Podzim v zahradě je hořkosladký. Pomalu se loučíme s rostlinami, které nám předcházející měsíce poskytovaly tolik radosti díky své svěží zeleni a pestrobarevným květům. Listí stromů se barví do teplých tońů žluté, oranžové, červené, fialové a hnědé barvy a pomalu nás připravuje na příchod studených dnů a nastávající zimy.
Podzim je také časem sklizně a příprav na zimu. Sklizeň v podobě hrabání spadaného listí nepatří mezi mnoha zahrádkáři zrovna k těm nejoblíbenějším činnostem. Pokud je ale krásný podzimní den, může se tato aktivita stát příjemnou relaxací, při které navíc podpoříte svou fyzickou kondici. Co víc, existuje několik způsobů, jak spadané listí využít a přeměnit ho v hodnotný dar podzimní sezóny.
Ano, listy jsou opravdu hodnotným darem, kterého by byla škoda se zbavovat. Listy totiž obsahují velké množství živin, které dřeviny čerpaly hluboko z půdy, jsou bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku a dalších minerálů. Navíc tvoří velký objem organické hmoty, která vám může pomoci se zlepšením vlastností půdy. Nevyhazujte spadané listí, ale raději ho využijte na své zahradě!
Využití spadaného listí na zahradě
- listí je ideální přísadou do kompostu
- zapracování spadaného listí do půdy zlepší její vlastnosti
- spadané listí se výborně hodí jako mulč a zimní ochrana choulostivých rostlin
- zkompostováním samotného listí vznikne listovka
- listí může být potravou i úkrytem pro užitečné živočichy
Spadané listí je ideální přísadou do kompostu
Spadané listí, zejména listí z ovocných stromů, skvěle využijete jako přísadu do kompostu. Myslete však na to, že ke kompostování se hodí pouze zdravé listí, listí napadené chorobami nebo plísněmi do kompostu nepatří. Ideální je listí do kompostu přidávat průběžně a prokládat ho např. zbytky zeleniny a ovoce, posekanou trávou nebo zbytky jiných rostlin ze zahrady.
Do kompostu se nemusíte bát přidat ani listí z ořešáku. Jelikož se ale pomalu rozkládá, nejprve ho nadrťte pomocí drtiče listí, nebo ho jednoduše sesbírejte pomocí rotační sekačky. Tím usnadníte a urychlíte jeho rozklad. I přesto by ale listí z ořešáku nemělo v kompostu převládat.
Při kompostování je nejdůležitější poměr hnědé složky bohaté na uhlík a zelené složky bohaté na dusík, který by měl být 3:1. Zatímco zelené složky, do které spadá např. posekaná tráva a zbytky z kuchyně, bývá přes sezonu obvykle dostatek, hnědá složka zahrnující listí a rozdrcené větve může být na jaře a v létě nedostatkovým zbožím. Proto si mnoho zahrádkářů nadbytek spadaného listí přes zimu uskladňuje na chladném, suchém místě pro použití v příští sezóně.
Zlepšete vlastnosti vaší půdy
Spadané listí je ideální pro úpravu a zlepšení vlastností půdy. Humus, který v půdě přirozeně vzniká rozkladem listí, odumřelých rostlin a jiného organického materiálu, pomůže s provzdušněním a prolehčením těžkých jílovitých půd. Ty bývají sice úrodné, ale málo propustné. Stejně tak nám pomůže se zlepšením vlastností suchých a neúrodných písčitých půd. Nadrcené listy jednoduše zapracujte přímo do půdy, pro urychlení rozkladu můžete přidat dusíkaté hnojivo.
Mulč a zimní ochrana ze spadaného listí
Spadané listí v záhonu vytvoří přirozenou ochranu rostlin před mrazy a zároveň pomůže udržet půdou vlhkou. Z tohoto důvodu je vhodné přihrnovat listí pouze k rostlinám, kterým nevadí vlhká půda v zimním období a ocení humus, který rozkladem listí vzniká. Zimní ochrana z listí tak není vhodná pro rostliny, které vyžadují dobře odvodněnou půdu nebo jsou náchylné k hnilobě a dalším houbovým chorobám.
Listí přihrňte k trvalkám a dřevinám jako jsou např. azalky, hortenzie, rododendrony, růže nebo jehličnany. Aby listí nerozfoukal vítr, zatížíme ho např. chvojím, nebo ho zasypeme trochou kompostu.
Listí v záhonu využijeme i během sezóny, kdy nám nahradí klasický mulčovací materiál jako je např. sláma nebo štěpka. Vrstva přírodního mulče je na záhonu nepostradatelná – zadržuje vláhu v půdě, svým rozkladem přináší rostlinám další živiny, zabraňuje růstu plevele a vytváří příznivé mikroklima pro drobné živočichy i půdní bakterie.
Listovka ze spadaného listí
Kompostováním samotného listí vzniká listovka, vynikající hnojivo a přísada do domácích výsevních i pěstebních substrátů. Tento lehký substrát je výborný zejména pro pěstování pokojových i balkonových rostlin v nádobách, pro řízkování i předpěstování sazeniček. Proces tlení samotného listí je delší nežli u klasického kompostu, po prvním roce kompostování získáme částečně zkompostované listí, které se hodí např. jako mulč a až v druhém roce získáme jemnou listovku. Záleží na tom, zda kompostujeme jemné listí jako je např. listí z lísky nebo listí, které se hůře rozkládá. S delším tlením musíme počítat např. s listy ořešáku, dubu nebo akátu, které raději předem nadrtíme.
Úkryt i potrava pro užitečné živočichy
Pokud máte větší zahradu, nechejte menší hromádky spadaného listí zatížené větvemi v odlehlých částech zahrady. Ježci, ještěrky, ale třeba i žáby a mloci Vám za toto místo pro přezimování budou vděční a na jaře vám na zahradě pomůžou v boji se zahradními škůdci jako jsou např. slimáci. Listím zamulčovaný záhon zase poskytne zimní útočiště pro užitečný hmyz jako jsou např. slunéčka – známé nepřítele mšic, různé opylovače i motýly.
Comments are closed.