Majitely a zároveň autory této kouzelné venkovské zahrady ve Višňové v jižních Čechách jsou manželé Jana a Petr Kolkovi, kteří spolu tvoří rovněž pracovní duo v rámci ateliéru Alterstudio, který se zabývá projekcí staveb, zahrad a krajinných úprav. Historie současné podoby zahrady u vesnického stavení sahá do roku 2004, kdy se manželé Kolkovi pustili jak do rekonstrukce starého stylového statku, tak samotné zahrady. Cílem bylo vytvoření harmonického celku s tradičním rozdělením na předzahrádku, dvůr a záhumenní zahradu.
Pan Petr Kolka, jakožto architekt, si vzal na starost zejména citlivou rekonstrukci statku, během které se manželé Kolkovi snažili zachovat co nejvíce původních prvků. Kromě střechy zvládli vše vlastními silami, a to včetně oken, omítek, dlažby nebo zábradlí. Původní rozložení stavení tak zůstalo stejné, z maštale s krásnými širokými klenbami vznikl projekční ateliér, z chléva sušárna bylin a sklad dřeva.
Jakožto příznivci klasického zahradničení mají v oblibě domácí i nedomácí druhy rostlin, pěstovaných jak pro krásu tak i pro užitek. V jejich zahradě rostou výhradně listnaté dřeviny, kterým to u venkovských stavení tradičně sluší. Svou zahradu se snažili založit tak, aby byla schopná fungovat do jisté míry sama, výběr rostlin přizpůsobují stanovišti a místu, a tak rostliny prosperují bez častých zásahů a chemických přípravků. V roce 2012 se připojili k projektu Přírodní zahrady a v témže roce byla zahrada ve Višňové zařazena mezi Ukázkové přírodní zahrady. Zahradu můžete navštívit zejména během akce Víkend otevřených zahrad v červnu.
Předzahrádka
Předzahrádka oplocená plaňkovým plotem byla založena v tradičním venkovském stylu. Naleznete zde kvetoucí trvalky jako denivky, astry a zvonečky, byliny i ovocný strom, šeřík, růži svraskalou a sivou.
Dvůr
Trojúhelníkový dvůr s kamennými zídkami a zápražím tvoří travnatá plocha, po obvodu dvora jsou umístěné trvalkové záhony. Rostou zde např. modré a růžové phloxy, sasanky, žluťuchy, pomněnkovce, podzimní astry, rdesno, ale také vajgélie, hortenzie latnaté a především růže, které majitelé milují. Nižší patra záhonů pak tvoří nižší kontryhele, bohyšky, mařinky a různé druhy kakostů. Na jaře pak hrají hlavní prim jarní cibuloviny, jako jsou modřence a tulipány. Součástí dvora je i nově založená malá štěpnice (sad) s tradičními i netradičními ovocnými stromy jako je jabloň, třešeň, švestka nebo kdouloň. Vedle zápraží je umístěná kamenná nádrž s vodními rostlinami, ve které každoročně žijí žáby.
Záhumenní zahrada
Za bránou mezi kamennou zdí a stodolou se nachází záhumenní zahrada, která je od sousedního pozemku oddělena volně rostoucím nestříhaným živým plotem ze směsi okrasných keřů jako jsou šeříky, muchovníky, dříny, svídy, kaliny nebo aronie. Tato část zahrady byla vyčleněna i pro vyvýšené zeleninové záhony, v roce 2008 zde byl založen také malý sad z vysokokmenných jabloní starých odrůd, které dnes slouží také jako místo pro relaxaci v houpacích sítích. Kromě jabloní zde roste také lípa, třešeň, mandloň a jeřáb, pár bříz a hlohové stromořadí.
Louka
Na záhumní zahradu navazuje louka s prosekávanými cestičkami. Vedle lavičky na okraji louky s výhledem do kraje je vysazena růže Harrisova, která posezení zpříjemňuje nejen svými krásnými žlutými květy, ale i svou jemnou vůní. Na louce byly nově vysázeny staré odrůdy jabloní jako např. Matčino, Řehtáč nebo Panenské.
Po celé zahradě je také mnoho krásných kulturních, tak divokých růží, které mají majitelé ve velké oblibě a růže se dokonce postupně staly jejich velkou sběratelskou vášní.
“Postupem času jsem si ověřili, že naše zahrada je schopna fungovat bez našich velkých zásahů a časově náročné údržby. Keře v živém plotě se spojily, trvalkové záhony jsou zapojené, stromy dobře rostou a začínají plodit. Pravidelnou a nutnou činností je tedy pouze sekání trávníku (jednou za 2-3 týdny). Ostatním činnostem na zahradě se věnujeme, když máme chuť a čas.”
Comments are closed.