Hortenzie jsou nejen nádherné, ale také velmi rozmanité okrasné keře. Můžeme je pěstovat na zahradě jako solitéry, ve společnosti jiných okrasných dřevin nebo třeba jako živý plot. Menší odrůdy se také výborně hodí pro pěstování v nádobách a květináčích, ať už na terase nebo na balkoně. Poradíme vám, jaké hortenzie jsou vhodné pro pěstování v nádobách, jak o ně pečovat, jak je zazimovat i provést jarní řez.

Jaké hortenzie pěstovat v květináči

Pro pěstování v květináčích se nejvíce hodí 3 druhy hortenzií. Pravděpodobně nejoblíbenější hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla), hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens). Pro pěstování v nádobách volte dle vašich prostorových možností nízké a nižší odrůdy hortenzií. Na balkon volte nízké kompaktní odrůdy, na terasu si můžete v dostatečně velké nádobě vysadit i vyšší a rozkladitější odrůdy. Při výběru hortenzie také zkontrolujte dostatečnou mrazuvzdornost.

Hortenzie velkolisté v květináčích

Nabídka hortenzií velkolistých je opravdu široká, a tak můžete vybírat z mnoha nádherných odrůd v barvě bílé, růžové, červené, fialové, modré, existují i odrůdy dvoubarevné. Tvar květenství může být kulovitý nebo plochý. Jak je známo, u růžově a modře kvetoucích kultivarů je zbarvení květů závislé na hodnotě pH a obsahu hliníku v půdě. Obecně se jim nedaří na přímém slunci a dobře prospívají v kyselých půdách. Naprostá většina hortenzií velkolistých kvete na starém dřevě, některé novější kultivary kvetou i na jednoletých výhonech a stávají se tak méně náchylné na jarní mrazíky, které mohou již nasazené květy spálit. 

Reklama

Hortenzie velkolisté jsou nízké keře, proto je většina odrůd vhodná pro pěstování v nádobách i na menším prostoru na balkoně nebo lodžii. Vyzkoušet můžete například růžově kvetoucí hortenzii velkolistou ‚Silky Pink‘, modrou ‚Candy Blue‘, růžovo-červenou ‚Masja‘ nebo jednu z nejmenších hortenzií ‚Little Purple‘, která kvete fialově.

Hortenzie latnaté v květináčích

Hortenzie latnaté mohou být opravdu vysoké a rozložité keře, proto se při jejich výběru zaměřte zejména na jejich výšku v dospělosti. Obecně jsou to nenáročné a spolehlivě kvetoucí hortenzie. Paleta barev je zde sice omezená, zato její obrovské květy jsou opravdu působivé. Hortenzie latnaté kvetou bíle a během pozdního léta a začátkem podzimu se v závislosti na kultivaru zabarvují do různých odstínů růžové až červené. Pro pěstování v květináčích je ideální hortenzie latnatá ‚Little Lime‘ – menší varianta jednoho z nejoblíbenějších kultivarů ‚Limelight‘, velmi odolná hortenzie latnatá ‚Diamantino‘ nebo Hortenzie latnatá ‚Baby Lace‘.

Hortenzie stromečkovité v květináčích

Hortenzie stromečkovité jsou vyšší okrasné keře, které obvykle dosahují 120 – 150 cm. Listy mají zpravidla srdčitý tvar a květenství jsou svým tvarem podobná hortenziím velkolistým. Narozdíl od nich jsou méně náročné na pěstování a spolehlivě kvetou. Preferují slunné nebo polostinné stanoviště, které je chráněné před větrem. Nejznámější a nejoblíbenější je hortenzie stromečkovitá ‚Anabelle‘ s největšími, sněhově bílými květy. Velmi oblíbenou se stává také poměrně nový kultivar sytě růžové barvy ‚Pink Anabelle‘. Nižší odrůdou je pak hortenzie stromečkovitá ‚Candybelle Marshmellow‘, která dosahuje přibližně 90 cm a kvete světle růžovými až  lososově růžovými květy.

Ideální místo pro hortenzie v květináčích

Na místech s přímým celodenním sluncem hrozí hortenziím spálení listů. Původem jsou totiž hortenzie, které pěstujeme na našich zahradách i terasách, z mírných, případně subtropických oblastí, kde se přirozeně vyskytují jako lesní rostliny, kterým se nejlépe daří v lehkém stínu vyšších stromů. Pro většinu hortenzií je tak ideálním místem polostinné stanoviště. Některé druhy hortenzií však dobře zvládají i slunce, a to zejména hortenzie latnaté a hortenzie stromečkovité, pouze musíte počítat s vydatnější zálivkou. Obecnou mýlkou je, že hortenzie preferují stín. Hortenzie ke svému vitálnímu růstu a zejména bohaté násadě potřebují světlo, proto hluboký stín není vhodným stanovištěm.

Při pěstování hortenzií můžete využít flexibility, kterou nám pěstování hortenzií v květináčích přináší. Na jaře, kdy ještě slunce nemá takovou sílu,  můžeme napomoci výhonkům a květům umístěním nádoby na slunečné stanoviště a těsně před rozkvětem nádobu přeneseme do polostínu. Rostliny tak ochráníme před spálením a zároveň nám květy vydrží krásné delší dobu.

Jak se starat o hortenzie v květináči

Hortenzie, jak jejich latinský název napovídá, jsou náročné na vodu a opravdu velmi těžko snášejí přeschnutí, ze kterého se špatně vzpamatovávají. Proto nezapomínejte na pravidelnou vydatnou zálivku měkkou, nejlépe dešťovou vodou, a to zejména za horkých dnů. Hortenzie vysazujte do větších nádob, které snáze udrží dostatek vláhy. Povrch substrátu můžete také zamulčovat, snížíte tím odpar vody. Substrát by měl být kyselejší, proto pro výsadbu zvolíme speciální substrát určený pro hortenzie, případně můžeme substrát obohatit o rašelinu. Nezapomeňte na dně nádoby vytvořit drenážní vrstvu za pomoci keramzitu nebo štěrku. Nádoba by vždy měla mít otvor pro odtok přebytečné vody. Mezi pravidelnou péči o hortenzie v květináčích patří také odstraňování odkvetlých květů a pravidelný přísun živin. Použít můžeme standardní hnojivo pro kvetoucí rostliny, hnojíme od května do srpna.

Jak a kdy stříhat hortenzie v květináči

Ideální dobou pro řez hortenzií je jaro, jakmile hortenzie začínají pučet. Snadno totiž uvidíte, které výhony jsou odumřelé a suché a takovéto výhony odstraníte. Podpoříte tak vitální růst, bohatou násadu květů a udržíte rovněž kompaktní tvar keře. Hortenzie velkolisté stříháme opatrně a odstraníme pouze uschlé květy tak, že řez provedeme nad nejvyšším viditelně vitální pupenem. Nesprávně provedeným řezem byste se v dané sezóně mohli ochudit o nádherné květy. Se stříháním hortenzií latnatých i stromečkovitých můžete mít volnější ruku. Kvetou totiž na novém dřevě, dobře obráží a spolehlivě tak rok co rok kvetou. Řez proveďte šikmo, a to na 3 až 4 pupeny.

Jak přezimovat hortenzii v květináči

Hortenzie latnaté i stromečkovité pěstované v květináči mohou přezimovat venku. Vždy se však ujistěte, že máte dostatečně mrazuvzdorný kultivar. Nádoby obalte např. bublinkovou fólií nebo netkanou textilií a přeneste je na chráněné místo, ideálně ke zdi domu pod střechu. Hortenzie velkolisté však před prvními mrazy přeneste do interiéru, ideálně do místnosti s teplotou kolem 5 – 10 °C. Výborně Vám poslouží garáž, ale klidně i sklep bez oken. Během přezimování udržujte půdu pouze mírně vlhkou a jakmile hortenzie na jaře obrazí, umístěti ji na světlé místo a po skončení mrazů ji můžete opět přenést ven na terasu nebo balkon.

Reklama

Comments are closed.