Bobkovišně jsou v současné době nejoblíbenější rostlinou pro živý plot. Jsou to totiž nenáročné stálezelené keře, které se pyšní sytě zelenými lesklými listy a co víc, rostou poměrně rychle. Umístění bobkovišně v zahradě je však třeba zvážit, její plody i listy jsou jedovaté, proto jejich výsadba není vhodná na pozemky s malými dětmi a domácími mazlíčky. V následujícím článku vám poradíme, jak vysadit živý plot z bobkovišně.

Listy bobkovišně lékařské (Prunus laurocerasus) jsou pevné, sytě zelené a působí velmi dekorativně. Vaši zahradu budou krášlit i během zimy, je však třeba pamatovat na to, že i v zimě, pokud nejsou tuhé mrazy, je třeba bobkovišně zalévat. Na jaře se na bobkovišních objevují vonné bílé květy sestavené do hroznovitých květenství, které se během léta přemění na přibližně 2 cm velké černé plody – lesklé peckovice.

Výběr bobkovišně

Nabídka kultivarů bobkovišně je v současné době široká, jednotlivé kultivary se liší zejména tvarem listů a odstínem zelené. Rozhodující by měla být také mrazuvzdornost jednotlivých druhů. Mezi osvědčené kultivary patří Prunus laurocerasus Caucasica nebo poměrně nový druh Novita.

Reklama

Kam bobkovišeň vysadit

Nejlépe se bobkovišním bude dařit na slunných či polostinných stanovištích s vlhčí propustnou, ne však přemokřenou půdou. Není proto vhodná do jílovité půdy, kde jí zahnívají kořeny. I v jílu se však dá úspěšně pěstovat, pro bobkovišeň je ale třeba připravit lehčí výživný substrát, kterým zeminu v místě výsadby nahradíme. Další možností je pak vysazení mírně nad terén. Půda by zároveň neměla být příliš vápenitá, v takovýchto podmínkách jí žloutnou listy.

Bobkovišeň je ideální na živé ploty, jelikož nám narozdíl od opadavých listnatých keřů poskytuje soukromí během celého roku. Velmi pěkně však vypadá i jako pozadí pro trvalkové záhony nebo se hojně používá pro zakrytí zdí nebo stinných zákoutí. Pokud máte dostatek prostoru, výsadba více druhů stálezelených kultivarů působí opravdu atraktivně. 

Jak založit živý plot z bobkovišně

Bobkovišně je nejvhodnější vysadit na jaře nebo na podzim a to do kvalitní výživné půdy, kterou můžeme obohatit kompostem. Sázíme-li bobkovišeň jako živý plot, sázíme je 60 – 90 cm od sebe.

Nejprve celý pás určený pro budoucí živý plot očistěte od plevelů a trávy. Vykopeme jámu nejlépe čtvercového tvaru zhruba dvojnásobné šířky kořenového balu. Dno vykopané díry hluboko nakypříme, vykopanou zeminu obohatíme substrátem nebo kompostem. Pokud máte kvalitní půdu, stačí na dno přidat hnojivo s řízeným uvolňováním živin (například Osmocote).

Rostlinu opatrně vložíme do takto připravené jámy a ujistíme se, že horní část kořenového balu je zhruba 5 centimetrů pod povrchem půdy a nevyčnívá nad horní část jámy. Rostlinu zasypáváme zeminou a aby se půda dostala dobře i pod kořeny, rostlinu nadzvedneme a lehce s ní zatřeseme. Poté dohážeme půdu, opatrně přišlapujeme a zhutňujeme, ujistíme se, že je bal pevně v půdě. Nakonec zasazenou bobkovišeň důkladně prolijeme zhruba 20 litry vody.

Reklama

Comments are closed.