stanoviště se sušší, dobře odvodněnou půdou.
Bergénie srdčitá (Bergenia cordifolia)
Bergénie je trsovitě rostoucí stálezelená trvalka, která je mezi zahrádkáři dobře známá zejména díky velké odolnosti a vitalitě. Je zcela nenáročná, odolná nemocem i většině zahradních škůdců. Z růžice pevných, tmavě zelených listů, které se na podzim barví do karmínové barvy, vyrůstají během jara vzpřímené shluky krásných květů, nejčastěji v růžové barvě. Bergénie dorůstají výšky 30 až 45 cm a nejlépe se jim daří v humózních, vlhkých půdách na slunečných až polostinných stanovištích, dobře však snáší i stinná místa.
Skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri)
Skalník je okouzlující půdopokryvný keř, který dorůstá do výšky kolem 30 cm a může se rozrůst až do 2 metrové šířky. Jeho malé, oválné listy jsou tmavě zelené, lesklé a vytvářejí hustý porost. V období květu se na keři objevují drobné růžové až bílé květy, které později vystřídají atraktivní červené plody. Preferuje slunné až polostinné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Je poměrně odolný vůči suchu, ideálním k pokrytí svahů, jako lem záhonů, na zídkách vytváří pěkné převisy, pěkně se bude vyjímat i na skalce.
Comments are closed.