Mezi nejkrásnější okrasné trávy, které mají ve velké  oblibě zahradní architekti, patří rákosník japonský, nazývaný také jako rákosovka velká. Jak její název napovídá, pochází z japonských lesů a vytváří bohaté, přibližně 60 cm vysoké trsy s užšími, převislými listy. Její pěstování není nijak náročné, jediné, co rákosník vyžaduje je stinné až polostinné stanoviště. Tato atraktivní travina spolehlivě rozzáří každý stinný kout a stane se opravdovou ozdobou zahrady.

Rákosník japonský v zahradě

Rákosník japonský je opravdu efektní okrasná tráva, která nejlépe zapadne do moderní zahrady, nebo do zahrady v japonském stylu. Ceněný je nejen jeho elegantní vzhled, ale také vzdušnost a dynamika, které do zahrady přináší. Nejčastěji se používá jako působivý podrost stromů a keřů. Máte-li v zahradě solitérní strom, osaďte ho ze všech stran rákosníkem, který kolem něho vytvoří polštáře kaskádovitě přepadajících listů. Nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě sesazením alespoň tří rostlin do hnízda, velmi pěkně však vypadá i jako solitéra. Skvěle se hodí pro lemování zahradních cest i záhonů, kdy jeho převislé elegantní listy zjemní přechod mezi jednotlivými plochami. Nejkrásnějších kombinací dosáhnete s kapradinami, rozchodníky, čemeřicemi, čechravami, kakosty, jarmankami nebo dlužichami. Z dřevin vypadá pěkně s hortenziemi, japonskými javory, vícekmennými břízami, rododendrony nebo azalkami. Pestrobarevné kultivary se používají také do okrasných nádob k oživení balkonů a teras.

Pěstování rákosníku japonského

Rákosník nejlépe prospívá na polostinném až stinném stanovišti v dobře propustné, vlhké, humózní půdě. Panašovaným kultivarů se daří lépe v polostínu, v plném zastínění by ztrácely původní sytost barev. Při výsadbě je vhodné rostlině vytvořit drenážní vrstvu, zamezí se tak možnému uhnívání kořenů. Zejména za horkých suchých dnů je třeba myslet na pravidelnou zálivku, pro udržení vlhké půdy si můžeme pomoci mulčovací kůrou. Stejně tak rákosník pravidelně přihnojujeme tekutými hnojivy, které rostlině dodají potřebně živiny. Trsy rákosníku na podzim neřežeme, řez provedeme až brzy na jaře po mrazech, kdy rákosník seřízneme přibližně na 5 cm. Dělením trsů rákosník snadno namnožíme a zároveň tím podpoříme vitální růst starších rostlin.

Reklama

Oblíbené kultivary rákosníku japonského

  • Hakonechloa macra ‚Aureola‘ – žlutě panašované listy, které spolehlivě rozzáří stinné kouty
  • Hakonechloa macra ‚All Gold‘ – sytě žluto zelené listy
  • Hakonechloa macra ‚Beni-kaze‘ – červeno zelené listy
  • Hakonechloa macra ‚Albostriata‘ – zeleno krémové listy
  • Hakonechloa macra ‚Albo Striata‘ – bíle panašováné listy
Reklama