Správně vybraný strom je nepostradatelnou součástí každé zahrady, i té malé. Stromy vytváří kostru zahrady, rámují výhledy a průhledy, poskytují nám stín, odstiňují nežádoucí objekty a výhledy a zároveň pomáhají začleňovat stavby do prostředí. Navíc poskytují úkryt ptactvu a jiným živočichům, eliminují hluk a tlumí nárazy větru.

Při výběru stromů pro malé zahrady je zásadní konečná výška stromu v dospělosti. Některé druhy stromů sice rostou velmi pomalu a mohlo by se zdát, že jsou pro Vaši malou zahradu ideální, ale časem by mohly prostor jim vymezený přerůst, příliš zastínit své okolí, případně i poškodit základy Vašeho domu. Naštěstí existuje mnoho krásných druhů a zejména kultivarů, které se skvěle hodí do malých zahrad.

Jak vybrat strom do malé zahrady

Vybírejte takové stromy, které nepřerostou své okolí, stanou se krásným ohniskem Vaší zahrady a budou zajímavé po celý rok. Zajímejte se tedy zejména o maximální výšku a šířku stromu v dospělosti. Abyste se vyhnuli výsadbě stromu příliš velkého pro dané místo, může Vám pomoci nakreslit si plán zahrady v měřítku a zde si zakreslit velikost vašeho vybraného stromu v dospělosti. Získáte tak lepší představu. Pokud budete vysazovat strom do rohu nebo na okraj zahrady, mějte také na paměti, že takto vysazený strom s největší pravděpodobností zastíní sousední zahradu.

Reklama

Kromě toho je také třeba zvážit podmínky daného stanoviště (zejména druh půdy a klimatické podmínky) a nároky vybraného stromu. Pamatujte na heslo slavné zahradnice Beth Chatto “Správná rostlina na správném místě”!

Japonské javory

Jedny z nejkrásnějších okrasných dřevin jsou bezesporu japonské javory, které jsou neuvěřitelně rozmanité svou velikostí, barvou i tvarem listů a růstu. Existují tři základní druhy japonských javorů. Javor dlanitolistý  (Acer palmatum, u nás nejrozšířenější), javor japonský (Acer japonicum) a javor shirasawanský (Acer shirasawanum). Rostou velmi pomalu a jejich výška může být dle kultivaru od 2 do 5 metrů. Oblíbený je např. javor dlanitolistý ‚Dissectum‘ (Acer palmatum ‚Dissectum‘) nebo javor japonský ‚Vitifolium‘ (Acer japonicum ‚Vitifolium‘).

Ambroň

Ambroně patří již po staletí mezi velmi oblíbené stromy. Ty původní dorůstají až 30 metrové výšky, v současné době však díky šlechtitelům existují desítky krásných nízkých kultivarů. Pěticípé listy ambroní připomínají listy javorů, ale jsou více vykrajované a na podzim se vybarvují do odstínů žluté, oranžové a červené. Na jaře vykvétají drobné zelenožluté květy, které na podzim dozrávají v kulaté pichlavé plody. Opravdu krásný kultivar je ambroň západní ‚Gum Ball‘ (Liquidambar styraciflua ‚Gum Ball‘), který je v dospělosti 3 metry vysoký, pěstuje se na polokmínku a vytváří úhlednou kulovitou korunu. Další možností je sloupovitá, pouze 1 až 1,5 metru široká ambroň západní ‚Slender Silhouette‘ (Liquidambar styraciflua ‚Slender Silhouette‘), která dorůstá výšky 5 až 7 metrů.

Dřín japonský

Japonské dříny (Cornus kousa), někdy označované jako japonské svídy, jsou opravdu atraktivní okrasné dřeviny. Vynikají elegantní neobvyklou stavbou, na jaře kvetou krásnými bílými nebo růžovými květy, mají jedlé plody a krásné podzimní zbarvení listů. Nejčastěji dorůstají výšky od 2,5 do 5 metrů. Zkuste bíle kvetoucí dřín japonský ‚China Girl‘ (Cornus kousa ‚China Girl‘) nebo růžový dřín japonský ‚Beni-Fuyi‘ (Cornus kousa ‚Beni-Fuyi‘).

Jinan

Základní forma jinanu může dosahovat až 30 metrové výšky, díky své oblibě však bylo vyšlechtěno několik krásných kultivarů s omezeným růstem, které se skvěle hodí do malých zahrad. Asi nejoblíbenější je jinan dvoulaločný ‚Horizontalis‘ (Ginkgo biloba  ‚Horizontalis‘), který se vyznačuje  širokou, deštníkovitou korunou. Listy tohoto jinanu jsou během sezóny hráškově zelené a na podzim se barví do svítivě zlatožluté.

Javor amurský 

Javor amurský (Acer ginnala), který bývá označován také jako javor ohnivý, se pěstuje především kvůli svému krásnému podzimnímu zbarvení listů do žluté, oranžové, červené až tmavě vínové barvy. V zahradách obvykle dosahuje přibližně 5 metrové výšky a tvoří odolný vícekmenný strom, ale pěstuje se i jako stromek s jedním kmenem. Snadno se tvaruje, takže ho v případě potřeby můžete snadno usměrnit.

Magnolie

Magnolie jsou ceněné zejména pro své nádherné tulipánovité nebo hvězdicovité květy, které se na jaře stávají největšími hvězdami zahrad. Existuje mnoho odrůd i kultivarů magnolií, pro malé zahrady vybírejte z nižších kultivarů, které vytváří vícekmenné keře nebo nízké stromy. Mezi nižší osvědčené magnolie patří  stálezelená magnolie velkokvětá ‘Kay Parris‘ (Magnolia grandiflora ‘Kay Parris‘) nebo šácholan Soulangeanův ‘Alexandrina‘ (Magnolia soulangeana ‘Alexandrina‘).

Hloh

Hloh obecný je naše původní dřevina, která může mít podobu keře nebo stromu. Je velmi nenáročný na pěstování a může dorůst až do výšky 8 metrů, proto se poohlédněte spíše po nízkém kultivaru.Jeho bílé až růžové květy sice nevoní příliš vábně, ovšem rudě červené plody, které dozrávají koncem září jsou opravdovou ozdobou a velkým lákadlem pro ptáky. Zvolte např. hloh obecný ‘Paul’s Scarlet‘ (Crataegus laevigata ‘Paul’s Scarlet‘) se sytě růžovými květy, který dorůstá výšky 4 až 5 metrů.

Škumpa

Největší okrasou škump jsou jejich exoticky působící purpurové šišticové plody a úchvatné podzimní zbarvení listů, kdy se listy nádherně vybarvují v odstínech žluté, oranžové, červené až fialové. Obvykle dorůstají do výšky 4 až 5 metrů a vytváří vícekmenné keře nebo stromy.  Škumpa orobincová (Rhus typhina) je absolutně nenáročná a plně mrazuvzdorná. Vyzkoušejte např. oblíbený kultivar ‚Lacinata‘, který tvoří vzdušnější verzi a dorůstá jen do výšky 3 metrů.

Zmarlika

Obliba zmarliky kanadské (Cercis canadensis) prudce vzrostla poté, co se v roce 2021 stala vítězem kategorie Rostlina roku na proslulé zahradnické výstavě Chelsea Flower Show, i přesto u nás zůstává poměrně neznámá. Zmarlika má velké dekorativní listy ve tvaru srdce, na jaře kvete záplavou purpurově růžových květů, které se objevují dokonce i přímo na kmeni, a to ještě před vyrašením listů. Ty během sezóny vyzrávají v plody, až 10 cm dlouhé, hnědé lusky. Zmarliky kanadské se vyskytují nejčastěji ve formě keře, případně menšího stromku, který v našich podmínkách dosahuje 3 – 5  metrů, a jsou tak ideálním stromem pro malé zahrady.

Katalpa

Katalpy jsou atraktivní opadavé stromy s širokou rozložitou korunou, které dorůstají výšky 15 metrů. Nejčastěji se u nás pěstuje Katalpa trubačovitá ‚Aurea‘ (Catalpa bignonioides ‚Aurea‘) a její zakrslý kultivar ‚Nana‘, který byl speciálně vyšlechtěn pro malé zahrady. Ten je nejčastěji roubován a jeho výsledná výška je dána výškou kmínku, nejčastěji kolem 3 – 4 metrů, ale na rozdíl od Aurey bohužel nekvete. Katalpy je vhodné pěstovat zejména jako solitéry, jelikož ke svému vitálnímu růstu potřebují dostatek prostoru.

Reklama

Comments are closed.