Jehličnaté dřeviny bývají součástí mnoha zahrad, zpravidla pouze některých částí. Oproti opadavým dřevinám sebou jehličnaté dřeviny nesou určitá specifika, která jsou pro naprostou většinu rostlin nevyhovující, a tak si mnoho majitelů zahrad láme hlavu, co zasadit například pod smrk, jedli, borovici nebo třeba túji. Pod neopadavými jehličnany totiž většinou panuje celoročně tmavý stín, díky opadu jehličí je zde kyselá půda a díky srážkovému stínu je půda i velmi suchá. K tomu přidejte mnohdy silný stupeň povrchového prokořenění a získáváte opravdu náročné až extrémní podmínky, který výběr rostlin vhodných pro podrost jehličnanů značně zužuje.

Možnost výsadby pod jehličnany je značně ovlivněna tím, zda se jedná o opadavý nebo stálezelený jehličnan, závisí také na výšce porostu a jeho hustotě a stupni prokořenění. Pokud je porost jehličnanu vzrostlý a rozvolněný, výběr rostlin se zásadně rozšiřuje, naopak pod nízce zavětveným a hustým porostem jehličnanů, kde je celoročně tmavý stín a sucho, neporoste téměř nic. 

V takto extrémních podmínkách je vhodnější výsadbu směřovat až na okraj porostu, kde již panují přeci jen přívětivější podmínky. Dopadá sem více světla i srážek a tak je toto místo ideální např. pro mnoho vřesovištních a dalších kyselomilných rostlin, které si snadno poradí i s nedostatkem živin. 

Reklama

Pokud se přeci jen nechcete smířit s holým místem např. pod silně prokořeněným jehličnanem, můžete zde vytvořit nižší vyvýšený záhon navezením cca 20 – 30 cm substrátu, který můžete po okrajích zpevnit dřevěnými latěmi, případně zde umístit stínomilné rostliny v přenosných nádobách, kde jim lehce upravíte půdní podmínky na míru.

Rostliny pod jehličnany

Na okraji jehličnatého porostu se bude dařit zejména vřesovištním rostlinám jako jsou např. azalky a pěnišníky. Daný kultivar vždy vybírejte podle jeho specifických požadavků, některé kultivary dobře snáší slunce, polostín i stín, některé by ve stínu strádaly, stejně tak mějte na paměti i nároky na vlhkost půdy. Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům. Vyzkoušet můžete i jarní cibuloviny jako jsou narcisy (Narcissus poeticus a Narcissus pseudonarcissus) nebo modřence arménské. 

Reklama

Comments are closed.