Pieris japonský patří bezesporu mezi nejzajímavější stálezelené okrasné dřeviny. Má krásné a opravdu nevšední konvalinkové květy v odstínech bílé a růžové, o úchvatnou podívanou se postarají i jeho čerstvě rašící listy. Ty jsou u některých kultivarů nejprve zářivě červené až purpurové a postupně dozrávají do různých odstínů zelené.
Pieris v zahradě
Pieris dorůstá v dospělosti dle kultivaru výšky 1,5 – 2 metry, existuje však i mnoho kultivarů nízkého, zakrslého vzrůstu. Výborně se proto hodí i pro malé zahrady i pro pěstování v nádobách. Jeho růst je kompaktní a spíše rozkladitý, bývá stejně široký, jako vysoký.
Vyšší kultivary se díky tomu, že jsou neopadavé, skvěle hodí do živého plotu, jejich nádherné zabarvení listů vynikne jak v solitérní, tak skupinové výsadbě dalších dřevin. Vzhledem k tomu, že pierisy patří mezi vřesovištní rostliny, bude se jim nejlépe dařit ve společnosti rostlin se stejnými nároky na půdu. Vysaďte je proto do společnosti rododendronů, kamélií, azalek, mahónií, vřesů a vřesovců, libavek, kapradin nebo třeba bohyšek.
Nejkrásnější kultivary pierisů
- Pieris květnatý ‚Forest Flame‘ (Pieris ‚Forest Flame‘) – výška 1,5 metru, bílé květy, odolná a velmi oblíbená odrůda, držitel ocenění RHS
- Pieris japonský ‚Mountain Fire‘ (Pieris japonica ‚Mountain Fire‘) – výška 1,5 metru, krémově bílé květy, oblíbená a osvědčená odrůda, krásné vybarvení rašících listů
- Pieris japonský ‚Valley Valentine‘ (Pieris japonica ‚Valley Valentine‘) – výška 1,5 metru, novější kultivar, sytě růžové květy
- Pieris japonský ‚Ralto'(Pieris japonica ‚Ralto‘) – zakrslý a kompaktní kultivar, výška do 50 cm, panašované listy, purpurově červené květy
Pieris a vše o jeho pěstování
Pieris je nenáročnou stálezelenou rostlinou, jakožto vřesovištní rostlina však vyžaduje kyselou a dobře propustnou půdu. Ta by měla být mírně vlhká, ne však přemokřená. V těžkých, vápenatých, nebo jílovitých půdách se mu dařit nebude. Ideální je mírně polostinné stanoviště chráněné před větrem.
Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, rostlina se tak nebude zbytečně vysilovat. Pierisy není nutné stříhat, pokud však potřebujete provést tvarovací řez, ideální doba je ihned po odkvětu, jinak v předjaří odstraňujte pouze poškozené nebo uschlé větve. Pierisy jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, přesto je však vhodné mu před holomrazy udělat zimní ochranu např. z chvojí. Pokud by došlo k namrznutí a spálení výhonů, bez obav je můžete odstřihnout, spolehlivě zanedlouho obrazí. Stejně jako jiné stálezelené rostliny nezapomeňte pierisy zalévat ani v zimě, tedy pokud zrovna nemrzne.
Pieris – otázky a odpovědi
Jak množit pieris?
Množit pieris je možné řízky z měkkého dřeva na začátku léta, případně řízky z polotvrdého dřeva na konci léta. Při manipulaci je třeba dávat pozor – pieris je jedovatý, proto raději používejte rukavice.
Kdy kvete pieris?
Pieris již brzy na jaře, obvykle během března a dubna, tvoří hroznovitá květenství složená z drobných květů bílé nebo růžové barvy. Ty svým tvarem připomínají květy konvalinek, i proto se mu někdy lidově říká konvalinkový keř.
Kdy stříhat Pieris?
Pierisy není nutné stříhat, pokud však potřebujete provést tvarovací řez, ideální doba je ihned po odkvětu, jinak v předjaří odstraňujte pouze poškozené nebo uschlé větve.
Comments are closed.