Libavky polehlé (Gaultheria procumbens) jsou nízké stálezelené keříky, jejichž krásu díky červeným plodům oceníme zejména na podzim. Od června kvetou nenápadnými zvonkovitými květy bílé až světle růžové barvy, které na podzim dozrávají v dekorativní červené bobulky, které rostlinu zdobí až do jara. Listy jsou tmavě zelené a během chladných dnů se začínají zabarvovat do vínova.

Libavky v zahradě

V zahradě libavky vytváří plazivé výhony a díky svému kobercovitému růstu se využívají jako stálezelené půdopokryvné rostliny. Na podzim je najdete v nabídce mnoha zahradnictví jako dekorativní rostlinu pro podzimní a zimní truhlíky, ve kterých se dá také velmi úspěšně pěstovat a vytvořit tak kouzelnou dekoraci na terasu nebo okenním parapetu. Díky svým červeným plodům, které jsou dokonce jedlé, navodí tu pravou podzimní i adventní atmosféru. Přestože je libavka zejména v západní Evropě oblíbená jako interiérová vánoční dekorace, vytápěné místnosti dlouho nesnese a postupně sesychá, proto je možné ji v interiéru mít pouze jako jednorázovou dekoraci bez dalšího využití jako venkovní rostlinu.

Libavky patří do čeledi vřesovitých, proto je vysazujeme do společnosti rostlin s podobnými nároky na půdu jako jsou vřesy a vřesovce, rododendrony, azalky, skimie, ozdobné kapusty, konifery, rákosník japonský apod.

Reklama

Pěstování libavky

Libavky jakožto vřesovištní rostliny potřebují kyselou, humózní a dobře propustnou půdu. Ta by ideálně neměla vysychat, ovšem dávejte pozor na přemokření. V příliš vlhkém prostředí kořeny zahnívají, proto je vhodné rostlině vytvořit dostatečnou drenážní vrstvu za pomoci štěrku nebo keramzitu. Jde o velmi nenáročnou a mrazuvzdornou rostlinu, které nejvíce vyhovuje polostín, ale dařit se jí bude i na slunečném stanovišti. Množení je velmi snadné díky zakořeňujícím výběžkům, půda však musí být dostatečné kyprá a lehká. Pokud pěstujete libavku v květináči, před příchodem prvních mrazů ji zasaďte na zahradu, kde lépe přezimuje, případně truhlík opatřete izolací např. z bublinkové fólie nebo juty. Pouze tak rostlina nezmrzne.

Využití libavky

Z listů libavky si můžete připravit horský čaj nebo je použít pro výrobu éterických olejů. Prospěšnější pro lidské zdraví jsou však její plody. Z aromatických olejů, které se z plodů získávají se vyrábí např. zubní pasty, žvýkačky nebo se používají pro dochucování cukrovinek. Libavky mají totiž protizánětlivé a dezinfekční účinky, používají se také při nachlazení a rýmě. Pro většinu lidí nejsou plody libavky jedovaté, pozor si však musí dávat ti, kteří jsou alergičtí na léky na bázi aspirinu, jelikož libavky obsahují podobné látky.

Foto: Flowercouncil of Holland

Reklama