Mezi nejkrásnější okrasné dřeviny patří bezesporu japonské javory, které se díky neskutečné rozmanitosti hodí opravdu do jakékoliv zahrady. Existují stovky atraktivních kultivarů, které se liší velikostí, barvou, i tvarem listů a růstu. Na rozdíl od evropských javorů rostou japonské javory pomalu, jsou menšího vzrůstu a nejčastěji rostou jako nižší stromky s nízko zapěstovanou korunou, případně jako keř.

Druhy japonských javorů

Existují tři základní druhy japonských javorů. Javor dlanitolistý  (Acer palmatum, u nás nejrozšířenější), javor japonský (Acer japonicum) a javor shirasawanský (Acer shirasawanum).

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Nejpočetnější skupinou japonských javorů jsou javory dlanitolisté s mnoha nádhernými kultivary. Původní varianta javoru dlanitolistého je velmi hustě olistěna zelenými listy, roste pomalu a díky několikanásobně nízkému větvení u země získává keřovitý tvar. Tvar koruny je rozkladitý, široký a spíše zaoblený, postupem času začnou větve převisat. Nejčastěji dosahují výšky 3, maximálně 4 metrů a stejné šířky. Opadavé dlanité listy jsou pěti až devíticípé a na podzim se vybarvují přes zlatožlutou, oranžovou až do zářivě červené, purpurové barvy. Na jaře sice dlanitolisté javory kvetou (zpravidla během května), jejich krásné květy jsou však malé a spíše nenápadné. Kromě původní, zelenolisté varianty, existují i kultivary červenolisté, oranžové i vícebarevné.

Reklama

Javor japonský (Acer japonicum)

Na rozdíl od javorů dlanitolistých jsou javory japonské (Acer japonicum) vyššího vzrůstu a hodí se proto spíše do větších zahrad. V ideálních podmínkách mohou dorůst až do výšky 5 metrů a stejné šířky, větvení není příliš husté a působí vzdušně a velmi elegantně. Japonské javory jsou velmi odolné, v našich podmínkách plně mrazuvzdorné.

Shirasawanský javor (Acer shirasawanum)

Svým vzhledem připomíná shirasawanský javor javor japonský. Je však méně odolný, proto je nutné mladé stromky chránit před silnými mrazy mulčem. Nejčastěji dorůstá do výšky 3 – 4 metrů a stejné šířky, dle kultivaru roste pomalu až středně rychle. Tvar listů připomíná rozevřený vějíř s pravidelnými sklady.

Nejkrásnější kultivary japonských javorů

Acer palmatum ‚Osakazuki‘ – nejznámější velkolistý kultivar, listy na jaře světle zelené, v létě sytě zelené s načervenalým okrajem, na podzim oranžovočervené , výška 4 – 7 m

Acer palmatum ‚Atropurpureum‘ – oblíbený kultivar, purpurové listy, na podzim červené až oranžové, výška až 5 m

Acer shirasawanum  ‚Aureum‘ – zlatožluté listy, na podzim purpurově-červené, výška 2 -4 m

Acer palmatum ‚Dissectum Garnet‘ – vínové listy, stříhanolistý, výška 1 – 2 m

Acer palmatum ‚Seiryu‘ – zelené listy, na podzim červenofialové, výška až 5 m

Acer palmatum ‚Bloodgood‘ – vínové listy, na podzim zářivě červené, výška 3 -6 m , bujněji rostoucí

Japonské javory v zahradě

Japonské javory jsou ideální okrasné dřeviny pro malé, střední i velké zahrady. Jsou nepostradatelným prvkem zahrad v japonském stylu, ale výborně se hodí i do moderních městských i venkovských zahrad. Nejlépe vyniknou jako solitéry, světle zelenolisté javory je vhodné vysazovat před tmavé zelené dřeviny a jehličnany. Japonské javory se také skvěle hodí do předzahrádek, díky mělkým kořenům se nemusíte bát je vysadit k blízkosti domu. Své místo si najdou i ve skalkách a poblíž vodních prvků jako je např. jezírko, kde ocení vyšší vzdušnou vlhkost. Nižší kultivary se také skvěle hodí pro pěstování v nádobách. Vzhledem k tomu, že japonské javory preferují mírně kyselé půdy, výbornými společníky jim budou rostliny se stejnými nároky jako jsou rododendrony, azalky, mamota širokolistá, čemeřice, bohyšky, čechravy, tlustonitníky, rákosníky japonské, nebo ostřice.

Kam vysadit japonské javory

Ideální podmínky se pro jednotlivé kultivary mohou lišit, obecně však platí, že japonským javorům se nejlépe daří na stanovištích, která jsou chráněná před silným větrem a jarními mrazíky, které mohou ohrozit zejména mladé rostliny. Většina kultivarů vyžaduje polostinné stanoviště, červenolisté kultivary snášejí sluneční paprsky lépe.
Japonské javory jsou poměrně přizpůsobivé, ale preferují vlhké, dobře odvodněné, mírně kyselé, humózní půdy. Přísušek snáší velmi špatně, na druhou stranu ani těžké jílovité půdy a půdy trvale zamokřené nejsou ideální.

Pěstování a péče o  japonské javory

Nejvhodnější dobou pro výsadbu japonských javorů je podzim, případně i jaro. Po vysazení do mírně kyselé půdy, do které je vhodné přidat hnojivo s postupným uvolňováním živin, javor zamulčujte kůrou, která pomůže udržet požadovanou vlhkost. Přestože jsou japonské javory plně mrazuvzdorné, zejména mladé rostliny uvítají zimní ochranu před mrazy a prudkým sluncem, kterou vytvoříte např. přihrnutím suchého listí ke kořenům stromku.
Půda by nikdy neměla zcela vyschnout, proto myslete na dostatečnou zálivku nejlépe dešťovou, nebo alespoň odstátou vodou.
Stejně jako ostatní okrasné dřeviny, i japonské javory uvítají občasné přihnojení. Můžeme použít běžná hnojiva pro okrasné dřeviny.

Řez japonských javorů

Japonské javory zpravidla nevyžadují pravidelný řez a vytvoří si svůj přirozeně krásný tvar samy. Pravidelně tak odstraňujte pouze suché nebo jinak poškozené větve. Chcete-li však dosáhnout vdušnějšího vzhledu, můžete odstranit spodní větve přibližně ze dvou třetin od země. Tento řez se provádí ideálně během července až srpna. 

Reklama

Comments are closed.